Stylowe i praktyczne rozwiązania w wiejskim domku

Obecnie wiejski domek kojarzy się przede wszystkim ze stylowym wnętrzem i azylem dla stęsknionych za spokojem i ciszą mieszkańców dużych aglomeracji, szukających na peryferiach miast odskoczni od codziennego zgiełku. Stare odrestaurowane chaty coraz bardziej przypominają luksusowe wille z lekką nutką wiejskiego charakteru. Urządzenie takiego wnętrza wcale nie należy do łatwych zadań i wymaga wbrew pozorom sporego wyczucia stylu. Łatwo bowiem popaść w skrajności i przesadzać z akcentowaniem rustykalnego charakteru, można też przesadzić w drugą stronę i całkowicie zatracić wiejski charakter domu kosztem nowoczesnego wystroju. Podajemy sprawdzone pomysły i praktyczne rozwiązania, które można zastosować podczas urządzania wiejskiego domu.

Zasada 1 – nie przesadź z dodatkami

Urządzenie wiejskiego wnętrza nie jest zadaniem dla wszystkich, łatwo bowiem jest przesadzić – zbyt dużą ilość dodatków jest taka samo niewskazana, co przesadzony minimalizm. Z całą pewnością, w domku na wsi nie sprawdzi się miejska elegancja i szyk, plastikowe dodatki i nowoczesny design. Wiejski wystrój powinien być w duchu rustykalnym, vintage, powinna mu przyświecać prostota i przytulność, a także bliskość z naturą. Z tego powodu, wystrój pomieszczeń często koresponduje z przydomowym ogrodem, natura powinna niemal wchodzić do środka budynku. W takich wnętrzach dobrze sprawdzi się drewno, kamień, cegła, a zatem naturalne materiały, które nie tylko ocieplają wnętrze, ale też wpisują się w ideę bliskości z naturą.

Zasada 2 – wykorzystaj to, co masz pod ręką

O starych domach, nie bez przyczyny, mówi się że mają duszę. Faktycznie, nabywając zamieszkały wcześniej dom, przejmujesz również jego historię. Bardzo często, skrawki tej historii możesz znaleźć na strychu, w piwnicy lub po prostu w pomieszczeniach mieszkalnych. Mogą to być stare meble, ręcznie malowana ceramika, naczynia gliniane, wiekowe lustra w ozdobnych oprawach, a nawet obrazy lub sprzęt użytku domowego, który dawno wyszedł z użycia. Takie skarby zwykle poszukuje się na straganach w czasie targu staroci lub w antykwariacie i bardzo często nie są one tanie. Stare meble można przemalować na dowolny kolor lub zachować słoje drewna, można zmienić obicia, siedziska i pokrowce. Takie nieużywane od dawna rzeczy można zaaranżować do każdego wnętrza, niekoniecznie dopasowując je kolorystycznie, tchnąć w nie nowe życie, zmieniając nieraz całkowicie ich przeznaczenie.

Urządzając wiejskie wnętrze, nie warto inwestować w nowe meble i akcesoria, jeśli ma się możliwość wykorzystania tych rzeczy, które są w budynku. Doskonale się sprawdzi również stara klimatyczna stolarka drzwiowa, która często jest prawdziwą ozdobą wnętrza. Oczywiście, jeśli jest taka konieczność, możemy ją odrestaurować lub, w razie potrzeby, naprawić.

Zasada 4 – szukaj niebanalnych rozwiązań

Urządzenie wiejskiego domu nie musi być drogie, warto wykorzystać dostępne materiały i dekoracje, które są wokół nas. Pięknie wyglądają wnętrza chaty, w którym drewno gra pierwsze skrzypce. Jeśli zastosujemy je na podłodze, ścianach i suficie, zrezygnujmy lepiej z drewnianych dodatków na tych powierzchniach, takich jak obrazy w drewnianych oprawach, czy lampy w abażurach wykończonych drewnem. Związek z naturą można też podkreślić za pomocą drewnianych mebli, które są nie tylko ładne, ale i praktyczne – długo służą, ponieważ łatwo je odnowić. Aby nie wydawać zbyt wiele na meble drewniane, które są drogie, można pomyśleć o meblach z palet euro i epal. Mają one naturalne skład, a ich wykonanie jest na tyle nieskomplikowane, że z pewnością można je wykonać samodzielnie. Palety mają solidną konstrukcję i dużą wytrzymałość ze względu na swoje pierwotne przeznaczenie. W logistyce przewozi się na nich ciężkie ładunki, a często nawet ustawia się je jedna na drugiej. Odpowiednio dużą nośność to warunek konieczny w produkcji palet. Świetnie się sprawdzają do tworzenia łóżek, siedzisk, ław, regałów, a nawet mebli ogrodowych i systemów przechowywania do ogrodu i na tarasie.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij