Domowe sposoby na pozbycie się mrówek z mieszkania

W każdym domu mogą pojawić się mrówki, nawet jeżeli dołożymy wszelkich starań do utrzymania go w stuprocentowej czystości. Choć z reguły mrówka jest niezwykle pożytecznym owadem o tyle nikt nie chce mieć ich w swoim mieszkaniu. Na szczęście istnieje wiele sposobów na to, aby pozbyć się tych owadów.

Warto dodać, że domowe sposoby na mrówki są niezwykle skuteczne i dodatkowo nie wymagają bardzo dużych środków finansowych. I całe szczęście, bo dzięki temu pozbycie się tych niewielkich owadów będzie szybkim i tanim zadaniem.

Poznaj wroga

W naszych mieszkaniach może pojawić się kilka różnych rodzajów mrówek a wśród nich faraonki, gmachówki, hurtnice, mrówki darniowe, rudnice oraz amazonki. Najpopularniejszy gatunek, jaki próbuje dostać się do domu to oczywiście mrówki faraona. Mrówka ta przywędrowała do Polski z cieplejszych rejonów świata, dlatego właśnie buduje gniazda w budynkach – w poszukiwaniu ciepła. Faraonki to świetny dowód na to, że można się przystosować do każdych warunków, nawet bardzo niekorzystnych.

Równie często w domu pojawić się mogą gmachówki, mimo że najczęściej gniazdują w drzewach. W związku z tym może zdarzyć się, że wprowadzą się do drewnianego domku. Pozostałe mrówki, takie jak hurtnice, mrówka darniowa czy rudnica, odróżniają się od mrówek faraonek tym, że budują one gniazda a w naszych mieszkaniach pojawiają się tylko w celu poszukiwania pożywienia.

Pozbądź się niechcianych gości

Nasze mamy i babcie mają przeróżne domowe sposoby na mrówki, niektóre bardziej, inne mniej skuteczne. Bardzo dużą zaletą domowych metod jest fakt, że z założenia odstraszają insekty nie zabijając ich przy tym. Jest to niezwykle ważne, gdyż mrówki są niezwykle pożytecznymi owadami, dlatego zasugerowanie im drobnej ”przeprowadzki” jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż zabicie ich.

domowe-sposoby-na-pozbycie-sie-mrowek-z-mieszkania

Jednym z najprostszych sposobów na pozbycie się mrówek z mieszkania jest posmarowanie wazeliną miejsc, w których pojawiły się owady. Podobnie świetnym pomysłem będzie spryskanie tych miejsc mieszaniną octu i wody bądź sokiem z cytryny. Jeżeli chodzi o domowe sposoby na mrówki to niezwykle skutecznym a przy okazji tanim jest umycie miejsc, w których pojawiły się mrówki, płynem do naczyń w proporcji trzy do jednego.

Wiele osób, które szukało sposobów na pozbycie się mrówek faraona, podkreśla, że doskonale sprawdzają się w tym celu świeże zioła. Rozsypanie ziół takich, jak liście pomidora, lawenda, majeranek czy mięta, na trasie, którą pokonują mrówki, odstrasza je w dużym stopniu. Równie dobrze sprawdza się wysypanie soli, cynamonu, pieprzu bądź proszku do pieczenia. Babcie i mamy polecają także użycie terpentyny bądź sfermentowanej skórki cytrynowej.

Niewielkie, ale uciążliwe

Na początku warto zastanowić się, dlaczego mrówka pojawiła się w ogóle w naszym mieszkaniu. Jednym z powodów może być fakt, że mieszkanie czy dom znajduje się w obrębie ich terytorium. Możliwe jest także, że mrówki poszukują pożywienia i ciepła, dlatego decydują się na przeprowadzkę do domu. Niestety, pojawienie się mrówek może spowodować zanieczyszczenie żywności a w przypadku drewnianych domów, może powodować uszkodzenie niektórych elementów budynku.

Mieszkanie z mrówkami faraona może być tym bardziej nieprzyjemne, że potrafią one dość boleśnie gryźć a w niektórych przypadkach ich ugryzienia powodują silne objawy alergiczne. Bardzo często mrówki można spotkać w miejscach takich, jak domy spokojnej starości, szpitale, przytułki czy domy opieki, gdzie zjadają i zanieczyszczają pożywienie oraz roznoszą choroby wywoływane przez bakterie. Zdarza się, że wciskają się pod opatrunki z gipsu czy wchodzą do przeróżnych aparatów medycznych.

Niestety, usuwanie mrówek wymaga czasu. Nawet najskuteczniejsze domowe sposoby na mrówki potrzebują od dwóch do czterech tygodni, aby zadziałać w stu procentach. Z drugiej strony jednak, pozbycie się tych owadów jest niezbędne, gdyż mogą stanowić bardzo duże zagrożenie roznoszenia infekcji a w niektórych przypadkach mogą powodować także uszkodzenia budynku.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij