Między starożytnością a współczesnością – nowe cuda świata

Każde miejsce na świecie jest wyjątkowe, a jest jeszcze bardziej intrygujące, gdy jego historia jest pełna ciekawych informacji lub jego budowla zapada na długo w pamięć zwiedzających. Dlatego właśnie mamy siedem cudów świata, aby poprzez wyjątkowość tychże miejsc, przypominać, iż każde owiane jest tę specyficzną aurą.

Artykuł nie powstałby bez współpracy z firmą Pazola

Jednocześnie starożytne jak i nowożytne

Wielki Mur Chiński, Petra w Jordanii, Pomnik Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro, Koloseum we Włoszech, Machu Picchu w Peru, Chichen Itza w Meksyku – oto siedem cudów świata nowożytnego, których dzieje powstawania oraz specyficzny wygląd i symbolizm zapisały się na stałe w dziejach ludzkiego bytu. Poza niewątpliwą wyjątkowością, budowle te są nowożytne ze względu na dosyć niedawne uznanie je za cudy świata. Jednocześnie są one również bardzo mocno starożytne ze względu na czas, w którym zostały wybudowane.

Dla przykładu: Wielki Mur Chiński istniał już za czasów jednej ze słynniejszych dynastii Ming, która sprawowała władzę w Chinach od XIV wieku, podczas gdy Koloseum, słynna arena, na której gladiatorzy walczyli na śmierć i życie, bytowała już od I wieku n.e. Generalnie wspólną cechą tych budowli jest fakt, iż liczą one po kilkaset lat, zupełnie jak grobowiec Tadż Mahal, który zaraz po pomniku Jezusa Odkupiciela w Rio de Janeiro,jest  najmłodszą budowlą spośród siedmiu cudów świata. 

Historia powstania najsłynniejszego pomnika miłości na świecie

Zapewne słyszeliście nieraz o historiach wielkich miłości, w których po utracie ukochanej osoby, ku ich pamięci stawiano różnorodne budowle czy też pomniki, aby podkreślić jak bardzo ta osoba była ważna w czyimś życiu. Do takich historii należą także dzieje cesarza Szahdżahama, z dynastii Wielkich Mogołów, oraz jego żony Mumtaz Mahal.

Mumtaz Mahal była trzecią żoną cesarza. w 1631 roku podczas rodzenia czternastego dziecka, Mumtaz niestety umarła, w związku z czym Szahdżahama bardzo się załamał do tego stopnia, że ponoć osiwiał w zaledwie jedną noc. Miłość cesarza do zmarłej żony była na tyle silna, że ku czci jej pamięci, rozkazał on wybudowanie najpiękniejszej i zarazem najbardziej oryginalnej budowli na świecie w taki sposób, aby nikt nigdy nie przebił monumentalności tego, co miało powstać. Zatem po ciężkich dwudziestu dwóch latach pracy został wybudowany na Agrze grobowiec Tadż Mahal, najsłynniejszy pomnik miłości, symbolizujący zarówno pasję jak i oddanie. Dzięki takim firmom jak biuro podróży Pazola, możemy podziwiać go bez problemu.

Piękno i gracja w olbrzymim mauzoleum

Wielu miłośników interesujących miejsc marzy, aby mieć zdjęcie na tle grobowca Tadż Mahal. Nie ma w tym nic dziwnego. Można powiedzieć, że jest on praktycznie wizytówką Indii. Zatem poza historią, co jeszcze grobowiec ma w sobie tak wyjątkowego? 
Jedno spojrzenie wystarczy, aby zrozumieć tłumy turystów, licznie przybywających do zwiedzania Tadż Mahal.

Całość budowli została wykonana z 28 drogich i trudnych do zdobycia w tamtych czasach, ze względu na ich piękno, kamieni. W wielu miejscach zostały umieszczone dokładnie zrobione ornamenty, idealne zarówno w swej prostocie jak i pięknie. Przy tworzenia detali brali udział najlepsi mozaikarze, rzeźbiarze i kaligrafowie z całego imperium. 

Mauzoleum otoczone jest z trzech stron murem z czerwonego piaskowca, natomiast z czwartej rzeką. Za murem rozlega się widok na bajeczny i wielki ogród. Wejściem jest brama zwieńczona łukiem oraz bardzo jasnymi kopułami. Na terenie budowli znajdują się 4 minarety, po jednej w każdym rogu. Każda mierzy po aż 40 metrów. Punktem centralnym jest olbrzymi grobowiec Mumtaz Mahal, wykonany z jasnego marmuru.

Wnętrze sali,w której jest grobowiec, ozdobione zostało błyszczącymi kamieniami oraz zwieńczone symetrycznymi łukami. Jednak największe wrażenie robi zmienność kolorów elewacji w zależności od pory dnia. O wschodzie słońca przybiera subtelny odcień różu, w centralnej części dnia mieni się złotem i szarością, natomiast przy zachodzie słońca otrzymuje odcienie ciemnego różu i żółci. 

Kilka ciekawych faktów o Tadż Mahal

Dzisiaj sobie tego raczej nikt nie wyobraża, ale czy wiedzieliście, że Tadż Mahal za panowania brytyjskiego miało zostać rozebrane ze względu na dosyć kiepski stan, w jakim się znajdował? Ponoć był niszczejącą ruiną. Generalnie Tadż Mahal jest budowlą symetryczną. Przy budowie mauzoleum brało udział ponad 22 tysiące robotników oraz ponad tysiąc… słoni. W tamtych czasach słonie były pomocne przy różnego rodzaju budowach.Grobowce cesarza Szahdżahana i jego żony Mumtaz położone są w krypcie i nie są przeznaczone do zwiedzania.Każdy z minaretów jest lekko przekrzywiony od budowli, aby w przypadku trzęsienia ziemi nie spaść na grobowiec. Tadż Mahal otwarte jest dwa dni przed i po pełni księżyca, ale wizyta nie może być dłuższa niż 30 min. 
 

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij