Jak zacząć prowadzić aktywny tryb życia?
Aktywnym można być w każdym wieku, bez względu na miejsce zamieszkania. Zdrowy styl życia to zarówno ruch na świeżym powietrzu, jak i inne aspekty życia. Dlaczego warto być aktywnym i jakie kroki podjąć, by dokonać dobrych zmian w swoim życiu?
Dlaczego warto być aktywnym
Zacznijmy od tego, że zdrowy, aktywny tryb życia to temat złożony i obejmuje nie tylko ruch i dietę. Jest to sposób podejścia do życia, którego zasady ciężko wprowadzić w krótkim czasie, zazwyczaj jest to proces długotrwały. Jednak nawet drobne kroki podejmowane regularnie w celu uczynienia życia bardziej aktywnym przynoszą realne korzyści.
Wśród zalet aktywnego trybu życia wymienia się:
Lepsze samopoczucie każdego dnia – więcej ruchu pozytywnie wpływa na stan psychiczny, pozwala rozładować napięcie, obniża poziom stresu, co pozwala zwiększyć pewność siebie i z optymizmem rozpocząć każdy nowy dzień. To także redukuje ryzyko popadnięcia w depresję czy wystąpienia innych chorób psychicznych.
Więcej energii o poranku i wieczorem – dzięki bardziej aktywnemu trybowi życia można zyskać więcej energii i ograniczyć nadmierną senność. Dzięki energii z kolei zyskujemy więcej ochoty do działania.
Lepszy, zdrowszy wygląd – wykonywanie regularnie ćwiczeń wzmacnia mięśnie oraz stawy, co przekłada się na poprawę sylwetki, pomaga wyrobić nawyki treningowe i wpływa na wygląd muskulatury oraz stan włosów, cery i paznokci.
Dużo lepsze funkcjonowanie organizmu – stosowanie diety i zażywanie ruchu już po kilku tygodniach daje namacalne efekty. Znacznie lepiej zaczynają w organizmie funkcjonować narządy wewnętrzne, co jest kluczem do poprawy samopoczucia. Wśród zalet wymienia się szybszy metabolizm, większą wydolność krążeniowo-oddechową czy reedukację poziomu złego cholesterolu.
Zmniejszenie ryzyka wystąpienia groźnych chorób – aktywność jest lekiem na choroby serca nadciśnienie tętnicze, osteoporozę czy ból stawów. Warto pamiętać o tym, że wiele chorób jak otyłość czy nieprawidłowa postawa ciała wynika właśnie z braku troski o samego siebie.
Jak być aktywnym?
Poniżej kilka zasad, które pozwolą każdemu zmienić swoje życie na bardziej aktywne. Z pewnością każdy słyszał o nich wiele razy. Warto jednak je przypomnieć i zapamiętać, gdyż są ważne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Pij wodę. Dobre nawodnienie to podstawa.
Trenuj regularnie. Pamiętaj o tym, że systematyczny trening pozwoli wzmocnić i wyrzeźbić odpowiednie partie mięśni.
Regularnie jadaj posiłki. Dzięki temu utrzymasz prawidłowy poziom zmian metabolicznych.
Zwracaj uwagę na to, co jesz. Najlepiej, by Twoja dieta była dobrze zbilansowana, a same posiłki urozmaicone.
Zachowaj równowagę między pracą a wypoczynkiem. W natłoku codziennych spraw zaplanuj czas na wypoczynek.
Wysypiaj się. Twoje ciało potrzebuje odpowiedniej ilości snu, by się zregenerować.
Staraj się unikać siedzącego trybu życia. Jeśli pracujesz przy komputerze, rób przerwy na rozruch i rozważ zaprojektowanie stoiska, przy którym będziesz mógł pracować na stojąco.
Spędzaj więcej czasu na łonie natury. Wykorzystuj okazje, by wyjechać za miasto.
Zwolnij. Zazwyczaj pośpiech nie przynosi korzyści.
Troszcz się o siebie. Pamiętaj, że aktywny tryb życia wymaga bardziej świadomego podejścia.
Wdrożenie wszystkich zasad aktywnego trybu życia za jednym zamachem jest dość trudne, dlatego warto skupić się na metodzie małych kroków. Na początku usiądź, przeanalizuj swoje najczęstsze nawyki i zastanów się, co możesz zrobić już, by powoli dążyć do celu. Być może na początku wyeliminujesz z diety cukier i sól lub znacząco je ograniczysz, zaczniesz pić więcej wody i od czasu do czasu wykonasz kilka ćwiczeń po odejściu do komputera? W procesie ważna jest zmiana sposobu myślenia, stopniowego oduczania się nawyków i zastępowania ich innym wpływającymi korzystnie na zdrowie.
Czy można być aktywnym w mieście
Oczywiście, że tak. Choć tempo życia jest szybsze, a powietrze bardziej zanieczyszczone, to jednak przestrzeń miejska daje wiele możliwości. W końcu aktywnym można być bez względu na miejsce zamieszkania. Jeśli rozwinąć ten temat, to możemy stwierdzić, że aktywny tryb życia może przynieść korzyści nie tylko nam samym, ale także naszym bliskim i całemu społeczeństwu.
Co trenować w mieście?
Jak trenować regularnie i przede wszystkim, jak można ćwiczyć w przestrzeni miejskiej? Sprawdź propozycje w artykule na temat outdoorowych sportów miejskich. Dodatkowo warto pamiętać, że wiele dyscyplin sportowych można z powodzeniem uprawiać nie tylko na zewnątrz, ale także w specjalnie przygotowanych w tym celu pomieszczeniach. Trenować można w domu, na siłowni czy ściance wspinaczkowej bez względu na pogodę za oknem. Jeśli dopiero planujecie aktywność, warto sprawdzić, czy macie wygodny strój w swojej szafie. Dzięki elastycznym spodniom do fitnessu treningi są wygodniejsze, a pojemna torba sportowa to najlepszy rodzaj bagażu do przenoszenia ubrań czy sprzętu w drodze na siłownię.
Zobacz: top treningowy damski, legginsy treningowe damskie, bluza męska, spodenki treningowe męskie
Zdrowe odżywianie to podstawa
Regularny trening jest ważny, ale trzeba włączyć w ten plan dietę. Jak pisaliśmy już wyżej, podstawę stanowi dobre nawodnienie organizmu. W końcu ciało w większości składa się z wody. Dodatkowo trzeba sprawdzić, co i jakich ilościach jadamy, by zawartość konkretnych składników mineralnych była właściwa, a także, by urozmaicić dietę i wyeliminować niektóre szkodliwe nawyki.
Sport, odżywianie i… co jeszcze?
Aktywny tryb życia to pojęcie zawierające różne aspekty funkcjonowania. Nie sprowadza się jedynie do unikania spożywania słodyczy i regularnych treningów. Warto dodatkowo wyeliminować z diety alkohol czy tytoń. Pamiętajmy, że można zacząć w dowolnej chwili, bez względu na wiek czy miejsce zamieszkania. Wskazówki warto potraktować jako sugestie i samodzielnie próbować różnych rozwiązań. Można przykładowo dojeżdżać do pracy rowerem zamiast samochodem. To będzie miało wpływ także na jakość powietrza w okolicy. A może bieganie? Częste wstawanie od komputera, by rozciągnąć kręgosłup, nogi, barki? Warto wdrożyć te rozwiązania, które pozwolą poczuć się lepiej we własnym ciele.