Czym jest atopowe zapalenie skóry u dzieci i jak sobie z nim poradzić?

Kiedy na skórze Twojego maluszka pojawiają się zmiany, zaczynasz szukać przyczyny. Czytasz o potówkach, alergiach i innych dermatozach wieku dziecięcego. Nie wiesz jednak do końca, z czym masz do czynienia. Jak rozpoznać, czy zmiany skórne to nie atopowe zapalenie? A jeśli tak, to jak sobie z nim poradzić? Podpowiadamy!

Rodzaje problemów skórnych u dzieci

Dzieci mogą mieć wiele różnych problemów skórnych. Najczęściej jednak pojawiają się:

  • wysypka pieluszkowa będąca następstwem zbyt długiego kontaktu skóry z wilgocią z pieluchy,
  • trądzik niemowlęcy, który jest zaburzeniem hormonalnym i zwykle sam ustępuje,
  • świąd skóry spowodowany alergiami kontaktowymi,
  • infekcje wirusowe i bakteryjne skóry, np. ospa, rumień nagły itp.,
  • grzybica skóry będąca infekcją wirusową, która może występować na różnych obszarach ciała,
  • atopowe zapalenie skóry, nazywane też atopową wysypką, które ma charakter nawracający.

Przyczyny atopowego zapalenia skóry

Czy wiesz, skąd się bierze AZS u dzieci? Przyczyn może być naprawdę wiele. Od złej pielęgnacji, po skłonności genetyczne. AZS może być alergiczne lub wystąpić na skutek podrażnień, silnego stresu czy defektów związanych z zaburzeniami i funkcjonowania białka budującego komórki skóry.

AZS może być również reakcją organizmu na kontakt z alergenami, przy czym może to być tzw. alergia kontaktowa, jak i wziewna. Atopowe zmiany na skórze często pojawiają się u osób, u których stwierdzono alergię na roztocze, pyłki roślin, sierść zwierząt czy grzyby i pleśnie. Równie często występuje ona u dzieci, które mają obniżoną odporność i na przykład nie tolerują poszczególnych substancji chemicznych – kosmetyków i środków do prania.

Zmiany AZS mogą się pojawić także, gdy skóra dziecka nie jest odpowiednio nawilżana po kąpieli, a do mycia stosowane są środki, które zaburzają naturalną barierę ochronną skóry. Wówczas nie ma ona możliwości, by obronić się przed zanieczyszczeniami środowiska.

Jak wygląda atopowa skóra dziecka?

Dziecko z AZS ma zazwyczaj bardzo suchą skórę, która może być szorstka i łuszcząca się. Kiedy pojawia się świąd, maluszek może rozdrapywać suche miejsca, które staną się idealną pożywką dla bakterii. W takim wypadku może dość do nadkażenia i pogorszenia się stanu skóry. Mogą wystąpić też grudki lub guzki, a w ciężkich przypadkach pojawić się pęcherze, które będą pękać, a na ich powierzchni tworzyć się będą strupy.

Wśród innych objawów AZS trzeba wymienić:

  • nadmierną suchość skóry,
  • rogowacenie mieszkowe,
  • przewlekłe zapalenie skóry,
  • ogniska rumieniowe występujące w fałdach skórnych i zgięciach stawów.

Jak pielęgnować skórę z AZS?

Przede wszystkim utrzymuj skórę dziecka nawilżoną, stosując hipoalergiczne kremy i balsamy nawilżające. Nakładaj je zaraz po kąpieli, aby zatrzymać wilgoć w skórze. Unikaj długich i gorących kąpieli, które mogą wysuszać skórę. Zamiast tego myj dziecko regularnie w letniej wodzie, a między kolejnymi kąpielami używaj do przemywania skóry chusteczek nawilżanych. Najlepiej takich na bazie czystej wody.

Unikaj stosowania kosmetyków i mydeł, które zawierają substancje drażniące, sztuczne barwniki i substancje zapachowe. Zamiast nich wybieraj preparaty dedykowane do skóry alergicznej i dla niemowląt. Zwracaj uwagę, by w formule takich kosmetyków znajdowały się substancje nawilżające i zatrzymujące wilgoć wewnątrz skóry.

Wybieraj ubrania wykonane z miękkich, naturalnych tkanin, takich jak bawełna. Unikaj ubrań wykonanych z materiałów syntetycznych, które mogą podrażniać skórę. Koniecznie też identyfikuj, co szkodzi Twojemu dziecku i staraj się unikać czynników drażniących. Jeśli jest to pokarmowy alergen, wyklucz go z diety.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij