Dlaczego kupowanie na fakturę jest opłacalne?

Dla dzisiejszego przedsiębiorcy oraz osoby fizycznej faktury odgrywają znaczącą rolę. Aby móc ją w pełni zrozumieć trzeba zdawać sobie sprawę z pewnych faktów oraz oczywiście mieć wiedzę, która jest niezwykle przydatna przy prowadzeniu własnej działalności gospodarczej.

Czym jest faktura i jak powinna wyglądać, aby była ważna?

Warto na wstępie zrozumieć, czy tak naprawdę jest faktura. Tak, więc jest to dokument, który potwierdza określoną sprzedaż. Poza tym rozumiana jest jako rachunek, na którym przedstawiono określone dane takie jak, choćby datę wystawienia faktury, dane sprzedawcy oraz nabywcy, nazwę owego towaru, wraz z ceną oraz podatkiem, a także termin i formę zapłaty oraz podpisy obu stron. Tylko taka faktura może być uznana za wiążącą i zgodną z polskim prawem.

Faktura dla klienta – prawa i rodzaje

W dzisiejszych czasach każdy może zażądać otrzymania faktury. Przeciętny klient może to zrobić od razu w chwili zakupu w sklepie stacjonarnym, podając dodatkowo swoje dane. Jednak, jeśli nie zdecyduje się na to od razu, to po zachowaniu paragonu może zażądać jej w terminie do trzech miesięcy. Wtedy to sprzedawca musi spełnić żądanie klienta. Kupując przez Internet, bardzo często otrzymuje się automatycznie na e-maila fakturę elektroniczną. Jeśli nie miało to miejsca, to można jej samemu zażądać.

Faktura na firmę – czyli wrzucanie w koszty

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja, kiedy chodzi o przedsiębiorców. Wtedy znaczenie faktury staje się zdecydowanie ważniejsze. Wszystko, dlatego że służy ona za dowód księgowy, który z kolei można za ewidencjonować i przez to obniżyć kwotę podatku, który będzie trzeba zapłacić. W wielu przypadkach osoby, które zajmują się księgowością, przykładają szczególną uwagę do tego, aby jak najwięcej takich kosztów można było wliczyć. W pewnym stopniu można określić to mianem oszczędzania, kiedy pieniądze zostaną zagospodarowane na potrzebne rzeczy związane z działalnością gospodarczą, zamiast wpłacać je na konto Urzędu Skarbowego.

Kiedy można wrzucić w koszty, a kiedy zdecydowanie nie?

Warto zdawać sobie sprawę, że nie każde zakup można wliczyć w koszty uzyskania przychodu. Dlaczego? Przede wszystkim, dlatego, że gdyby było to zgodne z prawem, to każdy przedsiębiorca zaliczałby do nich także prywatne zakupy. Nie wspominając o tym, że podatków nie płaciłby już zupełnie nikt.

Jak widać, jest to nielogiczne i w rezultacie może okazać się krzywdzące dla państwa. Dlatego ustawa jasno mówi, że kosztem firmowym może być jedynie wydatek, który bezpośrednio jest związany z przychodem danej firmy, albo też daje nawet najmniejszą szansę na to, że taki przychód będzie można uzyskać.

dlaczego-kupowanie-na-fakture-jest-oplacalne

Lepiej skontaktować się z osobą o dogłębnej wiedzy, jeśli nadal nie jest się pewnym, czy można zaliczyć do kosztów dany przedmiot, czy też nie. W końcu nikt nie chce mieć problemów z Urzędem Skarbowym, który zinterpretuje ukazany wydatek zupełnie inaczej, niż przedsiębiorca lub nawet zatrudniony księgowy. Ciekawym przykładem mogą być tutaj okulary korekcyjne, których nie można według US przypisać jako koszt uzyskania przychodu, choć przecież dla wielu osób mogą być niezbędne, aby móc nabywać jakikolwiek przychód.

Faktura — zalety dla przedsiębiorcy oraz osoby fizycznej

Znając podstawowe informacje związane z samą fakturą oraz ze słynnym wrzucaniem w koszty można wreszcie głębiej zrozumieć, dlaczego faktura odgrywa tak istotną rolę dla każdego przedsiębiorcy. W końcu nie wystarczy wiedzieć, że można dany wydatek zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu, trzeba to jeszcze odpowiednio za ewidencjonować, a co za tym idzie mieć twardy dowód.

Tym właśnie ma być faktura, potwierdzeniem, że sprzedaż miała miejsce. Taką fakturę powinno trzymać się jeszcze pięć lat, dlatego warto zdawać sobie z tego sprawę. Poza tym osoby fizyczne, które zażądają fakturę, mogą traktować ją jako gwarancję oraz właśnie dowód zakupu. Bardziej prozaiczną zaletą jest natomiast możliwość łatwiejszej kontroli domowego budżetu, kiedy będzie się miało jasno przedstawione wydatki.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij