Jak poprawnie zamontować umywalkę?

Umywalka to jeden z niezbędnych sprzętów wykorzystywanych w każdym domu. Najważniejszym elementem każdej umywalki jest jej funkcjonalność oraz wygląd, ponieważ pełni ona również funkcje dekoracyjne w każdej łazience. Dobór umywalki do łazienki nie jest prostym zadaniem, przede wszystkim powinniśmy się skupić na aspekcie technicznym.

Poprawny montaż to podstawa. Dzięki właściwej instalacji o wiele łatwiej korzysta się z umywalki. Staje się ona w pełni praktyczna i służy nam przez wiele lat. Dobre umywalki to przede wszystkim skupienie się na jakości i wytrzymałości materiału. To właśnie na ten element powinniśmy zwrócić największą uwagę.

Dokonujemy wyboru

 

Umywalki dzielą się na dwie kategorie urządzeń. Wyróżniamy urządzenia wiszące i stojące. Montaż tradycyjnej umywalki stojącej nie jest niczym trudnym. Jest to najprostszy typ umywalki, którą możemy wykorzystać praktycznie chwilę po montażu. Umywalki stojące montuje się głównie na blatach, meblach, szafkach oraz innych elementach meblowych. Umywalka stojąca wyróżnia się przede wszystkim bardzo dużym rozmiarem.

To właśnie przez swoje wymiary, umywalki stojące nie są zalecane dla łazienek o małej powierzchni. W przypadku umywalek stojących zawsze możemy znaleźć dodatkowe miejsce nad urządzeniem, gdzie możemy zamontować małą szafkę, co faktycznie się sprawdza. Dzisiaj to umywalki wiszące okazują się lepsze pod wieloma względami.

W praktyce są one mniejsze, co jest ich dużą zaletą, ponieważ tego typu urządzenia można z łatwością dopasować do każdej, nawet najmniejszej łazienki. Pasują nawet do niewielkiej toaletki, co ma znaczenie jeśli planujemy zagospodarować pozostałą ilość wolnego miejsca. Pod umywalką natomiast możemy trzymać mnóstwo różnych rzeczy, a wszystko dzięki wolnej przestrzeni.

Montaż

 

Jeśli montujemy umywalkę to musimy pamiętać, aby skupić się na prawidłowym wykonaniu instalacji kanalizacyjnej, gdzie będzie przepływać woda. W przypadku umywalek stojących musimy dopasować urządzenie tak, aby znajdowało się bezpośrednio przy rurze odpływowej oraz przy zaworach. Jest to najprostszy rodzaj instalacji, dzięki któremu nie musimy ingerować w układ rur i dzięki temu dokonując montażu jesteśmy sobie w stanie sami sobie z tym poradzić. W każdym innym wypadku montaż jest bardziej skomplikowany i wymaga odpowiednich przeróbek całego systemu a tutaj jedną kompetentną osobą, która może to zrobić jest dobry hydraulik, co sprawia, że narażamy się na większe koszty, związane z instalacją umywalki.

Jeśli chodzi o wysokość na jakiej powinna być zamontowana umywalka, nie ma tutaj określonych norm. W praktyce tego typu wysokość to z reguły 81-86 cm względem podłogi. Oczywiście te wartości mogą się różnić w zależności od tego, jak przeprowadzimy pracę montażu. Pamiętajmy, umywalka nie może być zamontowana za nisko, jest to poważny błąd techniczny.

Kotwica chemiczna

 

Dzisiaj dla ułatwienia montażu umywalki stosuje się kotwice chemiczne, które można z łatwością zamontować do każdego znanego materiału stosowanego powszechnie w budownictwie. Jest to najlepszy sposób na montaż, ponieważ kotwiczka chemiczna zwiększa ogólną wytrzymałość wszystkich połączeń, jakie wykonamy.

To bardzo ważne rozwiązanie konstrukcyjne, ponieważ śruby czy kołki rozporowe są w wielu przypadkach bardzo zawodne i po pewnym czasie połączenia robią się nieszczelne, doprowadzając do awarii umywalki. Takie rozwiązanie montażowe naprawdę się opłaca. Dzięki prostym czynnościom jesteśmy w stanie znacząco zwiększyć wytrzymałość połączeń, a wszystko to dzięki wykorzystaniu nowej, ale sprawdzonej w praktyce technologii łączenia rur.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij