Rajstopy przeciwżylakowe – kiedy warto je stosować?

Żylaki nie muszą być przeszkodą, by czuć się pięknie i kobieco. Niezwykle pomocne w profilaktyce i terapii przewlekłej niewydolności żylnej są rajstopy uciskowe. Pozwalają one zredukować nieprzyjemne objawy choroby i usprawnić przepływ krwi w kończynach. Rajstopy przeciwżylakowe na pierwszy rzut oka niczym nie różnią się od standardowych, dlatego mogą stać się modnym dodatkiem do garderoby. Jak działają rajstopy uciskowe i kiedy warto się na nie zdecydować?

Rajstopy na żylaki – działanie

Kompresjoterapia, inaczej zwana terapią uciskową, jest jedną z metod wspomagających profilaktykę i leczenie chorób układu żylnego. Polega ona na stosowaniu specjalnie dobranych wyrobów uciskowych takich jak rajstopa na zylaki, pończochy czy podkolanówki. W zależności od ryzyka bądź zaawansowania choroby stosowane są produkty o różnym stopniu kompresji (ucisku). Największy ucisk wywierany jest w miejscu powyżej kostki i stopniowo zmniejsza się w kierunku ku górze.

Rajstopy przeciwżylakowe zapewniają przyjemny masaż nogom i uczucie lekkości. Poprzez ucisk kończyny przyspieszają przepływ krwi w naczyniach żylnych oraz zapobiegają zaleganiu i cofaniu się krwi. Dzięki temu redukują nieprzyjemne dolegliwości związane z przewlekłą niewydolnością żylną, zwiększają komfort pracy i wypoczynku, ograniczają obrzęki oraz zmniejszają ryzyko powstawania zakrzepów. Co bardzo ważne noszenie rajstop przeciwżylakowych jest zupełnie nieinwazyjną i dyskretną metodą terapii. Produkty tego typu można z łatwością dobrać do innych elementów garderoby, dzięki czemu sprawdzą się również jako modny dodatek.

Kiedy warto stosować rajstopy przeciwżylakowe?

Po rajstopy przeciwżylakowe mogą sięgnąć zarówno osoby ze zdiagnozowaną przewlekłą niewydolnością żylną, jak i odczuwające dyskomfort w obrębie kończyn. Na wszelki wypadek warto jednak omówić ich stosowanie z lekarzem, by wykluczyć ewentualne inne przyczyny swoich dolegliwości.

Głównym wskazaniem do kompresjoterapii jest przewlekła niewydolność żylna o różnym stopniu zaawansowania. W celach profilaktycznych stosowanie rajstop przeciwżylakowych jest szczególnie zalecane w I trymestrze ciąży, podczas długich podróży i lotów samolotem, w przypadku pracy siedzącej lub występowania pajączków na nogach. Ich używanie może być również korzystne dla osób cierpiących z powodu obrzęków limfatycznych i pourazowych, zapalenia żył powierzchownych oraz po zabiegach w obrębie układu żylnego.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij