Botoks czy kwas hialuronowy – poznajcie wady i zalety obu rozwiązań

Coraz częściej decydujemy się na wypełnienie zmarszczek mimicznych. Mamy tu do wyboru dwie popularne metody, czyli kwas hialuronowy i botoks. Wiele osób zastanawia się, która metoda będzie dla nich lepsza i czy któraś z nich daje lepsze efekty. Te kwestie postaramy się wyjaśnić, a także przybliżyć wady i zalety obydwu rozwiązań.

Poznaj różnice między botoksem i kwasem hialuronowym

Wypełnianie zmarszczek to jeden z najczęściej wybieranych zabiegów medycyny estetycznej. Różnica pomiędzy botoksem, a kwasem hialuronowym przede wszystkim tkwi w samej zastosowanej substancji. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z toksyną botulinową, a w drugim z naturalnie występującym w organizmie kwasem hialuronowym. Sam sposób działania także jest inny. Botoks powoduje bowiem, że mięśnie napinające skórę mają przez pewien czas ograniczoną aktywność. Takie działanie może być lecznicze w wielu aspektach i nie ma działania jedynie kosmetycznego, co wyjaśnimy w dalszej części. Z kolei kwas hialuronowy służy do wypełnienia zmarszczek, zatem jest substancją wypełniającą, którą można zastosować nie tylko do samych zmarszczek, ale również innych obszarów twarzy. W ten sposób można powiększyć czy skorygować kształt ust, a także zniwelować widoczność garbka na nosie.

Jakie zalety i wady ma botoks?

Warto podkreślić, że botoks może mieć wiele zalet, pod warunkiem, że nie ma przeciwwskazań do jego stosowania. Przede wszystkim niweluje widoczność zmarszczek. Toksyna botulinowa jest stosowana również przy wielu schorzeniach. Bruksizm to bardzo uciążliwa przypadłość, która polega między innymi na zgrzytaniu zębami, a w gruncie rzeczy uczuciu stałego napięcia żuchwy i trudności w otwieraniu ust. Ten problem można zniwelować stosując terapeutyczną dawkę toksyny botulinowej, która zostaje wstrzyknięta w mięśnie żwaczy. Warto podkreślić, że często ta przypadłość prowadzi do przewlekłych migren, a na nie również może pomóc toksyna botulinowa. Znanym zastosowaniem tej substancji w odpowiedniej dawce jest także leczenie nadpotliwości. Zatem jak widać główną zaletą toksyny botulinowej jest jej wszechstronne działanie terapeutyczne. Jeśli chodzi o wady botoksu, to na pewno należy ich szukać w ryzyku wystąpienia reakcji alergicznej czy odczynu tuż po wstrzyknięciu. Jednak dokładny wywiad lekarski pomoże zniwelować prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań. Na pewno jest wiele przeciwwskazań botoksu, co także jest wadą tego zabiegu medycyny estetycznej. Należy do nich zażywanie niektórych leków, np. tetracyklin, aminoglikozydów, aminochinolony, linkomacyny, cykosporyny, czy sukcynylocholiny. Ponadto przeciwwskazaniem jest nadwrażliwość na składniki preparatu, zaburzenia krzepnięcia krwi czy infekcje skóry w miejscu wstrzyknięcia. Oczywiście ciąża i karmienie także są przeszkodą. Do tego należy dodać schorzenia o podłożu nerwowo-mięśniowym.

Czy do stosowanie kwasu hialuronowego są jakieś przeciwwskazania skoro to naturalna substancja?

Wydaje się, że stosowanie kwasu hialuronowego jest pozbawione wad. W istocie trudno jest je znaleźć, bo zabieg jest bezpieczny i wykonywany przez lekarza przy pomocy igły czy kaniuli. Na pewno efekt zabiegu nie jest bardzo trwały, choć może być dłuższy niż w przypadku botoksu, od 6 miesięcy do 12 miesięcy, podczas gdy botoks należy powtarzać w odstępach co 3 miesiące do pół roku. Można znaleźć pewne wady, bowiem mimo że mamy do czynienia z naturalną substancją, to jednak nie każdy może się zabiegowi poddać. Podobnie jak w przypadku botoksu przeciwwskazaniem jest ciąża i karmienie. Ponadto wszelkie choroby autoimmunologiczne, skłonność do powstawania blizn przerostowych, opryszczka czy nawet trądzik uniemożliwiają wykonanie zabiegu. Osoby z aktywną chorobą nowotworową również nie mogą się mu poddać. Co ciekawe może również występować nadwrażliwość na kwas hialuronowy.

Czy lepiej wybrać botoks czy kwas hialuronowy?

Biorąc pod uwagę wszystkie przeciwwskazania najpierw trzeba się upewnić czy któryś z zabiegów można wykonać. Ponadto warto wiedzieć, że na górne partie twarzy częściej stosowany jest botoks. Zatem służy do zniwelowania kurzych łapek, bruzd czołowych, a także lwiej zmarszczki. Natomiast w dolnej części twarzy raczej stosowany jest kwas hialuronowy. Dzięki temu nie ma ryzyka powstania tzw. efektu maski, czyli trudności z mimiką twarzy.

Warto podkreślić, że w kwestii niwelowania zmarszczek kliniki mją znacznie więcej do zaoferowania. Pełna oferta zabiegów upiększających dostępna jest na stronie m-clinic.eu. Wśród nich znajdziesz również popularne osocze bogatopłytkowe, czyli tzw. wampirzy lifting.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij