Nawet Odyseusz marzył o łóżku – nowoczesne meble w starych odsłonach

Choć zwykle nie zdajemy sobie z tego sprawy, to większą część życia spędzamy w łóżku. Od wyboru łóżka i odpowiedniego materaca do spania zależy nie tylko komfort snu, ale również samopoczucie przez cały dzień. Producenci, znając bolączki swoich klientów związane zarówno z wielkością sypialni, jak i możliwościami finansowymi, oferują zarówno meble składane z funkcją do spania, jak i klasyczne łóżka na stelażach, do których należy dobrać odpowiednio twardy materac.

Wielofunkcyjne meble rozkładane

W wielu mieszkaniach sypialnia w ciągu dnia zamienia się w salon lub pokój dla całej rodziny. Zwykle są to mieszkania o małej powierzchni, w których nie sprawdzą się klasyczne łóżka. W takich mieszkaniach warto postawić na rozkładane sofy i narożniki, które w ciągu dnia będą służyły jako wygodne miejsce do siedzenia, a w nocy zamienią się w równie wygodne łóżko do spania. Wybierając takie meble warto sprawdzić, jaką wielkość ma pojemnik na pościel, który stanowi integralną część takiego mebla. Rozkładane sofy i narożniki są także wykorzystywane okazyjnie, gdy pojawią się goście, którym należy zapewnić nocleg. Dodatkowe miejsce do spania, które nie zajmuje w ciągu dnia zbyt wiele przestrzeni, bardzo się wówczas przydaje. Przy wyborze rozkładanych mebli należy rozważyć również rodzaj obicia. Choć obicia ze skóry naturalnej czy ekologicznej są trwałe, to jeśli meble będą wykorzystywane do spania regularnie, wówczas bardziej wskazane są obicia z materiału.

Kanapy i wersalki

Łóżko w pokojach dziecięcych czy w mniejszych sypialniach najczęściej musi być składane na dzień. Oprócz rozkładanych sof, kanap i narożników nadal popularne są tradycyjne wersalki, których siedzisko zamienia się w dodatkową przestrzeń do spania. W odróżnieniu od rozkładanych sof wersalki są dużo większe, bowiem powierzchnia do spania w ich przypadku obejmuje oparcie i siedzisko. Wersalki są dużo bardziej wytrzymałe niż sofy czy narożniki także ze względu na rodzaj wypełnienia siedziska i oparcia. Oprócz tradycyjnej pianki, którą wypełnia się również miękkie części sofy, w wersalce pojawiają się mechanizmy sprężynowe, które zapewniają odpowiednią twardość podłoża. W wersalkach pojemnik na pościel umieszczony jest bezpośrednio pod siedziskiem.

Klasyczne łóżka do sypialni

Nowoczesne meble do sypialni pojawiają się także w tradycyjnych modelach łóżek. Najwygodniejsze według wielu użytkowników są łóżka na drewnianych ramach, na których znajduje się materac o optymalnej twardości i grubości. W zależności od wyboru rodzaju materaca może on się dopasowywać do kształtu ciała użytkownika lub też będzie utrzymywać odpowiednie napięcie przez całą noc, zwiększając w ten sposób komfort snu. Oczywiście ważne jest, aby materac posiadał specjalny zdejmowany ochraniacz, który wchłania wilgoć i może być prany. Równie istotny jest jednak kształt ramy łóżka. Choć łóżko z materacem jest meblem, który się nie składa i dlatego jest obecny w dużych sypialniach, to także w tym przypadku można dodatkowo zadbać o funkcjonalność takiego mebla. Bardzo często projektanci wykorzystują powierzchnię pod łóżkiem, podnosząc o kilka centymetrów do góry ramę łóżka. Uzyskana w ten sposób powierzchnia, którą można zagospodarować montując dodatkowe szuflady, pozwala na przechowywanie różnych przedmiotów, np. pościeli czy bielizny.

W wielu łóżkach wykorzystuje się wysoki zagłówek zamontowany z jednej strony jako wygodne oparcie. Bardzo często przed snem użytkownicy w łóżku czytają albo oglądają telewizję, zatem wygodne oparcie bardzo się przydaje. Rama do łóżka również nie musi być klasycznie prostokątna. Nowoczesne łóżka mogą mieć fantazyjnie wygiętą ramę, przy czym efekt ten jest w większości złudzeniem optycznym, spowodowanym przez ciekawe połączenie drewna w różnych kolorach. Delikatnie zaokrąglone brzegi takiej ramy doskonale zakrywają wygodny materac. Choć najczęściej wybierane są stelaże drewniane, to na rynku są dostępne również łóżka z ramami metalowymi oraz łóżka wykończone tapicerowanymi obiciami.

Wybierając łóżko warto zwrócić przede wszystkim uwagę na jego wielkość – choć łóżka dwuosobowe mogą mieć szerokość 120 cm, to warto wybrać łóżko szersze, o szerokości 160 czy nawet 180 cm. Większość łóżek na stelażach ma długość równą 200 cm, można jednak zaleźć również modele o długości większej o 20 cm. Wielu producentów realizuje specjalne zamówienia na łóżka, odpowiednio zmieniając ich szerokość oraz długość.

Do sypialni nie tylko łóżka

Choć niewątpliwie najważniejszym meblem w sypialni jest wygodne łóżko, to w samej sypialni nie może zabraknąć także innych meblowych dodatków. W okolicy łóżka powinien się pojawić niewysoki stolik na lampkę nocną oraz różne potrzebne drobiazgi, z kolei w okolicy łóżka można postawić utrzymany w podobnym stylu podnóżek, na którym można położyć szlafrok czy ubrania. W sypialni przydają się również różne rodzaje komód i szaf, przeznaczonych głównie na ubrania. Jeśli brakuje nam pomysłu na urządzenie sypialni, zawsze można się zdecydować na gotowy komplet mebli do sypialni.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij