Zalety videorejestratorów w samochodzie

Coraz więcej osób porusza się po drogach w asyście wideorejestratorów. Niemożność ustalenia sprawców niektórych wypadków oraz rosnące stawki składek ubezpieczenia OC, to niektóre z czynników wpływających na decyzje kolejnych kierowców o zakupie sprzętu rejestrującego. Jest on przydatny w celu udokumentowania przebiegu zdarzenia, udowodnienia swojej niewinności czy utrwalenia niebezpiecznych sytuacji na drodze i udostępnienia ich innym „ku przestrodze”.

Warto pamiętać, że każdy uczestnik ruchu może nagrywać przebieg swojej podróży, jednak żeby opublikować plik wideo w Internecie, trzeba posiadać zgodę osób w nim występujących lub ukryć ich tożsamość.

Komu przyda się wideorejestrator?

Na zakup kamery samochodowej, z opisanych wcześniej powodów, decyduje się wielu zwykłych kierowców. Tego typu sprzęt jest przydatny również dla firm, które mogą w ten sposób badać rzetelność wykonania pracy przez swoich kierowców. Kamera może rejestrować np. to, co dzieje się z przewożonym towarem. Na jej montaż chętnie decydują się także firmy, oferujące klientom wynajem aut.

Nagrania tego typu nie są wykorzystywane w innych celach, niż dokumentowanie przebiegu ewentualnych kolizji i wypadków. Dostępne na rynku urządzenia posiadają automatyczne czujniki, zapisujące dane w trwały sposób w momencie większych przeciążeń, świadczących o gwałtownym hamowaniu lub zderzeniu.

W zwyczajnych sytuacjach, kiedy na karcie pamięci skończy się miejsce, nowe nagrania zastępują stare, a zapis dokonuje się „w kółko”. Z rejestratorów może więc skorzystać zwykły kierowca, firma transportowa czy świadcząca jednorazowe usługi auto-wypożyczalnia. Białystok i droga krajowa 19 oraz autostrada A2 to tylko niektóre z miejsc, w których lepiej „na wszelki wypadek” być wyposażonym w kamerę samochodową.

Zapis z kamerki jako dowód przed sądem?

Nagranie video może posłużyć jako dowód w sprawie sądowej, pod warunkiem że jego autentyczność (brak ingerencji w treść) zostanie potwierdzona przez biegłych. Takie wykorzystanie zapisów wideorejestratora będzie przydatne do określenia winy sprawcy wypadku, co przełoży się również na ustalenie odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń.

Koszt najtańszych kamerek to mniej niż 100 zł, a średniej klasy sprzęt dostępny jest w cenie kilkuset złotych. Wydaje się więc, że taki wydatek to nic w porównaniu z oszczędnością, jaką można odnotować, rozstrzygając sporną sprawę na swoją korzyść. Jak wspomniano wcześniej, szczególną uwagę na zamontowanie rejestratora powinni zwrócić uwagę przedsiębiorcy, prowadzący wynajem samochodów.

Inne korzyści z posiadania wideorejestratora

Kamera samochodowa przydaje się nie tylko do gromadzenia materiałów wykorzystywanych później w sporach z innymi uczestnikami ruchu lub ubezpieczycielami. Można wykorzystać ją również do sporządzenia nagrań, służących jako część kompilacji, stanowiącej pamiątkę np. z wyjazdu na wakacje.

Niecodzienne krajobrazy zarejestrowane o zachodzie słońca mogą również przypaść do gustu internautom, jeżeli autor zdecyduje się udostępnić je w sieci. Jak widać, korzyść z używania wideorejestratorów może osiągnąć zarówno zwykły kierowca, firma zajmująca się przewozem towarów i osób, jak i autowypożyczalnia.

Białystok, Kraków i inne miejscowości, w okolicy których znajdują się „czarne punkty” warto natomiast odwiedzać jedynie z uruchomioną kamerą. Po podjęciu decyzji o zakupie urządzenia, należy zwrócić uwagę na najważniejsze cechy dostępnych modeli. Rodzaj montowania powinien być dobrany do warunków w samochodzie i zapewniać wygodę kierowcy. Na jakość nagrań składać się będą m.in. rozdzielczość kamerki, kąt obiektywu oraz liczba klatek na sekundę.

Warto sprawdzić również, jaką pojemność kart pamięci obsługuje urządzenie, by móc nagrywać filmy o długości zgodnej z indywidualnymi potrzebami. Ważną kwestią będą czujniki, pozwalające na samoczynne uruchomienie urządzenia po rozpoczęciu jazdy (gdy „odczują” one ruch pojazdu), dzięki czemu kierowca nie będzie musiał pamiętać o tym za każdym razem gdy wsiada do samochodu.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij