Dlaczego moda na rurki tak się przyjęła?

Męska moda, chociaż może jeszcze nie tak dynamicznie jak kobieca, ale ulega ciągłym, stopniowym zmianom. Dotyczy to niemal każdej części współczesnej garderoby. Zarówno odzieży wierzchniej, butów, koszul, czy też w końcu spodni. Obserwując transformację tych ostatnich najbardziej rzuca się w oczy fakt, że obecnie najbardziej modne ubrania w tej kategorii to kontrowersyjne rurki.

Skończyły się czasy szerokich dzwonów noszonych przez dzieci kwiaty, a nawet prostych, niezobowiązujących nogawek. Obecnie moda męska, idąc za swoim kobiecym odpowiednikiem, wybrała spodnie wąskie, zwężane w nogawkach. To co jest bardzo ciekawe w opisywanym zagadnieniu to fakt, że moda ta trwa w najlepsze już jakiś czas i raczej nie zamierza się skończyć. Na czym polega współczesny fenomen noszenia rurek?

Rurki w historii

Kobiece rurki swoją pierwszą popularność zyskały już w latach 50 XX wieku. To dzięki temu trendowi fani mogli obserwować wdzięki Marilyn Monroe, Sophii Loren. Wprawdzie tego rodzaju spodnie do mody męskiej trafiły dużo później, to jednak współcześnie również nie możemy mówić o ich pierwszej w historii obecności w męskiej garderobie. Męskie rurki swoją pierwszą falę popularności zyskały dwadzieścia lat później, bo w latach siedemdziesiątych, a miało to miejsce oczywiście za sprawą gwiazd i dyktowanego przez nie sposobu na to jak ma wyglądać modne ubranie.

Wystarczy tutaj wymienić chociażby takie nazwiska jak Mick Jagger oraz David Bowie aby zrozumieć siłę tej odgórnej perswazji. Moda była wtedy również ściśle powiązana z pewnymi ideami, przekonaniami, które młode pokolenie chciało wprowadzić w konserwatywny świat.

Wiązało się to bezpośrednio ze statusem buntownika, który jawnie sprzeciwia się starszej generacji białych kołnierzyków i ich konwenansom. Jednym ze znaków tejże rewolucji były właśnie mocno dopasowane spodnie połączone z luźnymi skórzanymi kurtkami.

Rurki powszechne i wspólne

Wprawdzie mówi się, że każda moda kiedyś powraca i obserwując stopniowe przemiany obowiązujących w danym okresie trendów można mniej lub bardziej potwierdzić tą tezę, to jednak warto zadać pytanie, co jest takiego w rurkach, co nam się w nich podoba? To z czym kojarzą się tego rodzaju mocno przylegające do ciała spodnie to wyraźne podkreślenie jego zgrabnych kształtów.

dlaczego-moda-na-rurki-tak-sie-przyjela

W rurkach nie da się ukryć linii naszych nóg, przez co i cała sylwetka staje się wyraźniejsza, przez co w większym stopniu zwraca uwagę płci przeciwnej. Ciekawym zjawiskiem jest obecność tego rodzaju odzieży w garderobie zarówno pań jak i panów, co można starać się odczytywać jako swoisty znak czasów i wyrównywania się obecności wzajemnych potrzeb w przestrzeni publicznej.

Rurki symbolem zmiany

Wiąże się to bezpośrednio z faktem, że współcześnie można także mówić o zdecydowanym statystycznym wzroście zainteresowania swoim wyglądem ze strony mężczyzn. Panowie bardziej dbają o tak o swój wygląd jak i fryzury, pielęgnacje swojej skóry i co ciekawe w coraz mniejszym stopniu jest to połączone z jakimś konkretną grupą społeczną, stylem życia i przekonaniami.

dlaczego-moda-na-rurki-tak-sie-przyjela

Chociaż oczywiście nie można tu mówić o stu procentach, ale z pewnością popularność rurek wskazuje, że nie można tu już dziś mówić tylko o jednej, konkretnej grupie. Proces ten postępuje dość szybko, pomimo jawnych oskarżeń o zniewieścienie i brak męskości, możliwe że głównie dzięki jawnemu przyzwoleniu i zachęcie ze strony płci przeciwnej.

Rurki a zdrowie

Częstym tematem, który pojawia się w kontekście noszenia rurek przez mężczyzn jest kwestia ich ewentualnego złego wpływu na zdrowie panów. Te modne ubrania noszone zbyt często i przy zbyt dużym dopasowaniu mogą prowadzić na przykład do zakażeń dolnych dróg moczowych, co potwierdzają przeprowadzone w tym celu badania. Jednak problem ten wiąże się z częstą nie umiejętnością dopasowywania rozmiarów spodni. Nie posiadający dużego doświadczenia w modnych zakupach mężczyźni często wybierają spodnie za ciasne i to właśnie ten błąd jest rzeczywistą przyczyną wszelkich, skądinąd groźnych schorzeń.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij