Rano nie potrafisz się obudzić, a wieczorem zasnąć? To błędne koło można przerwać za pomocą… herbaty! Herbaciany napar można pić w dużych ilościach codziennie – warto jednak wiedzieć jaki rodzaj jest najlepszy na daną porę dnia.

Kubek czarnej na dzień dobry

Kiedy czujesz, że to kolejny senny poranek, od razu sięgnij po kubek czarnej! I oczywiście nie chodzi o kawę, a o herbatę właśnie. Rzeczywiście, kawa ziarnista dostarcza nam sporą dawkę kofeiny i stawia na nogi. W porównaniu jednak do kawy rozpuszczalnej, herbata zawiera tyle tego pobudzającego składnika, a właściwie jego zdrowszej wersji – teiny.

Najpopularniejszym „porannym” gatunkiem jest English Breakfast, możemy go jednak zastąpić dowolną ulubioną odmianą czarnej herbaty. Im dłużej parzymy napój, tym mocniej zadziała. Co więcej, teina uwalniana jest stopniowo – dzięki czemu nie da nam energii na chwilę, a na przynajmniej kilka godzin.

W trakcie pracy sięgaj po zieloną moc

W osiągnięciu stanu maksymalnego skupienia i sprawności umysłowej na pewno pomoże nam zielona herbata. W czasie pracy możemy po nią sięgać wielokrotnie, a za każdym razem dostaniemy nową porcję energii i zdrowia – zielona herbata jest źródłem polifenoli i antyoksydantów.

Uwaga – chociaż zieloną herbatę można parzyć wielokrotnie, to najbardziej pobudzająco działa na nas pierwszy napar! Każdy kolejny działa natomiast coraz bardziej relaksująco.

Czerwona na trawienie

Po obfitym i ciężkostrawnym posiłku zaparz herbatę czerwoną. Odmiana Pu-erh przyspiesza nasz metabolizm, obniża poziom cholesterolu i wspomaga trawienie. Dodatkowo kolejna porcja teiny i energii – po obiedzie lub lunchu łatwiej będzie powrócić do swoich obowiązków.

Na dobranoc ziółka i Rooibos

Im bliżej wieczoru, tym mniej kofeiny – prosta zasada. Dlatego jeśli wiemy, że za kilka godzin będziemy kłaść się do łóżka, warto napić się herbatki Rooibos lub ulubionej mieszanki herbacianej zawierającej zioła. W wyciszeniu się i zrelaksowaniu pomagają zwłaszcza mięta i rumianek. Możemy je osłodzić dodatkowo miodem lub sięgnąć po Rooibos o słodkim smaku.

Poznaj także inne odmiany herbat i ich właściwości – wszystkie informacje na ich temat znajdziesz na www.herbata.info.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ