Skąd wziął się styl życia młodego gangstera?

Ostatnimi czasy można zauważyć wzrost popularności stylu Young Gangsta. Odnosi się nie tylko do mody, ale również do stylu życia. Warto wspomnieć, że według słowników termin Young Gangsta odnosi się do kobiety lub mężczyzny, który jest gangsterem w każdym aspekcie tego słowa, ale jest za młody, żeby móc używać tego sformułowania. Właśnie z tego powodu jest nazywany Young Gangsta lub Baby Gangsta.

Początki Young Gangsta

Styl Młodego Gangstera ściśle wiąże się z historią powstania hip-hopu. Ta subkultura powstała w nowojorskim getcie zamieszkiwanym przez latynoską i czarnoskórą społeczność. Mieszkańcy tych miejsc stworzyli swój własny lifestyle. Jednak pomimo odgrodzenia od reszty miasta cała kultura przedostała się również do dzielnic, które były zamieszkiwane przez białoskórych.

skad-wzial-sie-styl-zycia-mlodego-gangstera

Jednymi z największych problemów tych gett były walki gangów i handel twardymi narkotykami, ale również nielegalne imprezy. Wielu artystów, którzy niekiedy byli w przeszłości właśnie gangsterami, zaczęło tworzyć muzykę, która opowiadała o tych przeżyciach. W ten sposób również reszta świata dowiedziała się o tym problemie. Choć warto dodać, że getta nie były problemami, tylko nowojorskiej społeczności, również w innych miastach i krajach dochodziło do takiej sytuacji. Jednym z przypadków są oczywiście getta powstałe w czasie II wojny światowej, które zamieszkiwali Żydzi.

W połowie lat 80. XX wieku zaczęły powstawać odłamy hip-hopu, które opowiadały o życie w getcie i na ulicy, czyli East Coast hip-hop oraz takie, które nawiązywały do przestępczości zorganizowanej – Mafioso Rap.

skad-wzial-sie-styl-zycia-mlodego-gangstera

Odniesienie do Polski

Coraz więcej młodych ludzi w Polsce chce naśladować swoich amerykańskich rówieśników. Zakładają złote lub pozłacane naszyjniki, słuchają najostrzejszych odmian hip-hopu, na przykład Mafioso Rap lub Gangsta Rap i próbują upodobnić się do idoli. Niestety czasem ma to na nich niepokojący wpływ, ponieważ często te piosenki są wręcz naszpikowane negatywnymi emocjami. Według tych tekstów osoby pokroju Al Capone, Bugsy Siegel czy Frank Castello, są inspiracją.

Takie postrzeganie może mieć negatywny wpływ przede wszystkim na dzieci, które nie do końca jeszcze rozumieją, co jest dobrem, a co złem. Przez to ich hierarchia wartości może być skrzywiona i chcą żyć jak gangster. Tym bardziej że twórcy tej muzyki mieli w sobie gniew i pisali o rzeczywistości, w której dorastali i żyli. Dzieci, które żyją w dobrych domach i mają kochającą rodzinę, nigdy nie zrozumieją sensu i przyczyny powstania tego rodzaju muzyki. Przede wszystkim młodzi ludzie pragną w ten sposób zwrócić na siebie uwagę, chcą zszokować i zaimponować rówieśnikom.

Rozwój hip-hopu w Polsce

Czarna muzyka na dobre zadomowiła się w Polsce po roku 1989, kiedy trafiła na podatny grunt. Młodzi ludzie ciągle pamiętali realia komunistyczne i dlatego chcieli słuchać i tworzyć muzykę, która pomogła im wyrazić swoje emocje. Warto dodać, że hip-hop miał nieco inną formę, niż w Stanach Zjednoczonych. Różnica polegała przede wszystkim na temacie. W dzisiejszych czasach nieletni wybierają również teksty, które dotyczą gangsterskiego i mafijnego życia.

Styl gangsterski

Warto wspomnieć, że Young Gangsta odnosi się również do stylu ubierania się. Jest on bardzo popularny w ostatnich czasach, wiele gwiazd z pierwszych stron gazet wybiera właśnie takie ubrania.

Najbardziej charakterystycznym elementem jest czarny garnitur gangsterski (koniecznie w prążki!), który nawiązuje do stroju włoskich mafiosów, do tego warto również dobrać skórzane, eleganckie buty. Kolejnym, ale równie rozpoznawalnym elementem, jest złota biżuteria, która bije po oczach. Często to zakrawa wręcz o tandetę. Tym bardziej, jeżeli mężczyzna wybierze pozłacany naszyjnik, do tego równie ordynarną bransoletkę, złoty zegarek i koniecznie sygnet, niczym u Ojca Chrzestnego.

Jednak styl gangsterski to nie tylko tego rodzaju przebranie, ale również skórzane stroje z połyskującymi zdobieniami, paskami i łańcuchami. Ten zestaw bardziej przypomina interesujący strój aniżeli przebranie.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij