Grzybica pochwy – objawy i leczenie

W okolicach intymnych odczuwasz świąd i pieczenie? A może zauważyłaś inne niepokojące objawy jak np. ból podczas stosunku? To może być grzybica pochwy. Jak wyglądają najczęstsze objawy tej dolegliwości i w jaki sposób ją leczyć?

Infekcje intymne mogą mieć różne źródła i objawy. Najczęściej rozpoznajemy, że coś jest nie tak, kiedy zauważamy świąd, ból, obrzęk i pieczenie okolic intymnych. Błona śluzowa pochwy jest mocno zaczerwieniona. Możliwy jest także dyskomfort podczas oddawania moczu, a nawet w czasie stosunku. Objawy nasilają się w ciepłym, wilgotnym środowisku, np. w czasie kąpieli, leżenia w łóżku lub podczas noszenia obcisłych, ciepłych ubrań z „nieoddychającej” tkaniny.

Jak rozróżnić grzybicę od innych infekcji intymnych?

Jeśli powyższym objawom towarzyszą gęste upławy o „serowatej” lub grudkowej konsystencji o charakterystycznym, nieprzyjemnym zapachu (pleśni bądź ryby), to znak, że infekcja ma charakter grzybiczy. Zanim jednak postanowisz leczyć się na własną rękę, koniecznie udaj się po poradę do lekarza ginekologa. Inne objawy wskazujące na grzybiczy charakter zakażenia to m.in. pęknięcia skóry w okolicach intymnych czy opryszczka narządów rodnych.

Co może być przyczyną częstych infekcji grzybiczych?

Zakażenie wywołują drożdżaki, najczęściej z rodziny candida albicans. Komórki grzyba bardzo szybko się mnożą i powodują niszczenie bakterii kwasu mlekowego, które dbają o prawidłowy, czyli kwaśny odczyn w pochwie. Co może powodować częste infekcje o charakterze grzybiczym? Na pewno nie jest to niedostateczna higiena miejsc intymnych. W wielu przypadkach jest wręcz odwrotnie – zbyt częste podmywanie może zachwiać równowagę bakteryjną pochwy.

Skąd jeszcze bierze się ten rodzaj intymnych infekcji? Przyczyn jest wiele. Wśród nich są m.in. terapia hormonalna (w tym antykoncepcja), nieodpowiednia bielizna (obcisła, ze sztucznych materiałów), przewlekły stres, wkładki domaciczne, siedzący tryb życia, korzystanie z publicznej toalety, a nawet dieta obfita w cukier (cukier i słodycze sprzyjają rozrostowi candidy). Infekcją można się zarazić również od partnera seksualnego.

Jak sprawdzić, czy na pewno mamy infekcję grzybiczą?

Najlepiej oceni to ginekolog. Podczas badania ginekologicznego pobierze on wymaz z kanału rodnego. Trafi on do laboratorium, gdzie zostanie zbadany pod kątem zakażenia bakteryjnego lub grzybiczego (tzw. posiew). PH pochwy można również sprawdzić samodzielnie, wykonując domowy test. Jeżeli odczuwasz przykre objawy, a PH pozostaje na poziomie fizjologicznym, czyli 3,8 a 4,5 to znak, że przechodzisz zakażenie grzybicze. Wzrost PH pochwy może oznaczać zakażenie bakteryjne lub rzęsistkowicę.

Leczenie grzybicy pochwy

Jeśli po zbadaniu próbki okaże się, że dolega nam drożdżyca pochwy, lekarz zaleci leczenie farmakologiczne. Najczęściej są to tabletki, globulki lub kremy dopochwowe. Terapia może potrwać od kilku do kilkunastu dni. W niektórych przypadkach stosuje się także leczenie doustne. W przypadku stwierdzenia kandydozy warto również, aby do badania zgłosił się również nasz partner seksualny.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij