Jaka fryzura na wesele?

Dobór fryzury na wesele to ukoronowanie całej stylizacji. Prawidłowo dobrana ma moc uzupełnienia jej i olśniewania otoczenia, z kolei zły wybór może zniweczyć cały wysiłek włożony w zbudowanie wizerunku panny młodej. Żeby podjąć prawidłową decyzję nie wystarczy kreować się poczuciem estetyki i wybrać fryzurę z katalogu, która wydaje się najpiękniejsza.

Konieczne jest wzięcie pod uwagę kilku innych z pozoru tylko mniej istotnych drobiazgów, jak kształt twarzy, długość i kondycja włosów czy też ich kolor. Tylko prawidłowe dobranie fryzury dla siebie pozwoli na prawdziwie piękny efekt końcowy – samo skopiowanie jej z katalogu przyniesie efekt, który będzie jedynie modny, a niekoniecznie perfekcyjnie współgrający z panną młodą, jej preferencjami i strojem, oraz charakterem i klimatem przyjęcia.

Kształt twarzy – jak wybrać fryzurę dla każdego z nich?

Największy wybór, podobnie jak w przypadku figury klepsydry, mają posiadaczki owalnej twarzy. Taka twarz wygląda dobrze z niemal każdą fryzurą. Posiadaczki twarzy owalnej, które w dodatku mają włosy w dobrej kondycji, mogą bez obaw inspirować się trendami i wybierać fryzury z katalogów nie martwiąc się o to, że upatrzone upięcie okaże się zupełnie nietwarzowe. Wybór jest ogromny – od misternych fryzur rodem z epoki baroku aż po lekkie i oniryczne rozpuszczone włosy z wiankiem z kwiatów. Koki, krótkie cięcia, to wszystko świetnie zgra się z owalną twarzą. Jednak do pozostałych typów i kształtów twarzy także można bez problemu dobrać upięcie, ponieważ fryzury ślubne to bardzo szeroka gama propozycji, ograniczona jedynie wyobraźnią i zdolnościami fryzjerów.

Twarz okrągła może czasami sprawiać wrażenie zbyt dużej, przez szerokie kości policzkowe i niewielką żuchwę. Lepiej w takim przypadku nie kierować się modą na proste i rozpuszczone włosy, ani nie ścinać ich zbyt mocno. Optycznemu wyszczupleniu twarzy mogą służyć wszelkie upięcia, w których część włosów zachodzi na twarz, lub wysokie, tworzące wrażenie przedłużenia twarzy. Fryzury na wesele dla posiadaczek okrągłych twarzy nie powinny też opierać się na prostych grzywkach – długie i skośne będą prezentowały się znacznie lepiej.

Z kolei trójkątna twarz wymaga lekkiego optycznego poszerzenia linii szczęki, lub zwężenia górnych partii twarzy. Sprawdzi się fryzura typu bob lub półdługie, asymetryczne cięcie. Misterna, wysoko upięta konstrukcja zaburzy proporcje, jeszcze mocniej poszerzając czoło.

Kwadratowy kształt twarzy sprawia często zbyt mocne wrażenie, dlatego dobrze jest postarać się o optyczne złagodzenie jej rysów. W tym celu sprawdzi się delikatna, pofalowana fryzura z długich włosów, być może z modnym ostatnio wiankiem. Zdecydowanie za to trzeba unikać geometrycznych grzywek, prostych cięć i bardzo wygładzonych fryzur. Niestety, pomimo swojego uroku mogą one podkreślić rysy kwadratowej twarzy, nadając jej niepotrzebnie topornego wyglądu.

Jaki rodzaj włosów?

Nie z każdych włosów da się stworzyć wymarzoną i wypatrzoną wcześniej fryzurę. Krótko ścięte włosy nie pozwolą na upięcie dużego koka bez użycia dopinek, z kolei cienkie nie nabiorą magicznie objętości. Warto wziąć pod uwagę kondycję swoich włosów wcześniej, by doprowadzić je do możliwie najlepszego stanu. Zwłaszcza marzenia o pięknej, naturalnej i nieprzestylizowanej fryzurze mogą ziścić się dzięki dobrej kondycji włosów. Kilka dodatkowych miesięcy pozwoli wzmocnić je różnymi sposobami, poprawić ich wygląd i długość.

Kolejnym, co ogranicza wybór, jest naturalnie długość włosów. Wszelkie przypinki nie prezentują się zwykle tak dobrze, jak naturalne włosy, dlatego zawsze lepiej jest postawić na fryzurę ślubną niewymagającą ich użycia. Długie włosy stwarzają o wiele lepsze warunki wyjściowe dla wielu skomplikowanych upięć, z kolei krótkie nie wymagają zwykle dalszego podcinania, a ich końcówki są utrzymane w dobrym stanie. Warto już wcześniej znaleźć odpowiednią fryzjerkę i poprosić ją o zaproponowanie kilku fryzur oraz odpowiedniej pielęgnacji.

Fryzury ślubne, a kreacja

Fryzura panny młodej powinna dopełniać kreację i przede wszystkim nie może się z nią gryźć – podobnie jak z klimatem całości ceremonii i przyjęcia. Bajkowe, barokowe upięcia znacznie lepiej pasują do wesela utrzymanego w klimacie balu, niż do skromnego obiadu w gronie najbliższych osób, który sugerowałby raczej większą prostotę i swobodę. Jeśli sukienka jest w klimacie retro i nawiązuje na przykład do lat dwudziestych, fryzura też powinna być stylizowana na upatrzoną epokę. Spójność kreacji to jej największa siła, więc nie można traktować fryzury ślubnej jako oddzielnej od całości kwestii. Powinna nie tylko korespondować ściśle z suknią i dodatkami, ale także jej uzupełniać.

Już sama suknia podpowiada w pewnym stopniu, jakie fryzury ślubne sprawdzą się najlepiej. Na przykład piękną koronkę na plecach szkoda byłoby zasłaniać rozpuszczonymi włosami, a z kolei gorset i odkryte ramiona pozwalają na ten typ uczesania. Za pomocą fryzury można też zrównoważyć strój, do stosunkowo skromnej sukni dobierając misterne upięcie, a do bogatej – prostsze. Warto pamiętać też, że welony o wiele lepiej komponują się z upiętymi włosami.

A co z modą?

Moda dyktuje nam postępowanie i wybory w wielu dziedzinach życia i śluby nie należą tu do wyjątków. Aktualne katalogi fryzjerskie zawierając fryzury na wesele, które najlepiej prezentują się w obecnym sezonie. Modą warto się inspirować, jednak najlepiej podejść do niej nie jak do wyznacznika i nakazu, ale jak do podstawy dalszej kreatywności. Nie wszystko co modne, będzie prezentowało się idealnie na każdym, trzeba pamiętać o tym decydując się na wymarzone uczesanie.

Podsumowanie

Na sam koniec warto dodać i zarazem podkreślić, że fryzura powinna korespondować z charakterem i upodobaniami panny młodej. Nawet najpiękniejsze upięcie nie będzie prezentowało się wystarczająco dobrze na kobiecie, która nie jest pewna swojej prezencji. Dlatego warto tak długo wybierać i konsultować kwestię fryzury z odpowiednim fryzjerem, aż zdobędzie się pewność, że jest to odpowiedni wybór. Wtedy całość kreacji będzie prezentowała się naprawdę przepięknie.

Artykuł powstał przy współpracy z Technikum Usług Fryzjerskich Dehag Extra z Białegostoku.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij