Co to jest cement międzykomórkowy i jak go odbudować?

Cement międzykomórkowy jest spoiwem uszczelniającym przestrzenie międzykomórkowe warstwy rogowej skóry. Ubytki w jego masie prowadzą do powstania zmarszczek i wiotkości skóry, dlatego warto o niego dbać, stosując odpowiednie kosmetyki. Odbudowie cementu międzykomórkowego sprzyjają szczególnie dermokosmetyki.

Co to jest cement międzykomórkowy?

Stanowi on wypełniającą przestrzenie międzykomórkowe strukturę o istotnych dla wyglądu i zdrowia skóry funkcjach. Cement międzykomórkowy jest przede wszystkim ogniwem spajającym keranocyty, zwane potocznie cegłami skóry. Za sprawą swoich zdolności hydrofobowych pozwala utrzymać cegły (o właściwościach hydrofilowych) stabilnie na swoich miejscach, przez co wygląd skóry i jej funkcjonalność są odpowiednie.

Cement międzykomórkowy pełni nie tylko rolę wypełniacza i podpory dla keranocytów. Chroni jednocześnie komórki głębokich warstw przed uszkodzeniami. Tworząc zwarty mur, jest więc nie tylko odpowiedzialny za wygląd skóry, lecz także zabezpiecza cegły przed działaniem czynników zewnętrznych. Ubytki w masie cementu stają się bowiem przyczyną zaburzenia stabilności keranocytów, co objawia się utratą wiotkości skóry lub pogłębieniem zmarszczek.

Chociaż cement międzykomórkowy stanowi złożoną anatomicznie spoinę, bo tworzą go układy ciekłokrystaliczne, czyli lipidowe micele warstwowe oraz inne związki, w tym ceramidy (40%), sterole i pochodne (25%), kwasy tłuszczowe (18%) oraz węglowodory (11%) i naturalny czynnik nawilżający, w skład którego wchodzą aminokwasy, mleczany, cukry, mocznik oraz pierwiastki, m.in. sód, potas i magnez, można go odbudować, stosując dermokosmetyczny krem nawilżający do twarzy.

Krem na odbudowę cementu międzykomórkowego

Dermokosmetyczny krem nawilżający charakteryzują właściwości hydrofilowe i hydrofobowe. Dzięki nim jest on zdolny do wiązania wody w głębokich warstwach naskórka i zabezpieczania od zewnątrz przed jej nadmierną utratą w procesach odparowywania. W efekcie zatrzymana w skórze woda przyspiesza m.in. procesy syntezy różnych związków, do których jej obecność jest niezbędna. W wyniku tego mechanizmu cement staje się bardziej gęsty i ścisły, przez co poprawia stabilność keranocytów, cegieł tworzących z nim wspólnie zwartą i zależną od siebie relację.

Aby osiągnąć poprawę kondycji cementu międzykomórkowego, dermokosmetyczny krem do twarzy należy stosować regularnie. Przed jego nałożeniem wskazane jest też przeprowadzenie zabiegu oczyszczania i tonizacji. Pozwoli to odciążyć powierzchnię skóry z zanieczyszczeń, takich jak kurz, martwy naskórek czy zalegające sebum, a także zmiękczyć naskórek czy przywrócić równowagę pH, co poprawi zdolność skóry do wchłaniania składników zawartych w kremie nawilżającym.

Jednocześnie z aplikacją kremu warto przeprowadzać masaż twarzy. Wpływa to bowiem na poprawę miejscowego krążenia, tempo wchłaniania kosmetyku oraz redukcję napięć mięśni i skóry, co również korzystnie wpływa na wygląd cery.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij