Osoby, które planują zakup własnego mieszkania stają przed niemałym dylematem – czy zdecydować się na mieszkanie w nowoczesnym bloku bądź apartamentowcu czy też wybrać zakup mieszkania w kamienicy. Niewątpliwie kamienice przeszły dużą metamorfozę – początkowo były budowane dla wyższej klasy społecznej, jednak po wojnie straciły na wartości i zaczęły kojarzyć się ze starymi i niezbyt interesującymi budynkami, które były zamieszkiwane przez ludzi mniej majętnych, często z pogranicza świata przestępczego.

Obecnie ulega to zmianie – kamienice stojące w centrach miast są gruntownie remontowane i stają się powoli dobrem luksusowym oraz wyznacznikiem wyższego poziomu życia. Zakup mieszkania w starej kamienicy to niewątpliwie wiele korzyści, ale jednocześnie nie można zapominać o wadach. Z jednej strony wydają się idealnym miejscem do zamieszkania, ale czy taki dom będzie idealnym miejscem dla każdego?

1. Zalety mieszkania w kamienicy

Mieszkania w kamienicy mają przede wszystkim swój niepowtarzalny urok – stare mury, stylowa i monumentalna zabudowa, ściany i sufity zdobione gzymsami i wysokimi cokołami, a posadzki misternymi mozaikami. To wszystko sprawia, iż takie mieszkanie ma swój historyczny i niepowtarzalny klimat. Ale mieszkanie w kamienicy posiada także dodatkowe zalety, do których niewątpliwie można zaliczyć:
– usytuowanie w centrum miasta, co gwarantuje nie tylko klimatyczny widok za oknem, ale także wygodny dojazd w niemal każde miejsce oraz dostęp do dużej ilości sklepów, restauracji czy innych miejsc rozrywek,
– duża powierzchnia, gdyż mieszkania w kamienicy w większości przypadków są przestronne i wielkopowierzchniowe, z wysokimi sufitami i dużymi oknami,
– praktyczne rozmieszczenie pomieszczeń, czyli zamknięte i obszerne kuchnie oraz łazienki, przedpokoje i korytarze oraz pojemne piwnice i duży strych (taka powierzchnia stwarza bardzo duże możliwości aranżacji),
– grube ściany, które tłumią wszelkie hałasy, a latem zapewniają przyjemny chłód

mieszkac-w-kamienicy-urok-burzuazji-a-moze-ciagle-koszta

To wszystko sprawia, iż zwolennicy mieszkania w kamienicach zgodnie przyznają, iż plusy zdecydowanie przewyższają minusy i że nigdy nie zdecydowaliby się na zmianę miejsca zamieszkania.

2. Wady mieszkania w kamienicy

Decydując się na zamieszkanie w klimatycznej kamienicy trzeba pamiętać o tym, iż takie rozwiązanie nie jest pozbawione wad. Przede wszystkim ze starą zabudową może wiązać się wiele problemów administracyjnych – kamienice często są własnością miasta bądź prywatnych właścicieli, co może wiązać się z dłuższym załatwianiem wszelkich spraw administracyjnych, a zwykły remont może być problemem trudnym do przebrnięcia.

Dodatkowo trzeba pamiętać o tym, iż wiele tych budynków jest już zabytkami i wszelkie zmiany, unowocześnienia bądź zwykłe remonty należy konsultować z konserwatorem zabytków. Istotną kwestią jest to, iż stare kamienice są często zniszczone i zaniedbane, więc remont takiego mieszkania może wiązać się z dużymi nakładami finansowymi. W przypadku drobnego remontu bądź odświeżenia nie będzie to problemem, ale czasami trzeba liczyć się z koniecznością wymiany okien, instalacji elektrycznej bądź gazowej czy zerwaniem zbutwiałych podłóg – a to znacznie podniesie koszty remontu.

mieszkac-w-kamienicy-urok-burzuazji-a-moze-ciagle-koszta

Istotną bolączką mieszkańców kamienic jest drogie ogrzewanie – nie wszystkie kamienice posiadają przyłącze do miejskiej elektrociepłowni, więc jedynym sposobem na ich ogrzanie jest zainstalowanie ogrzewania gazowego lub elektrycznego. A ponieważ mieszkania są duże i wysokie, to ich ogrzewanie jest bardzo drogie. Nie bez znaczenia jest także fakt, iż mieszkanie w centrum naraża na hałas i większą ilość ludzi, a znalezienie miejsca parkingowego w samym centrum miasta jest niezwykle trudne.

3. Na co zwracać uwagę przy wyborze mieszkania w kamienicy

Decydując się na zamieszkanie w kamienicy należy zwrócić uwagę na okolicę, w jakiej się ona znajduje. Wiele dzielnic może być niebezpiecznych, hałaśliwych i brudnych. Warto też bliżej przyjrzeć się stanowi technicznemu mieszkania, aby nie okazało się ono przysłowiową “studnią bez dna”. Trzeba też sprawdzić, kto jest właścicielem kamienicy, aby w przyszłości uniknąć ewentualnych zawirowań z reprywatyzacją czy zmianą właściciela, co może okazać się bardzo uciążliwym problemem. Jednak jeżeli już zapadnie decyzja o zamieszaniu w kamienicy, to niewątpliwie zyskuje się dom z duszą, który z jednej strony wymaga nakładów, ale z drugiej zapewnia niebanalny styl i klimat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ