Dom potrafi być bardzo uciążliwy dla użytkownika, zwłaszcza jeśli prowadzi on do ogromnych strat energii związanych z ogrzewaniem mieszkania. Często jesteśmy zdziwieni, ponieważ projekt budynku, w którym obecnie mieszkamy, wskazywał coś zupełnie innego. Niestety w wielu przypadkach jesteśmy zmuszeni sami zadbać o to, aby nasz dom stał się energooszczędny. W tym celu należy zastosować odpowiednią izolację termiczną, ale oprócz tego należy poprawić szczelność całego budynku. Tylko w taki sposób jesteśmy w stanie ograniczyć nadmierną ucieczkę ciepła. Bardzo często tak wysokie straty związane są z konstrukcją budynku. Nieszczelne przegrody sprawiają, że ściany zostają przewiane i w efekcie na budynku pojawia się wilgoć. Nieszczelne mieszkanie to utrapienie dla każdego człowieka, ponieważ w efekcie takiego działania nasze rachunki za ogrzewanie są parokrotnie wyższe niż w normalnych warunkach, gdzie mamy do czynienia ze szczelnym domem. Nieszczelności mogą występować w miejscu, gdzie znajduje się podłoga oraz poszczególne stropy budynku. W przypadku podłogi nieszczelność zawsze widoczna jest w miejscu, gdzie podłoga łączy się ze ścianą. Nieszczelność stropu jest bardziej niebezpieczna, ponieważ może to występować w miejscach przebicia stropu przez domową instalację elektryczną. Podobne nieszczelności mogą pojawiać się w obrębie dachu, okien, a nawet w obrębie naszej instalacji.

Usuwamy problem


Trzeba przyznać, że tylko zlikwidowanie takich nieszczelności jest w stanie zapewnić nam lepsze życie w naszym mieszkaniu. Pamiętajmy, że istotnym elementem jest zawsze projekt mieszkania. To dzięki odpowiedniej analizie jesteśmy w stanie znaleźć newralgiczne miejsca narażone na przenikanie zimnego powietrza i skutecznie je zabezpieczyć. Oczywiście warto zrobić to jeszcze w czasie, gdy budynek jest projektowany. Do takiego zadania zobowiązany jest architekt projektujący plan domu. To właśnie taka kompetentna osoba powinna o wszystko zadbać po to, aby wszystkie najważniejsze detale zostały zachowane. Podczas izolacji liczy się również zastosowany materiał. Ma to ogromne znaczenie dla powodzenia całego projektu i trzeba przyznać, że ma to swoje uzasadnienie. Warto stawiać na sprawdzone rozwiązania, ponieważ tylko one wnoszą odpowiednie możliwości.

Sposób izolacji budynku


Bardzo często w domowych rozwiązaniach izolacyjnych stosuje się folie czy też inne membrany, które mają za zadanie utrzymywać ciepło w pomieszczeniu, ograniczając do minimum straty energii. W niektórych przypadkach stosuje się nawet specjalne płyty izolacyjne wykonane z drewnopochodnego materiału. Jest to bardzo ważna sprawa, ponieważ tego typu materiał rzeczywiście poprawia warunki cieplne, eliminując wszystkie nieszczelności w konstrukcji domu. Tak naprawdę mamy bardzo wiele rozmaitych materiałów i tylko od nas zależy, na jaką metodę ostatecznie się zdecydujemy. Liczy się nie tylko sam pomysł, ale jego odpowiednia realizacja. Wykonanie wszystkich połączeń to przede wszystkim ważna sprawa, ponieważ tylko w taki sposób jesteśmy w stanie zadbać o odpowiednią izolację całego budynku.

Bądźmy dokładni


Pamiętajmy, że wszystkie punkty muszą być zabezpieczone, tylko w taki sposób, uchronimy się przed ogólną stratą ciepła z mieszkania. Większość stosowanych przez nas materiałów nie kosztuje nas wiele. Liczą się jednak korzyści, jakie jesteśmy w stanie osiągnąć poprzez właściwą izolację budynku. Poprawa szczelności budynku zawsze wpływa na zwiększenie komfortu w całym mieszkaniu, to właśnie dlatego takie rozwiązania poprawiają nasze codzienne życie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ