Gorset – komplety, stylizacje, kto i kiedy powinien go nosić?

Mało kto wie, że gorset znany jest kobietom już od setek lat. Dawniej jednak, w przeciwieństwie do tego co ma miejsce dzisiaj, pełnił on tylko i wyłącznie funkcję bielizny damskiej i był po prostu praktyczny. Gorset był bowiem sposobem na przykrycie zarówno dolnych jak i górnych miejsc intymnych. Nie była to jednak tak jak dziś powabna bielizna damska, lecz zakrycie ciała było jego jedyną funkcją.

Z czego zrobiony jest gorset?

Dawniej, gdy gorset to była tylko i wyłącznie bielizna damska służąca zakryciu ciała, praktycznie zawsze był on wykonany ze skóry lub też czasem z jedwabiu. Obecnie natomiast, gorsety wykonywane są z przeróżnych materiałów. Z racji, że gorset stał się powabną bielizną damską, nie może być robiony tylko z jedwabiu i ze skóry. Mało tego, te dwa materiały dzisiaj w zasadzie nie znajdują zastosowania, jeśli chodzi o szycie gorsetów.

Obecnie, wiele jest gorsetów koronkowych, często są wykonywane z dzianiny, niejednokrotnie zawierają również dodatki z siatki elastycznej.

Dzisiejsze zastosowanie gorsetu

W dzisiejszych czasach nadal gorset często noszony jest jako zamiennik tradycyjnej bielizny damskiej. Jednakże, jego zastosowanie jest dziś o wiele szersze. Jest to bowiem nieodłączny element wielu stylizacji, który zakładać można w wielu sytuacjach.

Jak się okazuje, wiele kobiet ubiera dziś gorset czy to do spodni jeansowych, czy też do spódnic. Jeśli odpowiednio dobierze się fason i kolor gorsetu to wydaje się, iż można go ubrać w zasadzie do wszystkiego.

Ponadto, wiele kobiet odkryło, że gorset jest świetnym strojem na noc. Jednakże, wydaje się, że do spania najlepiej nadaje się gorset, który nie jest zbytnio usztywniany.

Kiedy warto ubrać gorset?

Zdecydowanie, głównymi funkcjami gorsetów jest wyszczuplanie sylwetki, jak i uwydatnianie biustu. Najczęściej gorsety kupują więc Panie, które chcą nieco poprawić swój wygląd, lub też po prostu pragną uwydatnić swoje zalety.

Warto zauważyć, że są różne rodzaje gorsetów. Rozróżnia się na przykład gorsety underbust i overbust. Różnią się one tym, że ten pierwszy kończy się pod biustem, a ten drugi obejmuje również biust. Jednakże, oba typy gorsetów podtrzymują piersi i skutecznie je uwydatniają.

Ponadto, warto mieć na uwadze, że założony gorset nie zawsze musi być na widoku. Równie dobrze, na gorset można bowiem założyć jakiś inny strój. W takim przypadku, pod gorsetem nie trzeba mieć już nic więcej, gdyż pełni on rolę bielizny damskiej. Ubieranie gorsetu pod inne ubranie jest dobrym pomysłem, gdyż wyszczuplenie i uwydatnienie przez niego biustu wygląda wtedy bardziej naturalnie.

Komu poleca się gorset?

Jak już wcześniej wspomniano, gorsety ubierają zarówno kobiety o nieidealnych kształtach, jak i te, które są ze swojej figury zadowolone i chcą ją dodatkowo podkreślić. Wynika to z tego, że noszenia gorsetu i jedne i drugie panie mogą wyciągnąć wiele korzyści.

Jeśli chodzi o kobiety z nadwagą, które są dosyć pulchne, to gorset może im pomóc w ten sposób, że nieco je wyszczupli. Ponadto, uwydatni ich biust, przez co będą wyglądały o wiele atrakcyjniej. Warto wielokrotnie podkreślać, że gorsety są również dla kobiet o zaokrąglonych kształtach, gdyż powszechnie gorsety kojarzone są przede wszystkim ze zgrabnymi modelkami. Prawdopodobnie jest to wina doboru modelek reklamujących gorsety.

Natomiast w przypadku kobiet o figurze bliskiej ideału, to kupują one gorsety, aby tę figurę jak najbardziej podkreślić. Jak się bowiem okazuje, gorset nie tylko wyszczupla, ale również podkreśla talię.

Wybór dobrego gorsetu

Warto zauważyć, iż niezwykle ważne jest, aby kupić gorset w dobrym rozmiarze. Oczywiście, generalnie bielizna damska zawsze musi być doskonale dopasowana do ciała, aby była wygodna i atrakcyjna, jednakże w przypadku gorsetu wydaje się to szczególnie istotne.

Po pierwsze, kupno za małego gorsetu sprawia, iż jego noszenie jest bardzo niewygodne. Natomiast zbyt duży gorset zupełnie nie spełnia swoich funkcji, gdyż nie uwydatnia wystarczająco piersi, ani też nie wyszczupla.

Generalnie, uważa się, iż gorset powinien być około 4 cale mniejszy niż obwód talii. Nieco mniej ważne, lecz nie bez znaczenia, są również obwód bioder, jak i obwód pod biustem.

Jeśli chodzi o wybór gorsetów, to oczywistym jest, że tak jak w przypadku każdego rodzaju bielizny damskiej jak i w przypadku wielu różnych ubrań najwięcej jest egzemplarzy w średnim rozmiarze. Tym nie mniej, zarówno wyjątkowo niskie i chude kobiety, jak i wysokie i pulchne bez problemu powinny znaleźć odpowiednie dla siebie gorsety.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij