Kaucja w wypożyczalni aut-dlaczego jest potrzebna?

Wynajem samochodów to usługa, z której Polacy korzystają coraz chętniej. Wydaje się, iż przyczyn takiego stanu rzeczy należy upatrywać w kilku rzeczach. Tak czy inaczej jednak, faktem jest, że Polacy wypożyczają samochody, warto więc, aby wiedzieli, jakie zasady dotyczą wynajmu aut.

Wynajem aut – co z tą kaucją?

Generalnie, płacenie kaucji jest normą podczas wypożyczania różnego rodzaju przedmiotów. Ponadto, jest to również norma, jeśli chodzi o wynajem mieszkań czy domów. Jak się okazuje, również w przypadku samochodów często wymagana jest kaucja, którą płaci się przed wynajmem.

Kaucja jest po to, aby auto-wypożyczalnia miała zabezpieczenie, gdyby z naszego powodu odniosła jakieś straty finansowe. Warto jednak zauważyć, że kaucję można zapłacić na kilka sposobów. Jednakże, nie my wybieramy sposób, w jaki zapłacimy za ewentualne szkody, lecz wybiera go wypożyczalnia aut. Jeśli nam się nie podoba forma płacenia kaucji możemy próbować negocjacji, lub też możemy udać się do innej wypożyczalni.

Wpłata kaucji w gotówce

Niektóre wypożyczalnie aut życzą sobie, aby wpłacić im jeszcze przed odebraniem kluczyków do samochodu odpowiedniej ilości gotówki. Kwota ta jest różna, inna w przypadku każdej wypożyczalni samochodów oraz inna w przypadku każdego samochodu.

Zasada, jeśli chodzi o tego typu kaucję jest prosta. Wypożyczalnia samochodów przechowuje pieniądze które wpłaciliśmy aż do czasu, kiedy minie termin, w którym mieliśmy oddać samochód. Jeśli oddamy sprawny samochód, nie będzie żadnych zniszczeń, dostaniemy całą kwotę z powrotem. Jeśli natomiast wypożyczalnia aut zostanie w jakiś sposób narażona przez nas na straty finansowe zatrzyma całość, lub też część kaucji. O tym, ile pieniędzy zachowa wypożyczalnia aut zadecyduje rzeczoznawca, który oceni straty.

Nie dajmy się naciągnąć

Jeśli korzystamy z usług wypożyczalni aut, która jest już uznana na świecie, bądź też przynajmniej w Polsce nie musimy raczej martwić się tym, że w jakiś sposób zostaniemy oszukani. Jednakże, czasami możemy trafić na wypożyczalnię, która będzie próbowała nas oszukać. Oszustwo może polegać na tym, iż nie dostaniemy z powrotem wpłaconej kaucji, pomimo iż nie wyrządziliśmy absolutnie żadnych szkód. Nie godna zaufania auto-wypożyczalnia może nas bowiem oskarżyć o spowodowanie zniszczeń w samochodzie, które były już obecne zanim pożyczyliśmy auto.

Dlatego właśnie, nim zdecydujemy się wpłacić kaucję powinniśmy jak najdokładniej obejrzeć cały samochód w poszukiwaniu usterek. Jeśli znajdziemy nawet jakąś najmniejszą usterkę powinniśmy zgłosić to wypożyczalni, abyśmy w późniejszym czasie nie zostali oskarżeni o spowodowanie ów usterki.

Numer karty kredytowej jako kaucja

Generalnie, prawie zawsze, kiedy decydujemy się na wynajem samochodów koniecznie musimy mieć ze sobą kartę kredytową. Jeśli natomiast w ogóle nie posiadamy karty kredytowej możliwe, że nie uda się nam pożyczyć auta. Zwykle karta kredytowa jest bowiem niezbędne do tego, aby potwierdzić naszą tożsamość.

Jak się jednak okazuje, karta kredytowa potrzebna jest również do czegoś innego. Pełni ona czasami funkcję kaucji. W niektórych przypadkach wypożyczalnia aut prosi nas o numer karty kredytowej oraz nasze dane osobowe, aby w przyszłości móc pobrać pieniądze z naszej karty, jeśli uszkodzimy samochód. Oczywiście, musimy również wyrazić pisemną zgodę na to, aby auto-wypożyczalnia mogła pobrać z naszej karty kredytowej jakiekolwiek pieniądze.

Kiedy możemy nie odzyskać kaucji?

Generalnie, jeśli nie uszkodzimy samochodu, możemy być spokojni o to, że otrzymamy całą kaucję z powrotem, lub też, że nie zostaną pobrane żadne pieniądze z naszej karty kredytowej Jeśli natomiast spowodowaliśmy jakieś zniszczenia to prawdopodobnie zostaniemy obciążeni za nie kosztami.

Generalnie, jedyną sytuacją , w której na pewno dostaniemy kaucję z powrotem pomimo, iż auto zostało zniszczone, jest sytuacja, w której doszło do wypadku z winy innego uczestnika ruchu. W takiej sytuacji, płacimy tylko za wynajem auta, kaucja jest nam zwracana, a za zniszczenia płaci ubezpieczyciel.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij