MTB czy cross? Jaki rower na niedzielne wycieczki?
Wybór roweru okazuje się być skomplikowanym zwłaszcza w odniesieniu do osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z jednośladem – zakup pojazdu dwukołowego należy dokładnie przemyśleć, gdyż jego jakość oraz optymalny dobór znacząco wpłyną na komfort jazdy oraz zadowolenie z posiadanego środka transportu.
Różne modele rowerów
W sklepach sportowych dostępne są różnorodne rodzaje rowerów, przeznaczone do jazdy w odmiennych warunkach terenowych. Wobec tego jednoślady używane w mieście, na asfaltowych oraz twardych drogach będą znacznie różnić się od rowerów, służących do pokonywania trudniejszych terenów.
Kupując własny rower należy więc przeanalizować swoje potrzeby i oczekiwania względem niego, aby spełniał on oczekiwania i sprawdzał się w codziennym użytkowaniu, zapewniając bezpieczeństwo oraz komfort podczas jazdy.
Rowery MTB – górskie jednoślady
Rowery MTB (z angielskiego Mountain Terrain Bike) to najbardziej popularny rodzaj jednośladów, używanych do celów górskich przejażdżek. Ich konstrukcja stanowi odpowiedź na potrzeby bardziej wymagających rowerzystów, pokonujących trudne, wyboiste oraz niejednokrotnie strome odcinki.
Rowery górskie cechują się więc solidną oraz masywną ramą, która ma gwarantować bezpieczeństwo oraz wytrzymałość roweru, używanego w bardziej ekstremalnych celach. Opony górskich modeli MTB są szersze, zapewniając tym samym lepszą amortyzację oraz zwiększając komfort przemieszczania się po wybojach i kamienistych trasach.
Warte wspomnienia są także przerzutki, które w odniesieniu do rowerów górskich posiadają szerokie pole do manewru, dostosowane są bowiem do różnorodności pokonywanych terenowych tras.
Rowery crossowe – ograniczony uniwersalizm
Rowery typu cross uznawane są za jedne z najbardziej uniwersalnych modeli jednośladów dostępnych obecnie na rynku. Ich konstrukcja nawiązuje bowiem do opisanych powyżej rowerów górskich, będąc jednocześnie zbliżoną do rowerów trekkingowych oraz szosowych. Podobne cechy konstruowania rowerów crossowych czynią je często wybieranymi do różnych celów.
Niezaprzeczalną zaletą wspomnianych rowerów crossowych jest umieszczenie kierownicy na wyższym poziomie, umożliwiające zachowanie prawidłowej postawy ciała rowerzysty oraz zapewniające jego komfort nawet podczas pokonywania dłuższych dystansów.
Szerokość opon w rowerach crossowych bywa zbliżona do rowerów MTB, przez co umożliwia lepszą amortyzację w przypadku wjechania na bardziej wyboiste drogi. Warto jednak zaznaczyć, że rowery crossowe przeznaczone są do jazdy po twardych i ubitych trasach, z niezbyt intensywnymi elementami szutru oraz żwiru. Kamienista i piaszczysta droga nie będzie możliwa do pokonania w swobodny sposób na rowerze crossowym.
Model roweru – jaki wybrać?
Należy podkreślić, że powyższe krótkie zestawienie podstawowych informacji odnoszących się do wspomnianych typów rowerów nie stanowi ich wartościowania oraz nie ma na celu określenia wyższości jednego z nich.
Rodzaj roweru powinien być bowiem dobrany ze względu na konkretne potrzeby oraz upodobania jego użytkownika – z tego powodu dla miłośników ekstremalnej jazdy rowerowej, pokonujących trudne odcinki i ceniących sobie mocne wrażenia podczas jazdy po kamienistych i stromych zboczach najlepszym wyborem okazuje się być rower górski MTB.
Z kolei dla osób, które pokonują długodystansowe odcinki o ubitym i twardym podłożu bardziej adekwatny okaże się rower crossowy, który zapewni prawidłową i wygodną sylwetkę podczas jazdy.
Marka kupowanego roweru także nie jest bez znaczenia – producenci jednośladów prześcigają się bowiem w oferowaniu nowych rozwiązań, a długoletnia obecność na rynku niektórych z nich wydaje się być wystarczającym potwierdzeniem jakości proponowanych przez nich pojazdów dwukołowych.
Rowery Kellys stanowią jeden z przykładów potwierdzonej wartości różnych modeli dwukołowców. Rowery tej marki to zarówno górskie modele MTB, jak i bardziej uniwersalne crossowe jednoślady. Ponadto producent tworzy rowery dla dzieci, jak i do jazdy po mieście.