Jaką edukację można podjąć po ukończeniu technikum?

Nie ulega wątpliwości, że wyższe wykształcenie to zdecydowany atut w życiorysie każdego człowieka. Jednakże od wielu już lat coraz bardziej widoczna jest tendencja, która pokazuje, że dla potencjalnego pracodawcy znacznie bardziej niż sam dokument potwierdzający zdobytą wiedzę, liczy się doświadczenie oraz praktyczne umiejętności, które kandydat na dane stanowisko wyniósł ze szkoły.

Mnóstwo osób, które kończą edukację na poziomie średnim zaczyna się rozglądać za kolejnymi możliwościami jakie daje polski system oświaty. Po liceum ogólnokształcącym oraz po technikum spektrum możliwości jest z pewnością największe i niesie ze sobą ogromne nadzieje na lepszą przyszłość.

Możliwości edukacyjne po ukończeniu szkoły średniej

W zależności od indywidualnych zainteresowań, możliwości finansowych oraz wcześniej ukończonej szkoły i profilu zajęć można pójść na studia, które kończą się otrzymaniem dyplomu inżyniera, licencjata lub magistra. Można również rozpocząć interesujący i przyszłościowy kurs zawodowy lub też pomyśleć o szkole policealnej, w której podobnie jak na kursie można się nauczyć konkretnego zawodu w znacznie krótszym czasie niż na przykład na studiach.

Szkoły policealne

Dla wielu młodych osób, które nie miały w planach studiów wyższych, ale z różnych powodów ukończyły liceum lub technikum w Białymstoku czy jakimkolwiek innym mieście i nie nauczyły się konkretnego zawodu lub brakuje im określonych uprawnień do zdobycia wymarzonego stanowiska, szkoły policealne mogą stać się całkiem dobrą alternatywą na wejście w życie zawodowe.

W naszym kraju istnieje bardzo wiele niepublicznych oraz publicznych szkół policealnych certyfikowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. W zależności od kadry nauczycielskiej i personelu zarządzającego cieszą się one bardzo różną renomą, zarówno wśród uczniów jak i potencjalnych pracodawców. Warto jednak pamiętać, aby zawsze wybierać te placówki, w których realizowane są programy przygotowane we współpracy z MEN.

Kursy zawodowe

Podnoszenie kwalifikacji zawodowych na kursach zawodowych to obecnie jedna z najpopularniejszych form doskonalenia i rozwoju osobistego. Oferta szkoleniowa w Polsce jest tak bardzo rozbudowana, że praktycznie każdy znajdzie w niej coś interesującego dla siebie bez względu na wiek, płeć, doświadczenie czy wcześniej skończone szkoły. Niektórym osobom tego typu kursy są znacznie bardziej opłacalne niż pełne kształcenie w danym zawodzie.

Jednymi z najbardziej popularnych w ostatnich latach są między innymi kursy kształcące techników we fryzjerstwie, elektryce, rachunkowości, mechanice pojazdowej, handlu, logistyce i w wielu innych dziedzinach, które są aktualnie najbardziej popularne na rynku pracy w danym regionie.

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się także kurs masażu np. klasycznego, relaksacyjnego, odchudzającego czy sportowego. Z uwagi na to, że coraz więcej osób przywiązuje większą wagę do dobrego samopoczucia, pięknego wyglądu i doskonałego zdrowia rośnie zapotrzebowanie na techników masażystów.

Rynek dyktuje popyt

Warto pamiętać, że na obecnym rynku pracy istnieją bardzo wiele grup zawodów i profesji, na które już od wielu lat nie maleje zapotrzebowanie. Co więcej niejednokrotnie rośnie. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że odpowiednie kwalifikacje oraz uprawnienia, które są niezbędne do rzetelnego wykonywania tych zawodów można zdobyć w ciągu zaledwie kilku lub ewentualnie kilkunastu miesięcy uczestnicząc w kursach zawodowych lub uczęszczając na zajęcia do szkoły policealnej.

Solidna wiedza w danym temacie i nieco doświadczenia w zawodzie, który chcemy wykonywać to bez wątpienia świetny start w dorosłość i wejście na rynek zawodowy. Wystarczy właściwie wybrać zawód i zapisać się na dobry kurs, który pomoże ugruntować wiedzę.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij