Mieszkać w kamienicy – urok burżuazji a może ciągłe koszta?

Osoby, które planują zakup własnego mieszkania stają przed niemałym dylematem – czy zdecydować się na mieszkanie w nowoczesnym bloku bądź apartamentowcu czy też wybrać zakup mieszkania w kamienicy. Niewątpliwie kamienice przeszły dużą metamorfozę – początkowo były budowane dla wyższej klasy społecznej, jednak po wojnie straciły na wartości i zaczęły kojarzyć się ze starymi i niezbyt interesującymi budynkami, które były zamieszkiwane przez ludzi mniej majętnych, często z pogranicza świata przestępczego.

Obecnie ulega to zmianie – kamienice stojące w centrach miast są gruntownie remontowane i stają się powoli dobrem luksusowym oraz wyznacznikiem wyższego poziomu życia. Zakup mieszkania w starej kamienicy to niewątpliwie wiele korzyści, ale jednocześnie nie można zapominać o wadach. Z jednej strony wydają się idealnym miejscem do zamieszkania, ale czy taki dom będzie idealnym miejscem dla każdego?

1. Zalety mieszkania w kamienicy

Mieszkania w kamienicy mają przede wszystkim swój niepowtarzalny urok – stare mury, stylowa i monumentalna zabudowa, ściany i sufity zdobione gzymsami i wysokimi cokołami, a posadzki misternymi mozaikami. To wszystko sprawia, iż takie mieszkanie ma swój historyczny i niepowtarzalny klimat. Ale mieszkanie w kamienicy posiada także dodatkowe zalety, do których niewątpliwie można zaliczyć:
– usytuowanie w centrum miasta, co gwarantuje nie tylko klimatyczny widok za oknem, ale także wygodny dojazd w niemal każde miejsce oraz dostęp do dużej ilości sklepów, restauracji czy innych miejsc rozrywek,
– duża powierzchnia, gdyż mieszkania w kamienicy w większości przypadków są przestronne i wielkopowierzchniowe, z wysokimi sufitami i dużymi oknami,
– praktyczne rozmieszczenie pomieszczeń, czyli zamknięte i obszerne kuchnie oraz łazienki, przedpokoje i korytarze oraz pojemne piwnice i duży strych (taka powierzchnia stwarza bardzo duże możliwości aranżacji),
– grube ściany, które tłumią wszelkie hałasy, a latem zapewniają przyjemny chłód

mieszkac-w-kamienicy-urok-burzuazji-a-moze-ciagle-koszta

To wszystko sprawia, iż zwolennicy mieszkania w kamienicach zgodnie przyznają, iż plusy zdecydowanie przewyższają minusy i że nigdy nie zdecydowaliby się na zmianę miejsca zamieszkania.

2. Wady mieszkania w kamienicy

Decydując się na zamieszkanie w klimatycznej kamienicy trzeba pamiętać o tym, iż takie rozwiązanie nie jest pozbawione wad. Przede wszystkim ze starą zabudową może wiązać się wiele problemów administracyjnych – kamienice często są własnością miasta bądź prywatnych właścicieli, co może wiązać się z dłuższym załatwianiem wszelkich spraw administracyjnych, a zwykły remont może być problemem trudnym do przebrnięcia.

Dodatkowo trzeba pamiętać o tym, iż wiele tych budynków jest już zabytkami i wszelkie zmiany, unowocześnienia bądź zwykłe remonty należy konsultować z konserwatorem zabytków. Istotną kwestią jest to, iż stare kamienice są często zniszczone i zaniedbane, więc remont takiego mieszkania może wiązać się z dużymi nakładami finansowymi. W przypadku drobnego remontu bądź odświeżenia nie będzie to problemem, ale czasami trzeba liczyć się z koniecznością wymiany okien, instalacji elektrycznej bądź gazowej czy zerwaniem zbutwiałych podłóg – a to znacznie podniesie koszty remontu.

mieszkac-w-kamienicy-urok-burzuazji-a-moze-ciagle-koszta

Istotną bolączką mieszkańców kamienic jest drogie ogrzewanie – nie wszystkie kamienice posiadają przyłącze do miejskiej elektrociepłowni, więc jedynym sposobem na ich ogrzanie jest zainstalowanie ogrzewania gazowego lub elektrycznego. A ponieważ mieszkania są duże i wysokie, to ich ogrzewanie jest bardzo drogie. Nie bez znaczenia jest także fakt, iż mieszkanie w centrum naraża na hałas i większą ilość ludzi, a znalezienie miejsca parkingowego w samym centrum miasta jest niezwykle trudne.

3. Na co zwracać uwagę przy wyborze mieszkania w kamienicy

Decydując się na zamieszkanie w kamienicy należy zwrócić uwagę na okolicę, w jakiej się ona znajduje. Wiele dzielnic może być niebezpiecznych, hałaśliwych i brudnych. Warto też bliżej przyjrzeć się stanowi technicznemu mieszkania, aby nie okazało się ono przysłowiową „studnią bez dna”. Trzeba też sprawdzić, kto jest właścicielem kamienicy, aby w przyszłości uniknąć ewentualnych zawirowań z reprywatyzacją czy zmianą właściciela, co może okazać się bardzo uciążliwym problemem. Jednak jeżeli już zapadnie decyzja o zamieszaniu w kamienicy, to niewątpliwie zyskuje się dom z duszą, który z jednej strony wymaga nakładów, ale z drugiej zapewnia niebanalny styl i klimat.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij