Jak dbać o zimową odzież? Przewodnik po kurtkach i płaszczach

Okrycia wierzchnie przeznaczone do noszenia zimą są wielozadaniowe. Chronią nas przed deszczem, śniegiem, wiatrem, jednocześnie zapewniając odpowiednią izolację cieplną. Nic jednak nie trwa wiecznie. Ze względu na różnorakie uszkodzenia mechaniczne, niskie temperatury jak i sam fakt codziennego użytku, nasza odzież ulega zniszczeniu. By przedłużyć jej żywotność, musimy się odpowiednio o nią troszczyć. Jak więc dbać o kurtki i płaszcze zimowe, by cieszyć się ich nienaruszonym stanem przez długie lata?

Dbanie o odzież zimową zależy od materiału, z jakiego została wykonana. Co innego będziemy musiały robić z futrem, a co innego z puchową kurtką. Istnieje wiele specjalnych środków czyszczących w postaci sprejów, proszków czy płynów, które przeznaczone są do danego tworzywa. Ważnym krokiem jest czytanie metek, gdyż często nie zwracamy na nie uwagi, a przynoszą wiele kluczowych informacji dotyczących pielęgnacji. Mówią np. o tym, w jakiej temperaturze powinniśmy prać daną rzecz bądź czy wolno nam ją prasować. Pamiętajmy również, iż inaczej dbamy o coś w trakcie użytkowania, a inaczej o rzecz, którą odwiesimy do szafy i będzie musiała zachować jak najlepszy stan do kolejnego sezonu. Oto krótki przewodnik dbania o podstawowe płaszcze i kurtki zimowe.

Jak dbać o wełniany płaszcz?

Przed zniszczeniami nie uchroni nawet najlepsza jakość, a często wręcz przeciwnie, czego wełna jest najlepszym przykładem. Pierz płaszcz za każdym razem, gdy go ubrudzisz, gdyż nieusuwane plamy głęboko wnikają w strukturę włókna i potrafią trwale go zniszczyć. Nie zaleca się jednak prania w pralce! Delikatnie pognieciony płaszcz możesz wyprasować przez lnianą bądź bawełnianą, wilgotną szmatkę. Resztę zostaw profesjonalistom. I pamiętaj – zawsze wieszaj płaszcz na masywnym, najlepiej drewnianym wieszaku. Zapobiegnie to odkształceniom. Po sezonie przechowuj go w foliowych workach z dala od wilgoci, gdyż wełna pod wpływem wody kurczy się.

Pielęgnacja kurtki puchowej

Dla łatwiejszej konserwacji, zaleca się oddawanie kurtki puchowej do pralni. Gdy jednak zdecydujesz się zrobić to w domu, pamiętaj o podstawowych zasadach: pierz w 30°C, w programie do tkanin syntetycznych, razem z pozostałymi rzeczami do prania. Podczas suszenia kurtkę powinno się „ubijać”. Celem jest napowietrzenie puchu i jego ponowne, równomierne rozłożenie wewnątrz całej kurtki. Produkty puchowe powinny być przechowywane w miejscach z maksymalnym dostępem powietrza (w tym przypadku na wieszaku).

W jaki sposób czyścić i dbać o naturalne futro?

Wyroby ze skór futerkowych wymagają stosowania określonych zasad, które pozwolą na zachowanie ich wzorowego wyglądu. Przede wszystkim nie doprowadzajmy do zamoknięcia futra. Jeżeli to nastąpi, należy powiesić futro na odpowiednim wieszaku i suszyć w przewiewnym miejscu w temperaturze pokojowej z dala od źródeł ciepła. Futro przechowujmy tylko w przewiewnych workach bawełnianych. I najważniejsze – nie używajmy żadnych środków czy substancji czyszczących – mogą zniszczyć futro. Zleć czyszczenie fachowcom.

Kożuch naturalny i sztuczny – pielęgnacja

Od jakości wierzchu zależy, jak poprawnie dbać o kożuch. Tego ze skóry nie wolno oddawać do pralni chemicznej. Do czyszczenia wykorzystuj szczotkę z naturalnego kauczuku lub papier ścierny. Dopuszcza się prasowanie żelazkiem w systemie „sierść”. Od pierwszych dni korzystania, stosuj środki do impregnacji chroniące przed wilgocią. Do pielęgnacji sztucznych kożuchów wykorzystuje się specjalne środki. Nanieś je, nadmiar usuń gąbką i wysusz. Z tłustymi plamami walcz proszkiem i szczoteczką do zębów.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij