Włosy są kobiecą wizytówką. Dlatego, gdy zaczynasz je tracić w nadmiarze, możesz się zacząć obawiać o znaczne przerzedzenie czupryny. Tymczasem w okresie zimowo-wiosennym nadmierne wypadanie kosmyków jest przypadłością typową, z którą zmaga się spore grono osób. Poznaj przyczyny wypadania włosów i sprawdź, jak można temu przeciwdziałać.

Przyczyny wypadania włosów są bardzo złożone. W okresie przejściowym: zima – wiosna występują zwykle trzy główne czynniki odpowiadające za osłabienie kondycji włosów, a co za tym idzie – ich wypadanie.

Nieodpowiednia dieta

Sposób odżywiania się odgrywa istotną rolę dla kondycji kosmyków. Jeśli codzienna dieta jest uboga w witaminy i minerały, wówczas włosy stają się słabsze. Zwiększa się ich podatność na łamliwość oraz na wypadanie.

W okresie zimowo-wiosennym należy zwrócić ogromną uwagę na komponowanie codziennego jadłospisu. Koniecznością jest wzbogacenie menu w odpowiednie składniki odżywcze, szczególnie te zawarte w produktach pełnoziarnistych, owocach oraz warzywach.

Niewłaściwa pielęgnacja

Wypadanie włosów związane jest również z nieodpowiednią pielęgnacją. Nadużywanie kosmetyków do stylizacji, zawierających silne składniki to jeden z powodów osłabienia kosmyków. Na pogorszenie kondycji włosów wpływa również częste suszenie czupryny gorącym strumieniem powietrza z suszarki czy korzystanie z prostownicy lub lokówki. Ponadto, stosowanie silnych rozjaśniaczy oraz farb do koloryzacji ma wpływ na pogorszenie i osłabienie włosów.

Warunki pogodowe

Okres zimowo-wiosenny i utrzymujące się długo niskie temperatury nie są korzystne dla włosów. Z jednej strony chodzi o mróz, który osłabia ich kondycję. Jest zimno, więc pojawia się konieczność noszenia czapki. A to z kolei sprawia, że włosy nie oddychają (szczególnie, jeśli czapka wykonana jest z włókien sztucznych) i są bardziej skłonne do przetłuszczania się. W efekcie, osłabiają się, a co za tym idzie – wypadają.

Zadbaj o kondycję włosów

Okres przejściowy zima – wiosna wcale nie musi oznaczać wzmożonego wypadania włosów. Wystarczy tylko odpowiednio zadbać o kondycję kosmyków. Poza wdrożeniem odpowiedniej diety oraz ograniczeniem środków stylizacyjnych osłabiających cebulki włosowe, warto także sięgnąć po odpowiednio dobrane suplementy diety. Takie, których skład przeciwdziała wypadaniu włosów, wzmacnia je i zmniejsza tendencję do łamliwości. Przykładowo, Vitapil® tabletki działają na kilku płaszczyznach jednocześnie, przywracając włosom dobrą kondycję i dbając o prawidłową gospodarkę hydrolipidową skóry głowy oraz włosów. Ich atutem jest przede wszystkim obecność krzemionki z pędów bambusa – której jest nawet pięciokrotnie więcej niż w tradycyjnie stosowanym skrzypie polnym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ