Męski pasek – jaki wybrać do użytku codziennego?

Męski pasek – jaki wybrać do użytku codziennego?

Paski męskie na pierwszy rzut oka mogą wydawać się mało istotnym elementem ubioru, którego głównym zadaniem jest podtrzymywanie spodni w odpowiedniej pozycji. Nic bardziej mylnego. Dobór paska wiele mówi o jego właścicielu i pozwala natychmiast określić czy zna się on na modzie, czy też nie. Przy dobieraniu tego elementu eleganckiej odzieży męskiej należy kierować się kilkoma zasadami, które pozwolą na uniknięcie modowego faux-pas.

Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem internetowym z elegancką odzieżą męską – MODINI.PL

odzież męska

Pasek skórzany jako dodatek do garnituru

Paski męskie skórzane mogą być stosowane zarówno na specjalne okazje, jak i w mniej oficjalnych sytuacjach. Wybierając ten element należy kierować się następującymi wskazówkami. Po pierwsze, pasek powinien być wykonany z gładkiej skóry licowej. Po drugie, powinien posiadać dziurki i jednolity kolor. Po trzecie, jego szerokość nie powinna przekraczać 3 centymetrów. W końcu, po czwarte, klamra powinna być prosta, nieszczególnie duża i bez zbędnych ozdobników.

Kolorystyka paska

Poza powyższymi, najbardziej ogólnymi zasadami dotyczącymi doboru pasków skórzanych istnieją jeszcze ważne reguły dotykające aspektów kolorystki. Po pierwsze, elegancka odzież męska to taka, która posiada proste i stonowane kolory – czerń, brąz, granat, czy szarość. Dobierając dla siebie pasek pamiętajmy, by kolor skóry był taki sam, jak kolor pozostałych skórzanych elementów stroju – butów, aktówki, czy portfela. Z kolei kolor klamry należy dobrać tak, by uzupełniał on pozostałe elementy metalowe – zegarek, biżuterię, czy spinki do mankietów.

Paski w nieformalnych stylizacjach

W przypadku, kiedy elegancka odzież męska trafi do szafy i w ruch pójdzie ubiór mniej formalny nie obowiązują, aż tak ścisłe reguły doboru paska – co nie oznacza jednak pełnej dowolności .Należy zawsze starać się dobierać kolor paska w taki sposób, by pasował on do koloru noszonych butów. Podobnie ma się rzecz z pozostałymi skórzanymi elementami np. paskiem od zegarka. Generalnie można przyjąć, iż im więcej elementów skórzanych w tych samych lub przynajmniej podobnych kolorach tym lepiej. Trzeba również pamiętać, by stosować pasek tylko do spodni ze szlufkami oraz nigdy, ale to przenigdy nie nosić paska oraz szelek jednocześnie.

Kiedy można pozwolić sobie na odrobinę ekstrawagancji

W stylizacji casualowej można zastosować pasek parciany, z automatyczną klamrą i bez dziurek. Tego rodzaju pasek dobrze komponuje się ze sztruksami, bojówkami, czy dżinsami. Na rynku otrzymać można różne paski parciane – od jednokolorowych, przez wielokolorowe, aż po ozdobione różnego rodzaju wzorami. Przy doborze takiego elementu warto pamiętać, iż im mniej formalna okazja tym większa możliwość stosowania wymyślnych wzorów czy klamr. Wzorzysty pasek z ozdobną klamrą może się zatem sprawdzić, jako ozdoba dżinsów przy wyjściu z kolegami do pubu, ale będzie całkowitym faux-pas w przypadku oficjalnej okazji, na którą należy założyć garnitur.

Najczęściej popełniane błędy

Przed wyborem odpowiedniego dodatku dla siebie, warto zapoznać się z najczęstszymi i absolutnie niewybaczalnymi błędami związanymi z doborem paska skórzanego. Po pierwsze, nie wolno stosować pasków parcianych, czy pasków bez klamry do garnituru. Jest to najczęściej popełniany przez mężczyzn błąd, który można porównać np. z założeniem krawata do koszuli z krótkimi rękawami. Po drugie, częstym widokiem są paski męskie skórzane w zupełnie innym kolorze niż kolor skórzanych butów oraz pozostałych skórzanych elementów ubioru. Zgodność koloru paska z kolorem butów to zasada podstawowa, której zawsze należy się trzymać w stylizacjach formalnych. Pomimo, że styl casual zapewnia większą dowolność to, mimo wszystko, lepiej nie odchodzić od tej zasady, zwłaszcza jeżeli nie zna się zasad doboru kolorów. Trzeci błąd polega na odmiennych kolorach klamry paska męskiego oraz pozostałych elementów biżuterii. Przykładowo srebrna lub stalowa klamra w połączeniu ze złoty zegarkiem nie będzie dobrze wyglądać. Innym, wbrew pozorom bardzo częstym widokiem, są bardzo wysoko podciągnięte spodnie, do tego przepasane zbyt wąskim paskiem męskim skórzanym. Tego rodzaju zabieg sprawa, że mężczyzna wygląda groteskowo, tym bardziej, jeżeli nogawki odsłaniają mu skarpety lub, co gorsza, nagie łydki. W końcu, częstym błędem są paski męskie stosowane wraz z szelkami, do spodni bez szlufek, czy stosowanie pasa do dżinsów i koszulki wpuszczonej w spodnie. Takich połączeń nikomu nie wyboczy nawet najbardziej wyrozumiały stylista.

Jak zatem widać paski męskie to nie tylko narzędzie służące podtrzymywaniu spodni, ale również dodatek, którego wygląd jasno określa kto się na modzie zna. Dlatego też dobór odpowiedniego paska jest o wiele ważniejszy i trudniejszy niż większości ludzi może się wydawać.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij