Jak zadbać o bezpieczeństwo podczas wypraw w Tatry?

Jak zadbać o bezpieczeństwo podczas wypraw w Tatry?

Wyprawa w góry rządzi się swoimi prawami. Góry potrafią być groźne, a jeden błąd może słono kosztować. Jak się zabezpieczyć? Przede wszystkim dobrze przygotować do wyprawy na szlaki. Góry to nie deptak nad morzem, tu wiele może się zdarzyć. Na szczęście większość sytuacji da się przewidzieć, a wypadki, chociaż się zdarzają, statystycznie nie są częste.

Przygotuj trasę i powiedz, dokąd idziesz

W górach nie ma miejsca na improwizację. Zanim wyruszymy na marszrutę, trzeba wiedzieć, dokąd i którędy zamierzamy iść. Mało tego. O swoich planach trzeba kogoś poinformować i przynajmniej w przybliżeniu ustalić godzinę powrotu.
Góry to nie miejsce na szukanie skrótów i odkrywanie nowych szlaków. Zdecydowanie bezpieczniej jest chodzić wytyczonymi i sprawdzonymi.

Śledź wiadomości pogodowe

Góry jak to góry, stabilnej pogody raczej nie oferują. Nawet jeśli prognozy dzień wcześniej twierdziły, że będzie słońce, niekoniecznie musi to być prawdą. Na pewno trzeba zajrzeć do co najmniej jednej aplikacji pogodowej przed samym wyjściem. Dobrym nawykiem jest też ustawienie alertów, wówczas smartfon poinformuje nas o nagłym załamaniu pogody. Gdyby do niego doszło, trzeba natychmiast wracać do bazy lub udać się do najbliższego schroniska.

Ubierz się na każdą pogodę

Ponieważ wyprawy w góry mają to do siebie, że na pogodę nie można stuprocentowo liczyć, trzeba być przygotowanym na zmiany. Podstawą są solidne buty trekkingowe i strój na cebulkę. Warto zaopatrzyć się w spodnie z odpinanymi nogawkami. Do plecaka koniecznie musi trafić płaszcz lub peleryna przeciwdeszczowa.
A co, gdy będzie słońce? Okulary przeciwsłoneczne i czapka z daszkiem to absolutne must have.

Nie zapomnij o apteczce

Oczywiście, że nikt nie planuje wypadków na trasie, ale urazy się czasem zdarzają i dlatego warto mieć ze sobą bandaż zwykły i elastyczny, środek odkażający, gazę, trójkątną chustę, środki przeciwbólowe, żel na ukąszenia. Jeśli przyjmujesz leki na stałe, także zabierz je ze sobą. W górach nigdy nie ma gwarancji, że zejdziesz na noc do bazy. Być może trzeba będzie nocować w schronisku.

Prowiant na drogę

Zachwyt najpiękniejszymi nawet górami minie, gdy tylko poczujesz głód, dlatego nie zapomnij o prowiancie. Sprawdzi się wszystko to, co nie wymaga odgrzewania, jest lekkie, sycące, wysokokaloryczne i energetyczne. Raczej nie zabieraj słodyczy, zamiast nich weź batony energetyczne, żywność liofilizowaną, odżywki białkowe, gotowe kanapki. Jeśli masz lekki termos, wlej do niego ciepłą zupę w postaci kremu. Koniecznie pamiętaj o wodzie, w drodze na pewno zachce ci się pić.

Znajdź dobrą bazę wypadową

Tak naprawdę od tego należałoby zacząć. Dobra baza wypadowa, na przykład w postaci luksusowego hotelu w Zakopanem, to początek każdej udanej wyprawy w góry.
Po pierwsze do wyprawy trzeba mieć się gdzie przygotować, po drugie trzeba mieć gdzie wrócić zregenerować siły i przygotować się do kolejnego dnia. Dobrym wyborem jest luksusowy hotel z basenem i ze spa, w którym można dać ulgę zmęczonym mięśniom. Zakopane ma w ofercie kilka takich obiektów.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij