Tego mogłaś nie wiedzieć! Czy rzęsy niszczą się od tuszu?

Tego mogłaś nie wiedzieć! Czy rzęsy niszczą się od tuszu?

Obiecują mega objętość, wielogodzinną trwałość i maksymalną głębię koloru. Jak naprawdę działają tusze? Czy mogą mieć niekorzystny wpływ na delikatne rzęsy?

Tusz do rzęs to jeden z pierwszych kosmetyków, które pojawiły się na rynku. Jest tak kultowy jak czerwona szminka. Pierwotnie tusze miały formę kostki, którą należało zwilżyć przed użyciem, aby móc zabarwić rzęsy. Dopiero z czasem wymyślono wygodną maskarę ze szczoteczką, choć i dzisiaj możemy kupić tusze w innej formie np. w tubce.

Współczesna maskara to wynalazek dużo bardziej zaawansowany niż pierwsza mieszanka wazeliny z pyłem węglowym. Coraz częściej do produkcji tuszów wykorzystuje się materiały takie jak włókna nylonowe, polimery, elastomery. Wszystko po to, aby można było osiągnąć różne efekty (wydłużenie, pogrubienie, podkręcenie). Każda kobieta ma w swojej kosmetyczce przynajmniej jedną maskarę, a nierzadko właśnie kilka – każdą na inną okazję.

Na co dzień nie zastanawiamy się, czy maskara jest bezpieczna dla naszych rzęs. Często nie mamy na to czasu, po prostu sięgamy po nią i tuszujemy rzęsy na chwilę przed wyjściem. Ukochany kosmetyk może jednak zawierać substancje, które mają zły wpływ na rzęsy. Chodzi nie tylko o podrażnienia lub alergie, ale także toksyczność niektórych związków.

Jakich składników maskar warto się wystrzegać?

• Parabenów, czyli silnych konserwantów.
• Sproszkowanego aluminium, które jest toksyczne.
• Glikolu propylenowego, który może podrażniać skórę.
• Octanu retinylu o właściwościach mutagennych.

Tusz do rzęs to kosmetyk, po który sięgamy codziennie, więc powinien zawierać bezpieczne składniki. Naturalność wcale nie oznacza gorszego działania. Skuteczna maskara nie musi zawierać toksycznych związków. Na rynku dostępne są nawet maskary pielęgnujące, które zawierają składniki odżywcze, a często również przyspieszające wzrost rzęs. Warto je wybierać.

Żadna maskara nie będzie miała tak silnego działania, jak odżywka do rzęs, dlatego delikatne włoski powinno się także dodatkowo wspierać. Regularne stosowanie wzmacniającego serum to sposób na ograniczenie negatywnego wpływu maskar. Dodatkowa pielęgnacja jest szczególnie ważna, kiedy uwielbiamy maskary wodoodporne, znacznie cięższe dla delikatnych rzęs. Czy odżywka wyłącznie chroni? Nie. Dobre serum stymuluje wzrost rzęs, dzięki czemu efekty po nałożeniu tuszu są znacznie lepsze i bardziej wyraziste.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij