Czy perły przynoszą pecha? Fakty i mity o perłach
Perły od wieków doceniane są przez kobiety na całym świecie. Już w starożytności perły uważane były za morskie diamenty i stanowiły symbol klasycznej elegancji i dobrobytu. W naszej kulturze często uważa się, że perły przynoszą pecha, zwłaszcza te, które podarowane są przez mężczyznę. Czy faktycznie tak jest? Jakie są inne przesądy dotyczące pereł? Czy można je jakoś obejść? O tym w dzisiejszym artykule.
Czym są perły?
Wprawdzie perły uważane są za jeden z najpiękniejszych klejnotów, ich pochodzenie jest organiczne. Wszystko zaczyna się w momencie, gdy do wnętrza perłopławu (małże lub ostrygi) dostanie się jakieś zanieczyszczenie, np. ziarenko piasku. Organizm reaguje w sposób obronny i otacza ciało obce kolejnymi warstwami z masy perłowej. Tak oto w sposób naturalny powstają perły. W zależności od gatunku perłopława i środowiska, w którym żyje, perły mogą przybierać różne wielkości i kolory. Najpopularniejsze są błyszczące, śnieżnobiałe, ale występują też złote, różowe, niebieskie, a także czarne perły.
Jakie znaczenia przypisuje się perłom?
W różnych kulturach pojawiają się ponadto mity i legendy związane z powstawaniem pereł. Jednym z najpopularniejszych jest historia greckiej bogini miłości, Afrodyty, która wyłoniła się z morskiej piany, a rozpryskujące wokół niej krople wody zamieniły się w perły. Z tego względu przez lata były symbolem miłości i namiętności. Ponadto ich biały kolor ma symbolizować niewinność i czystość, a w wielu krajach także dziewictwo. Temat pereł jest szczególnie popularny w krajach azjatyckich, gdzie ich noszenie ma symbolizować bogactwo, mądrość i szczęście. W Chinach perły noszone są na wyjątkowe okazje takie jak egzaminy czy rozmowa o pracę, mają przynosić sukces i powodzenie. Za to w polskiej kulturze symbolika pereł jest zupełnie inna, w przeciwieństwie do wielu rejonów świata, u nas pereł powinno się unikać.
Perły przynoszą nieszczęście – prawda czy tylko przesąd?
Tak jak pozytywna, tak samo negatywna symbolika pereł pochodzi od wielu różnych podań i legend, które funkcjonują w kulturze. Mawia się, że perły to łzy aniołów czy łzy syren i w związku z tym osoba, która będzie nosić perły ma być nieszczęśliwa i zalewać się łzami, przede wszystkim za sprawą tego, kto jej te perły podaruje. Inne przesądy staropolskie mówią, że perłowa biżuteria podarowana kobiecie w ciąży ma sprawić, że dziecko urodzi się głuche lub niewidome. Związek z łzami i cierpieniem sprawił, że kamienie zyskały miano przynoszących nieszczęście. Dobrym pomysłem jest jednak zapłacenie darczyńcy za otrzymane perły niewielką kwotę, przysłowiowego grosza lub samodzielne kupienie sobie pereł. Dzięki temu według podań można odwrócić pecha i zniwelować jego działanie.
Czy panna młoda powinna założyć perły na ślub?
Ślub to uroczystość, która jak żadna inna łączy się z wieloma różnymi przesądami – Pan Młody nie powinien zobaczyć swojej wybranki w sukni ślubnej przed ślubem, panna młoda musi mieć na sobie coś nowego, coś pożyczonego, itd. Perły na ślubie również mają swoją rolę do odegrania. Wiąże się ona z tym, że noszenie przez pannę młodą biżuterii z perłami ma przynosić pecha i łzy, a tym samym nieszczęście do małżeństwa. Co ciekawe, przesądy dotyczą nie tylko panny młodej. Również jej matka powinna wybrać inną biżuterię żeby nie zaburzyć szczęścia swojej córki. Jednak czy perły faktycznie przynoszą pecha skoro są także symbolem miłości i namiętności? Zdecydowanie lepiej podążać za pozytywną symboliką, zwłaszcza w tak radosnym dniu jak ślub i wesele. Panna młoda zakładając biżuterię podkreśla swoją urodę i jeśli ma ochotę może wybrać również piękne, błyszczące perły. Świetną propozycją ślubną jest kolia z pereł od Kulki składająca się z trzech sznurów pereł, które pięknie okalają szyję.
Czy sztuczne perły przynoszą pecha?
Nie tylko naturalne perły przynoszą pecha. Podobna teoria ma dotyczyć także sztucznych pereł. Ważny jest jednak fakt, że negatywne znaczenie pereł wiąże się z intencją noszącego. Przykładowo, jeśli założymy sztuczne perły na ślub i nie wierzymy w powodzenie małżeństwa, wówczas faktycznie może to przynosić pecha i nieszczęście. W związku z tą teorią warto trzymać się pozytywnego myślenia i w ten sposób odsunąć od siebie i bliskich negatywną energię.
Perły na prezent – dobry, czy zły pomysł?
Zgodnie z przesądem podarowanie komuś pereł ma wiązać się z nieszczęściem. Ale czy rzeczywiście perły przynoszą pecha skoro z drugiej strony mają przyciągać szczęście, sukces i bogactwo? Wszystko zależy od tego w co będziemy wierzyć. Faktem jest, że biżuteria z pereł jest bardzo elegancka i może być doskonałym pomysłem na prezent zwłaszcza z okazji okrągłej rocznicy ślubu czy urodzin. Dla starszej osoby świetnie sprawdzi się klasyczny naszyjnik, a dla młodej dziewczyny delikatne kolczyki czy niewielka zawieszka.
Perły a pech – podsumowanie
Już w średniowieczu perły były uważane za symbol kobiecości i podkreślały wewnętrzne piękno. Przez lata moda na perły nie przemijała i różne kobiety będące symbolem mody i elegancji takie jak Coco Chanel, Audrey Hepburn czy Elizabeth Taylor z dumą nosiły naszyjniki czy kolczyki z perłą nie przejmując się ewentualnymi przesądami. Tak samo dziś różne wróżby czy teorie nie powinny ograniczać naszego wyboru. Zamiast skupiać się na negatywnej symbolice, warto trzymać się tej pozytywnej i nosić perły przede wszystkim z myślą o szczęściu.