Szklanki, kieliszki, pucharki, karafki, czyli szklane wyposażenie jadalni

O tym, że wspólne jedzenie posiłków wspiera budowanie dobrych relacji, nie trzeba jakoś specjalnie nikogo przekonywać. Dzielenie się jedzeniem chyba w każdej kulturze oznacza przyjacielskie nastawienie, a towarzyszą mu zazwyczaj rytuały i zwyczaje regionalne.

Współcześnie wiele z nich nakłada się na siebie i upowszechniają się pewne wzory na większych obszarach. Na przykład picie herbaty w Anglii i w Japonii wygląda zupełnie inaczej, a sposoby parzenia tego napoju i tradycyjne naczynia charakterystyczne dla obu kultur są znane na całym świcie. Dlatego jadalnia jest ważną sferą życia domowej wspólnoty. Jadalnia nie musi być osobnym pomieszczeniem, ale na pewno musi być ona wyposażona w naczynia, między innymi do serwowania napojów. Gdzieś w okolicy stołu, przy którym jadamy posiłki, mamy w szafce odpowiedni zestaw naczyń.

Kiedy myślimy o szklanych naczyniach do zimnych napojów, to oczywiście pierwsze przychodzą nam do głowy szklanki. Są niezbędne praktycznie od rana do wieczora i w jadalni, i poza nią.  Szklankę wody bierzemy ze sobą i do biurka w ciągu dnia, i do sypialni na noc. Oczywiście woda lub kompot w szklankach towarzyszą nam także przy domowych obiadach.

Kieliszki – do wody i wina, do wódki i shotów

Bardziej uroczyste okazje uświetniamy podaniem alkoholi, a wtedy potrzebujemy szklanek lub kieliszków do wina lub piwa. Obecnie mamy w sklepach z naczyniami szklanymi ogromny wybór wzorów i kolorów. Aby nie spędzić na wybieraniu szkła do jadalni za dużo czasu, można zastosować dwie metody, a właściwie trzy: kupić coś, co się naprawdę bardzo nam podoba i dobierać pozostałe elementy tak, aby pasowały, zdecydować się na jedną linię, np. nowoczesną prostotę, albo – wybrać całą serię u jednego dostawcy i sukcesywnie nabywać kolejne elementy. Na przykład kieliszki do wódek i shotów, które stanowią w jadalni trzecią niezbędną pozycję po szklankach i kieliszkach do wina. Kieliszki do wódek i likierów kupujemy w kompletach, zwykle po sześć. Warto sobie uświadomić, że to zestaw zwykle dla dwojga gospodarzy i tylko czwórki gości, dlatego można od razu kupić więcej.

Naczynia szklane do serwowania napojów, czyli karafki i butelki dekoracyjne

Podawanie wody, soków i innych napojów w jadalni nie musi polegać na tym, że nalewamy je gościom z butelki plastikowej. Woda z cytryną i miętą podana w szklanym dzbanku lub karafce lepiej smakuje i elegancko wygląda na stole. Szklane karafki sprawdzą się także do nalewki lub wina. Popularnym wyposażeniem jadalni są butelki dekoracyjne, w których zaserwujesz lemoniady własnej roboty. Wybierając szklane naczynie do jadalni, nie zapominaj o tym, że możesz elegancko podać zimne napoje. Szklane dzbanki wypełnione ciepłym kompotem będą miały wzięcie także zimą!

Pucharki do lodów i deserów

Szkło do jadalni to także naczynia do deserów. Pucharki do lodów sprawdzają się do podawania innych słodkości. Jeśli nie masz pewności, czy będziesz ich używać często albo szukasz bardziej uniwersalnego rozwiązania, możesz podawać desery w niskich szklankach do whisky – kolorowo udekorowane będą wyglądały znakomicie.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij