Gdzie najlepiej wybrać lokalizację pod działkę?

Zakup działki budowlanej wymaga wielu przemyśleń, choć trzeba przyznać, że nierzadko bardzo dużą rolę odgrywa cena. Mimo wszystko zanim zdecydujemy się na zakup danej działki, warto kierować się przede wszystkim obiektywną wartością rynkową a nie jedynie własnym przekonaniem o jej przydatności.

Warto na każdy grunt spojrzeć tak, jak spojrzałby na niego potencjalny nabywca. Najlepszym rozwiązaniem jest wybranie takie działki, której wartość rynkowa ma przynajmniej szansę rosnąć. Warto jednak pamiętać, że istnieje wiele czynników, które wpływają na koszt działki oraz na to czy może być ewentualną inwestycją.

Najważniejsze parametry podczas szukania idealnej działki

Bardzo często poszukiwanie doskonałej pod budowę działki rozpoczynamy od sprawdzenia jej szerokości. Oczywistym jest, że im szersza działka, tym większy wybór ewentualnych projektów. Równie istotny jest rodzaj gleby, gdyż ma on znaczenie przy planowaniu ewentualnych udogodnień, jak na przykład instalacja gruntowego wymiennika ciepła czy przydomowej oczyszczalni ścieków.

W przypadku działki, która nie została jeszcze przekwalifikowana na działkę budowlaną, niezwykle ważna jest klasa gleby. Procedura odrolnienia gruntu jest skomplikowana w sytuacji, gdy klasa gleby, którą można sprawdzić w ewidencji gruntów i budynków, jest wyższa niż trzy.

Co jeszcze trzeba sprawdzić przed zakupem działki?

Przede wszystkim warto przeglądnąć księgę wieczystą. Kolejną kwestią jest zajrzenie do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub do studium zagospodarowania, o ile taki plan nie został przygotowany. Dzięki temu możemy dowiedzieć się, jakie urząd ma plany, co do okolicy, w której znajduje się nasza działka. Jest to niezwykle istotna kwestia, gdyż możemy przekonać się czy nasza działka będzie atrakcyjna dla osób szukających spokoju (w planach może być np. zagospodarowanie terenu, jako park), jak i dla osób, które mają dzieci (np. szkoła bądź basen).

gdzie-najlepiej-wybrac-lokalizacje-pod-dzialke

Zanim dokonamy zakupu gruntu warto także sprawdzić, jaki dom będzie można wybudować na danej działce. Tę wiedzę można wyciągnąć ze wspomnianych planów zagospodarowania bądź warunków zabudowy. Istnieje także szansa na uzyskanie tej informacji od lokalnego architekta adaptującego. Kluczową kwestią jest także sprawdzenie czy działka na pewno została zakwalifikowana, jako działka budowlana. W tym celu najlepiej byłoby udać się do urzędu i sprawdzić, jak wygląda ta sprawa.

Na co trzeba uważać wybierając działkę spośród wszystkich dostępnych na rynku?

Każdy kierowca z pewnością potwierdzi, że jakość drogi dojazdowej do działki jest niezwykle istotna. W niektórych przypadkach nie jest to droga publiczna, natomiast ważne jest zapewnienie dojazdu do posesji. Jeżeli natomiast droga jest prywatna, należy sformalizować wszelkie kwestie związane z korzystaniem z niej.

Dla wielu osób działki na odludziu to ogromne marzenie, ale niestety – realizacja takiego marzenia wiąże się z pewnego rodzaju kosztami. Przede wszystkim są to koszty dotyczące doprowadzenia mediów, utwardzenia drogi dojazdowej, ale również ochrony mienia.

Oczywiście, miejsce, w jakim znajduje się nasz wymarzony grunt, również jest bardzo ważna. Jeżeli okolica w żaden sposób nas nie urzecze i nie czujemy, że ma ona ”to coś”,warto szukać czegoś lepszego. Niestety, jeżeli w momencie oglądania działki zauważymy różnego rodzaju mankamenty, które nam przeszkadzają, z czasem będzie tylko gorzej i coraz więcej rzeczy będzie nas irytować a sama działka zamiast sprawiać radość, będzie nas irytować.

Często sprawdza się, że im dalej działka od dużego miasta, tym tańsza. Jednak nie zawsze. W przypadku, kiedy nasza działka jest położona w wyjątkowo urokliwym miejscu, które chętnie odwiedzają turyści, jej cena znacznie wzrasta. Warto również porozmawiać z osobami mieszkającymi w pobliżu działki, która nas interesuje. Z pewnością ich opinia może rzucić zupełnie nowe światło na wybrany przez nas grunt. W ten sposób mamy szansę dowiedzieć się o ewentualnych niedogodnościach i zdecydować czy w przyszłości będą one nam przeszkadzały.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij