Basen ogrodowy czy w domu – co wybrać?

Basen ogrodowy czy w domu – co wybrać?

Wiele osób marzy o własnym basenie, który zarazem byłby jedną z ważniejszych atrakcji całej posesji. Niektórzy decydują się na obiekty ogrodowe, zewnętrzne, a inni stawiają na modele wewnętrzne. Każdy z nich posiada swoje wady i zalety, dlatego też, zanim weźmiemy pod uwagę konkretne niecki basenowe niezbędne do zbudowania wymarzonego miejsca odpoczynku, warto zapoznać się z najważniejszymi cechami obiektów krytych i zewnętrznych.

Artykuł powstał we współpracy z producentem basenów – Pool Design Company

Baseny ogrodowe poliestrowe a baseny wewnętrzne – koszty

Niewątpliwie orientacyjne koszty budowy basenu dla wielu osób okażą się kluczowe w podjęciu ostatecznej decyzji. O wiele droższą inwestycją będzie basen w domu, dlatego osoby dysponujące ograniczonymi środkami zazwyczaj stawiają na obiekt ogrodowy. Jeśli chodzi o zewnętrzne baseny poliestrowe, producent cieszący się na rynku zasłużoną renomą jest w stanie zapewnić naprawdę przystępne ceny.

Niestety, w przypadku opcji wewnętrznych należy liczyć się z dodatkowymi wydatkami. Sam zakup basenu to nie wszystko – ważne jest, aby zaopatrzyć się w urządzenia niezbędne do odprowadzania wilgoci, takie jak osuszacze. Koniecznie należy także zadbać o utrzymanie optymalnej temperatury wody, aby zmniejszyć parowanie. Jak widać, niecki basenowe są w tym wypadku jednym z mniej kłopotliwych wydatków.

Kiedy można rozpocząć budowę basenu?

Osoby, które marzą o obiekcie wbudowanym wewnątrz nieruchomości mieszkalnej, muszą zaplanować go jeszcze przed rozpoczęciem budowania samego domu. Dlatego też niektórzy rezygnują z tego pomysłu – szczególnie, jeśli chwilowo nie posiadają środków finansowych na jego zrealizowanie. Wówczas często jedynym możliwym wyborem będą zewnętrzne baseny poliestrowe.

Producent tego typu obiektów dba o ich wytrzymałość, ale dla większości użytkowników głównym walorem jest fakt, iż można je wybudować w dowolnej chwili. W rzeczywistości, właściciele posesji w pierwszej kolejności skupiają się na dokończeniu budowy domu, a dopiero za jakiś czas decydują się na basen. Należy podkreślić, że w przypadku mniejszych obiektów zewnętrznych nie musimy ubiegać się o pozwolenie na budowę, co jest dodatkowym atutem.

Baseny ogrodowe poliestrowe – o czym trzeba pamiętać?

Ogrodowe baseny bywają dość kłopotliwe w utrzymaniu, ponieważ należy regularnie dbać o ich czystość. Dla wielu osób usuwanie zalegających w nich liści czy innych pozostałości może być dość kłopotliwym i czasochłonnym zajęciem. Ponadto, zewnętrzne obiekty nie zapewnią nam błogiego relaksu podczas niepogody. W praktyce, z ogrodowych basenów najczęściej korzysta się późną wiosną i latem, gdy temperatury sprzyjają wodnym aktywnościom na świeżym powietrzu.

Niestety, w deszczowe i chłodne dni musimy zapomnieć o relaksie w ogrodowym basenie. Należy podkreślić, że niecki basenowe oraz elementy wykończeniowe tego typu obiektów muszą być odporne na niesprzyjające warunki atmosferyczne. Na szczęście na rynku bez problemu można znaleźć odpowiedni asortyment o doskonałej jakości, dlatego pod względem dostępności materiałów budowa ogrodowego basenu nie okaże się kłopotliwa.

Basen w domu – kiedy warto się zdecydować?

Coraz więcej Polaków decyduje się na budowę basenu wewnętrznego, pomimo wyższych kosztów takiej inwestycji. Jego podstawową zaletą jest fakt, że można z niego korzystać przez cały rok, niezależnie od warunków atmosferycznych panujących za oknem. Wysokiej klasy niecki basenowe oraz inne elementy budowy zapewnią nam komfortowy relaks, z dala od kapryśnej aury. Oczywiście ważne jest, aby basen znajdował się w obiekcie przystosowanym do intensywnego parowania.

Na szczęście dzięki osuszaczom oraz nowoczesnym rozwiązaniom architektonicznym można skutecznie odprowadzać wilgoć i tym samym zapobiec powstawaniu pleśni i grzybów na ścianach. Na koniec warto podkreślić, że baseny wewnętrzne mogą być bardzo atrakcyjnym elementem całej posesji – szczególnie, jeśli ich zabudowa będzie komponować się z elewacją budynku mieszkalnego. Dla wielu osób kwestie estetyczne są jednym z kluczowych argumentów przemawiających za basenami w domu.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij