Co wpływa na zasięg odbioru telewizji cyfrowej?

Sygnał cyfrowej telewizji naziemnej dociera do około 99 procent Polaków. Mimo to, gdzieniegdzie pojawiają się problemy z odbiorem sygnału wynikające głównie ze źle ustawionych lub nieodpowiednich anten. Często powodem zakłóceń jest również wpływ urządzeń elektrycznych takich jak kuchenki mikrofalowe, suszarki do włosów czy komputery.

Telewizja cyfrowa

Wyłączenie ostatnich nadajników sygnału analogowego w lipcu 2013 roku skazuje nas na odbiór telewizji jedynie w sposób cyfrowy. W miejsce dotychczasowych kilku ogólnodostępnych kanałów TV widzowie uzyskali dostęp do ponad 20 programów nadawanych z trzech głównych multipleksów telewizyjnych. Według Urzędu Komunikacji Elektronicznej największym zasięgiem cieszy się multipleks trzeci, ale żaden z nich nie dociera do mniejszej ilości Polaków niż 98.5 procenta.

Nieodpowiednie anteny

Według statystyk Urzędu Komunikacji Elektronicznej znaczna większość problemów związana z odbiorem telewizji cyfrowej od lokalnych dostawców, takich jak Koba, pobieraniem sygnału cyfrowego wynikała ze złych lub po prostu źle ustawionych anten.

Większością z nich było złe nakierunkowanie anteny lub po prostu za niskie ustawienie. Sporadycznie zdarzało się również, że winna była po prostu niska jakość anteny do odbioru sygnału.

Częstą solucją na problemy z poborem sygnału okazywała się wymiana anteny na kierunkową, która odpowiednio skierowana pobiera sygnał znacznie leipej niż np. antena siatkowa wsparta wzmacniaczami sygnału.

Wzmacniacze, choć teoretycznie podnoszą wydajność sygnału zbierają jednocześnie więcej zakłóceń, co obniża jakość wyjściową. Anteny kierunkowe nie wymagają wzmacniaczy, charakteryzując się jednocześnie większym zyskiem antenowym.

Problem z odbiorem sygnału

Każdy przypadek zakłóconego sygnału powinien być traktowany indywidualnie, ponieważ odbiór sygnału jest uzależniony nie tylko od anteny, ale również od ogólnych warunków lokalnych.

Kierunek, z którego napływa sygnał oraz ewentualne przeszkody terenowe w postaci wzniesień, czy wysokich budynków znajdujących się na drodze sygnału. Paradoksalnie, często okazywało się, że antena lepiej odbierała sygnał odbity np. od okolicznego budynku.

Tutaj znamienny wpływ mają inne urządzenie elektryczne wywierające bezpośredni wpływ na sygnał cyfrowy, poprzez niespełnianie norm kompatybilności elektromagnetycznej. Urząd Komunikacji Elektronicznej posiada statystyczny spis urządzeń, które wywierają negatywny wpływ na sygnał DVB-T.

Innym czynnikiem mogą być po prostu stare, zuzyte lub niesprawne urządzenia, a nawet iskrzące świetlówki kompaktowe. Problematyka odbioru sygnału cyfrowego leży więc w dogłębnej analizie problemu oraz technicznym podejściu. W budynkach wielorodzinnych, kłopoty z odbiorem sygnału często miały swoje źródło w niedostosowanych przez administratora zbiorczych instalacjach antenowych.

Problem ten nie dotyczy jednak mieszkańców nowopowstałych budynkach, ponieważ od niedawna deweloperzy są zmuszeni zapewnić możliwość odbioru telewizji potencjalnemu nabywcy nieruchomości.

Często problemy z odbiorem sygnału mają także osoby mieszkające na granicy sygnałów nadawanych z dwóch różnych nadajników. W tym przypadku należy skierować antenę kierunkową na ten nadajnik, którego sygnał jest mocniejszy.

Na początku istnienia telewizji cyfrowej w naszym kraju bardzo wiele zgłoszeń wynikało z nieprzestrojenia odbiorników w celu odnalezienia kanałów cyfrowych po zmianie sygnału z analogowego na cyfrowy. O takiej konieczności informowała kampania informacyjna, jednak trafiały się osoby do których ów komunikat po prostu nie dotarł.
Jeżeli borykamy się z problemem niskiej jakości sygnału cyfrowego lub jego totalnym brakiem, należy szczegółowo rozpatrzyć przede wszystkim typ i jakość anteny.

Zdecydowanie się na antenę kierunkową jest najlepszą decyzją, która zapewni nam spokój od wzmacniaczy sygnału czy innych niepotrzebnych urządzeń dodatkowych. Jednakże, przy montowaniu anteny należy wykazać się technicznym podejściem, które pomoże zrozumieć ewentualne problemy związane z dotarciem sygnału do anteny, tym samym dając możliwość pokonania niedoskonałości związanych z odbiorem sygnału cyfrowego.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij