W jakich warunkach powinno się przechowywać sery?

Na rynku istnieje cały asortyment różnych gatunków serów a każdy z nich ze względu na swoje właściwości i walory smakowe powinien być w zasadzie przechowywany w trochę innych warunkach. Ze względów technicznych jest to w zasadzie niemożliwe, dlatego też każdy producent sera określa tzw. „warunki brzegowe” dotyczące maksymalnej i minimalnej temperatury przechowywania czy maksymalnej i minimalnej wilgotności powietrza.

Optymalne warunki przechowywania sera

W warunkach domowych nie mamy za dużo możliwości prawidłowego przechowywania serów, ponieważ do dyspozycji mamy głównie lodówki. Sprzęt ten w warunkach krótkotrwałego przechowywania sera sprawdza się poprawnie, ale na dłuższą metę nie jest sposobem optymalnym ponieważ temperatura przechowywania w większości z nich jest za  niska. Podobnie nieoptymalna jest wilgotność powietrza w lodówce – jest w niej po prostu za sucho.

Serowarzy, jak choćby polska firma Serowar Podlaski, by ser jak najdłużej zachowywał swoje walory smakowe, przechowują sery w specjalnych komorach chłodniczych wykorzystywanych do prawidłowego przebiegu procesu dojrzewania sera i właściwej kontroli tego procesy.
Warunki optymalne przechowywania sera stosowane przez serowarów to:
-temperatura w granicach 7 – 15 stopni Celsjusza
-wilgotność powietrza to przynajmniej 80%

Jeżeli ser jest już wystarczająco dojrzały i gotowy do spożycia sposób jego przechowywania w warunkach domowych jest inny dla sera pokrojonego w kawałki a inny dla sera kupionego w całości w tzw. bloku. Istnieje kilka żelaznych zasad dotyczących obchodzenia się z serami i ich przechowywania, których zastosowanie dotyczy większości serów będących na rynku.

Opakowanie sera

Ponieważ każdy produkowany ser „żyje”, a więc potrzebuje powietrza oraz odpowiedniej wilgotności więc opakowanie w którym się znajduje powinno spełniać te warunki. Sery twarde powinny być po zakupie zawinięte w pergamin i wstawione do lodówki. W ten sposób ser otrzymuje odpowiednią ilość tlenu oraz spowolniony zostaje proces jego wysychania.

Sery miękkie, są z reguły bardzo wilgotne dlatego powinny być przechowywane w oryginalnym opakowaniu i na ogół kupowane w mniejszych ilościach możliwych do skonsumowania za jednym razem. Nawet prawidłowo przechowywane powinny być skonsumowane najpóźniej po okresie tygodnia od zakupu.

Warunki przechowywania

Sery przechowujemy z dala od kontaktu z innymi produktami o intensywnym zapachu ponieważ łatwo je pochłaniają i tym samym tracą swoje walory smakowe przesiąkając obcymi zapachami.

Najlepszym miejscem do przechowywania sera w domowych warunkach jest najniższa szuflada w lodówce ponieważ panuje tam najwyższa temperatura a ser jest odizolowany od innych produktów spożywczych, chyba że w lodówce jest specjalna szuflada przeznaczona do przechowywania tylko serów, to wtedy w niej.

Sery świeże przeznaczone do szybkiego spożycia przechowujemy w górnej części lodówki
Sery pleśniowe przechowujemy w lodówce na najniższej półce, odizolowane od innych produktów spożywczych, najlepiej w oryginalnym opakowaniu, a jeżeli go nie ma to w folii aluminiowej zabezpieczającej przed utratą wilgotności.

Czas przechowywania serów

Obowiązuje generalna zasada, ze im ser jest bardziej twardy tym może być przechowywany dłużej i tak:
Sery miękkie typu Mascarpone, Brie czy Risotto powinny być przechowywane maksymalnie do tygodnia czasu
Sery twarde typu Cheddar, Gouda czy Parmigiano można trzymać w lodówce od 4 do 8 tygodni, ale trzeba się liczyć z tym, że wraz z upływem czasu tracą one swoje właściwości dlatego też niektóre gatunki serów twardych można zamrażać. W ten sposób przechowywane mogą być w lodówce nawet do 2 – 3 miesięcy
Sery pleśniowe z białą pleśnią na powierzchni można przechowywać dłużej, sery pleśniowe z niebieska pleśnią, przechowują się krócej. Należy pamiętać, żeby sery pleśniowe kroić bezpośrednio przed jedzeniem, najlepiej prostopadle do ich powierzchni i w małe trójkątne kawałki

Temperatura przechowywania serów

W warunkach domowych można przechowywać sery w lodowce, zamrażarce – niektóre gatunki, lub w piwnicy najlepiej w temperaturze od 0,5°C do 3°C. Sery twarde jak Parmigiano można mrozić bez obawy utraty smaku i właściwości. Serów Gouda i Cheddar raczej nie należy mrozić, a jeżeli ulegną zeschnięciu można je zetrzeć na tarce i przechowywać w tym stanie w temperaturze pokojowej. Serów pleśniowych nie należy zamrażać ponieważ pozbawia się je wtedy tego specyficznego smaku, który stanowi o ich wyjątkowości.

Miłośnicy serów mają swoje sprawdzone sposoby na przechowywanie swoich ulubionych gatunków serów i własne opinie na temat czy ser jest już w tym idealnym momencie  do spożycia czy trzeba jeszcze poczekać. Każdy gatunek sera jest jak wino im dłużej leżakuje tym jego smak staje się bardziej wyrafinowany i wyrazisty. Ale do tego potrzebne są odpowiednie warunki do jego przechowywania, wprawne oko i kubki smakowe a te cechy posiadają tylko wyjątkowo wyrafinowani smakosze tego gatunku potraw jakim są sery.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij