Szorty czy kąpielówki Co najlepiej wybrać na basen

Szorty czy kąpielówki? Co najlepiej wybrać na basen?

Pływanie ma tak zbawienny wpływ na organizm, że tylko największy kataklizm jest usprawiedliwieniem nieobecności na basenie. Chcesz zacząć pływać i zastanawiasz się, co wybrać na basen – szorty czy kąpielówki? Poniżej znajdziesz odpowiedź.

Pływać każdy może, ale w czym?

Naukowcy nie mają wątpliwości – życie powstało w wodzie. Woda to nasze naturalne środowisko. Może nie tak jak dla ryb, ale na pewno korzystne. Z wodą mamy do czynienia już od momentu poczęcia, a także w całym dalszym życiu. Woda jest niezbędna do niemalże każdego procesu biochemicznego zachodzącego w ludzkim organizmie. Tyle teorii, a w praktyce woda to też doskonały sposób na spędzanie wolnego czasu i aktywność fizyczną. Pływać każdy może. Jeden uczy się tego wcześniej i z łatwością, inny później i z trudem, ale kto to umie, ten docenia zalety pływania. Jeśli klamka zapadła i masz zamiar zacząć chodzić na basen, to zapewne jednym z Twoich podstawowych pytań jest: co na siebie włożyć – szorty czy kąpielówki?

Szorty czy kąpielówki Co najlepiej wybrać na basen

Szorty kąpielowe męskie od Zagano
https://www.zagano.com/sklep/szorty-kapielowe-meskie

Szorty na basen – czy to na pewno dobry wybór?

Latem nasze plaże pełne są domorosłych projektantów mody, istnych Karlów Lagerfeldów polskiej sceny plażowej ubranych w zwykłe szorty. Niewprawne oko może tego stanu rzeczy w ogóle nie zarejestrować, ale ci bardziej „kumaci” szybko zauważą, że coś jest jednak nie tak. Podobnie sprawa ma się na basenie, bo panowie oblegający w szortach plaże, stwierdzają, że skoro nad morzem można, to kto zabroni na basenie. Tok rozumowania jest tylko pozornie prawidłowy. Zwykłe szorty zawsze pozostaną szortami. To po prostu spodenki – krótkie spodenki przeznaczone na lato i jak w przypadku takich spodenek bywa, nie są zaprojektowane z myślą o użytkowaniu w wodzie.

Ktoś mógłby powiedzieć: ale przecież wyglądają i „działają” tak samo.

Nie do końca i w tym właśnie rzecz.

Szorty są zwykle wykonane z bawełny, lnu, poliestru, poliamidu, nylonu, wiskozy lub mniej bądź bardziej skomplikowanych mieszanek tych materiałów. Takie spodenki nie są szybkoschnące i w tym właśnie tkwi ich największa wada. Na pewno wiesz, czym jest dyskomfort chodzenia w mokrej odzieży. Chyba każdemu z nas zdarzyło się kiedyś zmoknąć lub zostać doszczętnie ochlapanym przez samochód wjeżdżający w gigantyczną kałużę. Każdy z nas jako dziecko robił „orły” na śniegu lub beztrosko wskakiwał do ogrodowego basenu. Radość czuje się wtedy tylko przez krótki moment, a po chwili mina rzednie i następuje etap pytania samego siebie „i po co mi to było”? Podobne pytanie możesz sobie zadać, wybierając się na basen w szortach. Po wyjściu z wody będzie Ci naprawdę mało komfortowo.

Jest jeszcze jedna ważna rzecz – szorty stosowane na basenie mogą się okazać spodenkami jednorazowymi, a wiesz dlaczego? Bo woda w basenie jest chlorowana, a chlor ma zdolność do defasonowania tkanin. Kurtyna.

Kąpielówki na basen – od tego przecież są 

Kąpielówki, idąc za młodzieżowym slangiem, można by nazwać jedynym „prawilnym” męskim strojem plażowo-basenowym. Kąpielówki w odróżnieniu od szortów produkuje się z myślą o użytkowaniu w wodzie, a więc wyróżniają się one licznymi przydatnymi cechami:

  • są wykonane z szybkoschnącego materiału;
  • wykazują odporność na działanie promieniowa UV (przydatne podczas plażowania);
  • nie tracą fasonu pod wpływem działania chloru;
  • występują w wielu różnych fasonach – od dłuższych spodenek po… stringi.

Strój na basen a regulamin pływalni

Każda pływalnia ma regulamin korzystania i w tym regulaminie można się dowiedzieć, jaki jest wymagany strój zarówno męski, jak i damski. Basen to nie plaża i nie możesz się tam ubierać dowolnie. Mimo dużego stopnia odsłonięcia ciała, pływalnie wymagają, by stroje kąpielowe były jakby to napisać – przyzwoite. Zazwyczaj regulaminy wymagają od mężczyzn używania klasycznych slipów lub przylegających do ciała kąpielówek bez kieszeni. Stringi lepiej zostawić sobie na wakacje na Karaibach. 

Szorty czy kąpielówki Co najlepiej wybrać na basen

Jakie kąpielówki kupić?

Mogłoby się wydawać, że w wyborze kąpielówek nie ma żadnej filozofii, ale na szczęście (lub nieszczęście) producenci kąpielówek nie ograniczają się do jednego modelu na sezon. Oferta kąpielówek jest bardzo bogata, ale jeśli chcesz wybrać dobrze, to:

  • nie kupuj białych kąpielówek, bo może się okazać, że inni użytkownicy basenu zobaczą więcej, niż byś chciał;
  • nie decyduj się na zbyt obcisły model, bo nie zaowocuje to ani wygodą, ani estetyką;
  • pod żadnym pozorem nie kupuj kąpielówek o rozmiar za dużych (nawet kiedy to ostatnich model albo super promocja), bo możesz wyjść z wody bez nich;
  • na odkrytym basenie z powodzeniem możesz używać bermudów;
  • jeśli konstrukcja kąpielówek jest luźna, to najlepiej wybrać takie z dodatkowym sznureczkiem w pasie; sama gumka to zwykle za mało, by utrzymać kąpielówki na miejscu.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij