Jak pielęgnować skórę wrażliwą?

Pielęgnacja skóry wrażliwej to dla wielu osób prawdziwe wyzwanie. Skóra wrażliwa to zdecydowanie najtrudniejszy rodzaj skóry. Jest niezwykle kapryśna, humorzasta oraz szalenie wymagająca przy wyborze kosmetyków. Nieodpowiednie podejście do niej skutkuje nieprzyjemnymi podrażnieniami i bolesnymi uszkodzeniami. Skórze wrażliwej może szkodzić tak naprawdę wszystko – nadmierne promieniowanie UV, zmiany temperatury, mróz, wiatr, twarda woda, niewłaściwie dobrane kosmetyki, itp. Źle pielęgnowana skóra wrażliwa daje wyraźne objawy. Staje się zaczerwieniona, napięta, szorstka i przesuszona. Zaczyna swędzieć, łuszczyć się i piec. Niekiedy na jej powierzchni może wystąpić obrzęk. Jak więc dbać o skórę wrażliwą i w jaki sposób ją pielęgnować, aby bez względu na porę roku pozostawała w doskonałej formie? O tym poniżej.

Uwaga na kąpiele!

Większość z nas uwielbia długie kąpiele w gorącej wodzie, które cudownie odprężają i relaksują. Niestety, nasza skóra, a zwłaszcza skóra wrażliwa za nimi nie przepada. Długie moczenie się w wodzie jest dla niej bardzo szkodliwe. Przede wszystkim powoduje uszkodzenia powierzchni skóry, przez co przyspiesza utratę wody z naskórka. Efekt? Widoczne zmiany w wyglądzie skóry, a także uczucie pieczenia, szczypania i napięcia.

Długie kąpiele w gorącej wodzie nie sprzyjają skórze wrażliwej. I o tym powinniśmy pamiętać. Co więcej – takie kąpiele zwiększają nadwrażliwość skóry. Również stosowanie silne odtłuszczających mydeł doprowadza do naruszenia naturalnego płaszcza wodno-lipidowego powierzchni skóry, który stanowi swoistą barierę ochronną. Dlatego też dermatolodzy biją na alarm i zachęcają nas, aby długie kąpiele w wannie zamienić na krótkie prysznice. Zgodnym głosem mówią także, aby raz na zawsze pożegnać się z tradycyjną kostką mydła na rzecz specjalistycznych preparatów przeznaczonych do pielęgnacji skóry wrażliwej. Takie małe zmiany, a korzyści będą ogromne. Skóra wrażliwa na pewno będzie Wam za nie wdzięczna!

Prawidłowa pielęgnacja skóry wrażliwej

Pielęgnacja skóry wrażliwej powinna opierać się na krótkich seansach pod prysznicem, a więc delikatnym oczyszczaniu skóry i stosowaniu preparatów nawilżających, odżywczych i regenerujących. Główną zasadą w codziennej pielęgnacji jest umiar. Oznacza to jedno – wszelkie zabiegi pielęgnacyjne powinniśmy ograniczyć do minimum, a wszystkie kosmetyki powinny mieć jak najmniej składników. Należy uważać, aby w preparatach pielęgnacyjnych nie było żadnych barwników, dodatków zapachowych i konserwantów.

W ramach codziennego oczyszczania skóry wrażliwej warto stosować delikatne produkty myjące, jak żele pod prysznic Sanex Dermo Sensitive, które zostały opracowane specjalne z myślą o specyficznych potrzebach skóry wrażliwej i które respektują równowagę pH skóry, pozostawiając przy tym uczucie komfortu, nawilżenia i ochrony.

W pielęgnacji skóry wrażliwej należy pamiętać, aby po każdej kąpieli używać preparatów, które zadbają o prawidłowe funkcjonowanie naturalnej bariery ochronnej. Wszelkie mleczka i kremy powinny zawierać w swoim składzie panthenol – składnik łagodzący podrażnienia, glicerynę, która posiada silne właściwości higroskopijne, czyli zatrzymuje wilgoć, a także alantoinę, parafinę lub wyciąg z rumianku, które słyną z właściwości kojących.

Raz na jakiś czas (nie za często) można zaserwować skórze wrażliwej peeling, który pozwoli pozbyć się martwego naskórka, odświeży skórę i przywróci jej naturalny blask. Uwaga! Dla skóry wrażliwej dobre są wyłącznie peelingi enzymatyczne, które rozpuszczają wiązania między martwymi komórkami, a nie ścierają jej mechanicznie. Po peelingu zaleca się wykonanie maseczki, która złagodzi rumień i wzmocni skórę.

Kosmetyki do pielęgnacji skóry wrażliwej

W pielęgnacji skóry wrażliwej bardzo ważny jest dobór odpowiednich kosmetyków. Najlepszym wyborem są preparaty apteczne, które powstają we współpracy z dermatologami. W ich składzie nie ma substancji potencjalnie drażniących oraz kompozycji zapachowych, które mogłyby wywołać reakcję alergiczną. Bezpiecznym wyborem są kosmetyki z małą ilością składników, bo wtedy maleje ryzyko wystąpienia podrażnień.

W sezonie jesienno-zimowym, który jest chyba najtrudniejszym momentem dla skóry wrażliwej, należy stosować kosmetyki o działaniu silnie nawilżającym. Bardzo pomocne będą również preparaty natłuszczające, które pomogą rozprawić się z dyskomfortem związanym ze zmianami temperatury, mrozem i suchym powietrzem wynikającym z działania kaloryferów. Ale uwaga! Preparaty natłuszczające i odżywcze nie mogą być zbyt ciężkie, gdyż wtedy zaburzą mechanizmy ochronne skóry, a także utrudnią wymianę wody i parowanie, co z kolei przyczyni się do rozszerzenia naczynek.

Krem na dzień do skóry wrażliwej powinien zawierać filtry ochronne – najlepiej fizyczne, które nie wnikają w skórę lecz osadzają się na jej powierzchni. Kosmetyki na noc powinny przede wszystkim regenerować i łagodzić ewentualne podrażnienia. Preparaty do kąpieli powinny głęboko nawilżać, a także chronić i utrzymywać w równowadze skórę wrażliwą. Dermatolodzy polecają żele pod prysznic z lactoserum – składnikiem, który jest bogaty w proteiny mleka. Taki składnik posiada np. żel pod prysznic i płyn do kąpieli Sanex Dermo Sensitive, który zapewnia łagodną pielęgnację i tym samym dba o skórę wrażliwą w sposób wyjątkowy.

Wybierając kremy i balsamy do pielęgnacji skóry wrażliwej, należy skupić się na tych ze specjalnym aplikatorem, np. pompką. Dlaczego? Bo wtedy powietrze nie ma bezpośredniego dostępu do kosmetyku, dzięki czemu prawdopodobieństwo nadkażenia bakteriami, które mogą szkodzić wrażliwej skórze, znacząco maleje.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij