Ser i najlepsze potrawy do przyrządzenia z niego

Serowarstwo oznacza produkcję sera w warunkach domowych i staje się coraz bardziej popularne z uwagi na jakość otrzymywanych serów oraz pewność ich składu i przebiegu procesu tworzenia. Różnego rodzaju sery możliwe do wytworzenia w domu zachęcają do rozpoczęcia własnej przygody z ich produkcją. Poniżej przedstawiono kilka najbardziej popularnych serów, które w zaciszu domowym może zrobić każdy serowar i sery te gwarantują lepsze walory smakowe niż produkty sklepowe.

Zastosowanie serów w gastronomii

Własna produkcja serów wydaje się zachęcająca z uwagi na wspomnianą jakość uzyskiwanych produktów, jak również satysfakcję, jaką niesie ze sobą własnoręczne zrobienie sera. Warto wspomnieć o różnorodnych zastosowaniach sera w codziennych czynnościach kuchennych.

Ser bowiem nie stanowi wyłącznie dodatku do kanapki, choć i w tym wydaniu komponuje się smacznie. Sprawdza się także podczas eleganckich uroczystości oraz spotkań towarzyskich, jako dodatek oraz estetycznie podana przekąska. Ciekawą propozycją jest także stworzenie deski serów, które w połączeniu z dobrej jakości winem stworzą klimat wyjątkowo prestiżowej imprezy – zwłaszcza, jeśli sery okażą się być własnej, domowej produkcji.

Produkty, które komponują się z serami to między innymi wędliny, oliwki, orzechy, lecz również suszone owoce oraz miód lub dżem – dodatki do sera uzależnione są od jego rodzaju oraz charakterystyki smakowej.

Sery z Korycina

Sery korycińskie stanowią przykład lokalnego produktu, jakim jest odmiana sera wytwarzanego na bazie niepasteryzowanego mleka krowiego – podobny rodzaj sera pochodzi z rejonów Podlasia, a konkretnie z gminy Korycin.

Ich produkcja nie wydaje się trudna, a kluczem do uzyskania pożądanych efektów jest dobrej jakości i faktycznie pozbawione pasteryzacji mleko, które w pierwszym etapie produkcji sera należy podgrzać do temperatury około 37 stopni Celsjusza.

Koniecznym składnikiem podczas tworzenia sera jest podpuszczka, zawierająca naturalne enzymy wytwarzane w jagnięcych jelitach. Należy dodać ją do uprzednio podgrzanego mleka i mieszać około dwie minuty, początkowo całość, a następnie delikatniej i jedynie po wierzchniej warstwie mleka.

Po około trzydziestu minutach powinien utworzyć się skrzep, który należy pokroić na ziarna o wielkości około jednego centymetra. Następnie wymieszać je i odczekać kolejne trzydzieści minut. Pokrojony skrzep należy odcedzić i umieścić na specjalnej chustce serowarskiej, na której odsączana jest serwatka.

W podobnej formie ser powinien dojrzewać w temperaturze pokojowej około jednej doby, podczas której należy ser odwracać początkowo co dwie, a później co sześć godzin. W kolejnej dobie ser poddawany jest procesowi solenia w solance uzyskanej z kilograma soli na pięć litrów wody. Solenie powinno trwać od jednej do dwóch dób, w zależności od wielkości sera.

Następnie należy wyjąć ser i pozostawić do kilkugodzinnego obcieknięcia. Po tym czasie ser powinien zostać umieszczony w lodówce lub chłodnej piwnicy i tam dojrzewać minimum jeden miesiąc.

Ser feta

Grecki przysmak o charakterystycznym słonym smaku wytwarzany jest z owczego lub koziego mleka. Do jego produkcji domowej konieczne jest posiadanie ekstraktu w proszku o nazwie lipaza. Dodana do mleka staje się podstawą uzyskanego smaku.

Mleko z wspomnianą lipazą należy podgrzać do temperatury 30 stopni Celsjusza i odstawić pod przykryciem na około jedną godzinę. Następnie dodać podpuszczkę i mieszać delikatnie przez około jedną minutę, ruchami poprzecznymi. Kolejne kilka minut należy mieszać jedynie powierzchnię mleka. Odstawić na około godzinę, a następnie pokroić utworzony skrzep na kostki i odczekać kolejne trzydzieści minut.

Wymieszany skrzep należy umieścić na chustce serowarskiej i powiesić do odcedzenia. Po około czterech godzinach ser ponownie pokroić i osolony według uznania odstawić do lodówki na kilka dni.

Ser parmezan

Produkcja tego sera może okazać się wyzwaniem, bowiem wydaje się skomplikowana i wymaga sporego zaangażowania.

Podgrzane mleko należy wymieszać wraz z dodatkiem bakteryjnej kultury startowej oraz lipazy. Po około pół godziny odstania w utrzymującej się temperaturze 30 stopni Celsjusza należy uzyskany skrzep pokroić w ziarna oraz podgrzewając, mieszać starając się nie dopuścić do zbytniego sklejenia kostek sera. Następnie po około pięciu minutach należy odcedzić serwatkę i uciskać ser przez kwadrans na chustce serowarskiej – nacisk powinien wynosić około 2,5 kg.

Następnie należy ser odwrócić i powtarzać proces prasowania przy nacisku pięciu, a później siedmiu kilogramów przez co najmniej dwie godziny. Podczas prasowania należy kilkakrotnie zmieniać chustkę.

Pod koniec produkcji ser powinien zostać umieszczony w roztworze solankowym na około dobę, a proces jego późniejszego dojrzewania to około 10 miesięcy w temperaturze 12 stopni Celsjusza – w początkowej fazie należy ser odwracać codziennie, a później tylko raz w tygodniu.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij