Letni kapelusz dla eleganckiego mężczyzny. O czym pamiętać przy zakupie

Letni kapelusz dla eleganckiego mężczyzny. O czym pamiętać przy zakupie?

Kapelusz na lato to nie tylko po prostu dodatek do ubioru, ale przede wszystkim ważny element garderoby, który chroni naszą głowę, twarz i kark przed przegrzaniem. Z tego powodu także panowie powinni zadbać o to, by mieć w swojej szafie chociaż jeden egzemplarz na lato – dzięki temu możemy w końcu nie tylko chronić się przed negatywnymi skutkami upałów, ale także wyglądać więcej, niż dobrze naprawdę niewielkim kosztem. O czym zatem należy pamiętać przy zakupie kapelusza na lato? Jaki model i kolor wybrać, aby służył nam jak najlepiej?

 

1. Dlaczego warto nosić kapelusze?

2. Jakie funkcje powinien spełniać letni kapelusz?

3. Jak dobrać kapelusz do stroju?

4. Ile kapeluszy powinno znaleźć się w męskiej szafie?

 

Dlaczego warto nosić kapelusze?

Kapelusz w lato stanowi nie tylko elegancki dodatek do naszej garderoby, ale przede wszystkim ma na celu chronienie nas przed słońcem. Głowa i kark są szczególnie wrażliwe i podatne na przegrzanie, szczególnie w przypadku panów, którzy częściej noszą krótkie lub bardzo krótkie włosy, lub są ostrzyżeni całkiem na zero. W takim przypadku nakrycie głowy w upalny dzień to absolutna konieczność, ponieważ w innym wypadku narażamy się na lekkie, średnio ciężkie lub wręcz bardzo poważne kłopoty ze zdrowiem – począwszy od bólu głowy czy trudności w jasnym myśleniu i komunikowaniu się, a na udarze i wizycie w szpitalu skończywszy.

Od strony wizualnej zaś kapelusz stanowi niejakie zwieńczenie naszej stylizacji. Może dodać jej charakteru lub po prostu uzupełnić, podobnie jak spinki do mankietów i krawat uzupełniają dobrze dobrany garnitur. Oczywiście istnieje mnóstwo różnych fasonów kapeluszy i nie każdy będzie nadawał się do pracy czy na wyjście ze znajomymi, dlatego warto trochę poeksperymentować i sprawdzić na własnej skórze, co pasuje nam najlepiej. Wiele ciekawych propozycji znajdziemy na przykład na hatfactory.pl.

 

Jakie funkcje powinien spełniać letni kapelusz?

Letni kapelusz ma z jednej strony pasować do naszego stroju, a z drugiej zapewniać odpowiednią ochronę przed słońcem i upałem. Z tego względu powinien posiadać dość szerokie rondo, jak na przykład w przypadku kroju panama, którego przykładem może być kapelusz letni panama ekwadorska Jack. Dobrze sprawdzi się tu również pork pie, a także klasyczna fedora, ponieważ te modele nakrycia głowy zasłonią także nasz kark i twarz, redukując ryzyko nadmiernego „przypieczenia się” na słońcu.

Pod względem materiału dobrze jest wybierać lekkie, wyplatane kapelusze. Z jednej strony dają one cień, ale z drugiej umożliwiają również swobodny przepływ powietrza, dzięki czemu nasze włosy i czoło nie będą spływać potem. Pod względem estetycznym kapelusz na lato dla mężczyzny powinien przede wszystkim sprawiać, aby właściciel czuł się w nim dobrze i przystojnie. Tutaj jednak zakup konkretnego wariantu jest już kwestią naszego własnego gustu, w związku z czym najlepiej jest wybrać konkretny egzemplarz samodzielnie.

 

Jak dobrać kapelusz do stroju?

To, jaki kapelusz męski wybrać, zależy w głównej mierze od naszego podejścia do korzystania z nakryć głowy w ogóle. Jeżeli chcemy nosić kapelusze przez całe lato, siłą rzeczy będziemy potrzebować ich co najmniej dwie sztuki – jeden do stroju formalnego, na przykład do pracy i drugi do lekkiego, nieformalnego ubrania na co dzień. Jeżeli w naszej pracy nie obowiązuje typowo korporacyjny dress code, a mamy możliwość iść bardziej w styl casualowy, możemy mieć jeden kapelusz, choć to mniej praktyczne rozwiązanie. Tego rodzaju nakrycia głowy nie nosimy jednak w każdej sytuacji; kapelusze nie pasują do stroju sportowego i w przypadku, gdy udajemy się na przykład na rower czy jogging po parku, zdecydowanie lepszą opcją będzie wybranie czapki z daszkiem.

Kolorystyka kapelusza powinna nawiązywać do ogólnej stylistyki naszego stroju. Przykładowo, gdy nosimy do pracy marynarkę, lepszą opcją może okazać się ciemny, dopasowany pod kolor kapelusz. Z kolei jeżeli mamy zwyczaj ubierać się raczej w jasne barwy, w takiej sytuacji warto zastanowić się również nad jasnym nakryciem głowy.

 

Ile kapeluszy powinno znaleźć się w męskiej szafie?

Kapelusz dla mężczyzny może być poniekąd odpowiednikiem butów w przypadku kobiety. Są panowie, którzy przywiązują bardzo dużą uwagę do dodatków do swojego ubioru, jak spinki, krawaty czy kapelusze właśnie. Jeżeli lubimy eksperymentować ze swoim stylem i mamy chęć próbować nowych rzeczy, nie istnieje maksymalna ilość okryć głowy, jaką powinniśmy mieć w szafie. Za minimum powinno się za to przyjąć po dwie sztuki na sezon jesienno-zimowy i wiosenno-letni. Dzięki temu nie będziemy chodzić ciągle w tym samym, ani też nie zostaniemy całkiem bez kapelusza w sytuacji, gdy trzeba będzie oddać go do czyszczenia.

Poza kapeluszami warto pamiętać również o czapkach, szczególnie jeżeli jesteśmy osobą, która lubi uprawiać sport na świeżym powietrzu. W takim wypadku do kolekcji kapeluszy warto dorzucić także jedną czy dwie czapki z daszkiem, aby można było w komfortowych warunkach biegać, jeździć na rowerze czy po prostu spacerować w upalne letnie dni.

undefined

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij