Jak obliczyć dni płodne?

Małżonkowie są odpowiedzialni za swoje współżycie seksualne, zależnie od decyzji, którą podejmą wybierają czas na poczęcie dziecka albo rezygnują ze współżycia w okresie płodności.

Czy charakteryzują się dni płodne?

Okres płodności w miesiączkowym cyklu oznacza się na podstawie odczucia śluzu płodnego w przedsionku pochwy. Śluz wydziela się przed jajeczkowaniem przez gruczoły śluzówki szyjki macicy pod wpływem wysokiego poziomu estrogenów, umożliwia to wędrówkę plemników przez kanał szyjki macicy oraz przedłuża ich żywotność. Progesteron wydziela się po jajeczkowaniu przez ciałko żółte, zmienia śluz na barierę, której pokonanie jest niemożliwe dla plemników. W pierwszych cyklach miesiączkowych obserwowania śluzu warto jest utrzymywać kontakt z poradnią rodzinną. Jeśli kobieta zauważy zmiany w śluzie i dokładnie je notuje łatwo i szybko rozpozna w jakiej fazie się znajduje.

Cykl miesiączkowy, a dni płodne?

W pierwszym cyklu miesięcznym lub przez jeden miesiąc należy nie współżyć! Obecność nasienia utrudnia ocenę wydzieliny w sposób właściwy. Obecność śluzu albo jego brak stwierdza się podczas normalnych czynności fizjologicznych albo higienicznych. Nie należy badać wydzieliny, kiedy jest w pochwie, gdyż pochwa jest zawsze wilgotna i takie badania mogą wprowadzić w błąd. Notatki prowadzi się wieczorami, oznacza się obserwacje według odpowiednich kolorów albo symboli. Oprócz notatek o śluzie i jego właściwościach oraz odczuciu trzeba zapisywać każde krawienie między miesiączkami oraz aktualne zmiany w normalnym trybie życia. Okres niepłodności przed jajeczkowaniem trwa tyle, ile jest suchych dni albo nie zmienia się śluz. Pierwsza zauważona zmiana i pojawienie się śluzu płodowego świadczy o rozpoczęciu okresu płodności! Objawy szczytu wskazują optymalny czas płodności oraz pozwalają po trzech dniach oznaczyć koniec okresu płodowego oraz początek okresu niepłodności po jajeczkowaniu.

Dni płodne, a planowanie ciąży

Praktyczne wskazówki: aby począć dziecko trzeba współżyć w okresie płodności, kiedy śluz jest rozciągliwy, śliski i wilgotny, kiedy odczuwa się takie jakby naoliwienie oraz w następnym dniu. Jeśli nie zamierza się począć dziecka należy nie współżyć w okresie płodnym czyli w każdym dniu występowania śluzu płodowego albo krawawienia między miesiączkami oraz w trzech następnych dniach. W okresie niepłodności jeszcze przed jajeczkowaniem należy nie współżyć częściej niż co drugi dzień wieczorem, ponieważ płyn nasienny utrudnia ocenienie śluzu w kolejnym dniu. Utrzymanie kontaktu z Poradnią Rodzinną jest bardzo ważne w czasie uczenia się metody oraz kiedy występują jakieś trudności w interpretacji cyklu albo objawów.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij