Czym należy się kierować przy wyborze butów zimowych?

Zima, to jeden z najbardziej wymagających sezonów, w szczególności, jeśli chodzi o odpowiednią odzież i oczywiście obuwie. Dobrze dobrane buty zimowe stanowią gwarancję komfortu i zdrowia, ponieważ dużą ilość ciepła tracimy właśnie przez stopy. Dlatego też przy zakupie powinniśmy zwrócić uwagę na kilka wytycznych, takich jak stopień dopasowania do stopy rodzaj ocieplenia, czy też hydroizolacji.

Kluczowe kryteria, którymi należy się kierować, wybierając buty na zimę

Najistotniejszą cechą, na którą warto zwrócić uwagę, kupując buty na zimę, jest oczywiście sposób ich ocieplenia. Najlepsze są modele z naturalnym kożuchem, ponieważ taki rodzaj ociepliny nie tylko skutecznie chroni przed zimnem, ale zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza i tym samym pozwala naszym stopom oddychać. Niestety nieco mniej skuteczne są ociepliny syntetyczne.

Kolejną istotną cechą, która powinna także wpływać na naszą decyzję przy wyborze zimowych butów, jest fakt, czy jest to model jedno, czy dwuczęściowy. Buty dwuczęściowe mają grubą powłokę zewnętrzną oraz wyjmowaną, zazwyczaj filcową wkładkę. Rezultatem jest doskonała wodoodporność i możliwość usunięcia wyściółki w celu jej wysuszenia, lub wyprania. Ponadto wyjmowane wkładki są ogólnie miękkie, dlatego też zapewniają większą amortyzację oraz zapewniają lepszy komfort, niż typowa konstrukcja jednoczęściowa.

Z drugiej strony dwuczęściowe buty są mniej skuteczne do pokonywania większych odległości i uprawiania aktywności na świeżym powietrzu, np. takich jak zimowe wędrówki. Z kolei w jednoczęściowych butach, zwłaszcza tych opartych na projektach turystycznych, lepiej się jest poruszać, ponieważ są bardziej stabilne oraz lżejsze, niż buty dwuczęściowe. Większość modeli przeznaczonych do aktywnego użytku jest właśnie jednoczęściowa.

Dobre buty zimowe powinny być zaprojektowane w ten sposób, aby oprócz zapewnienia ciepła, chroniły także przed wilgocią, oraz gwarantowały właściwą przyczepność. Dlatego też ważną wytyczną jest także wysokość cholewek.

Wiele modeli przeznaczonych do wędrówek po bardziej wymagających, zimowych terenach, zazwyczaj posiada cholewki o wysokości około 6-7 cali wysokości. Niektóre z modeli zimowych butów, które sprawdzają się na głębokim śniegu, mają nawet 10 i 15-calowe cholewki.

Dlatego też, jeżeli już określiliśmy, do jakiego rodzaju aktywności i na jakie warunki pogodowe będziemy potrzebowali butów, to dopiero wówczas powinniśmy ruszyć na zakupy. Jeżeli nie lubimy przepłacać, to oprócz oferty stacjonarnych sklepów, warto także przejrzeć propozycje internetowych hurtowni obuwia. Dzięki temu możemy trafić na bardzo dobre gatunkowo obuwie, w naprawdę przystępnej cenie. 

Polecamy!

 

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij