Napowietrzanie instalacji kanalizacyjnej – użyteczne informacje

Bardzo często z łazienki lub też ubikacji możemy wyczuć bardzo nieprzyjemny zapach, który wydobywa się bezpośrednio z podstawowych przyborów sanitarnych. Z czasem woda w takiej instalacji zaczyna przepływać coraz wolno, co sugeruje nam, że kanał musi być w dużym stopniu zanieczyszczony.

Można to poznać w momencie, gdy woda zaczyna bulgotać w rurach, co jest tylko potwierdzeniem, że w środku przewodów, muszą zbierać się zanieczyszczenia, które w znaczącym stopniu ograniczają działanie całej kanalizacji. W wielu mieszkaniach stosowano praktyczną kanalizację grawitacyjną, która miała umożliwiać swobodny spływ ścieków za pomocą przewodów, ułożonych pod odpowiednim spadkiem w stosunku do kolektora sanitarnego, znajdującego się na zewnątrz domu.

Sprawność działania instalacji

Aby ten typ instalacji funkcjonował prawidłowo, potrzebne jest odpowiednie napowietrzenie. Chodzi tu o utrzymanie najwyższej granicy nadciśnienia i podciśnienia, które tworzy się w przewodach. Aby całość działała prawidłowo, musimy zastosować wentylacje główną, czyli inne przewody wentylujące, które wraz z rurami wywiewnymi, stanowią przedłużenie ogólnej części odpływowej pionu kanalizacyjnego, od jednego z najwyżej położonego przewodu odpływowego.

W wielu mieszkaniach stosuje się też sprawną wentylację obejściową, która umożliwia położenie przewodów wentylujących oddzielnie, dzięki czemu mamy możliwość stałej regulacji ciśnienia w instalacji.

Wywiewka kanalizacyjna

Oczywiście wspomniana rura wywiewna to ciągłe przedłużenie pionu kanalizacyjnego u najwyższego wejścia. Chodzi tu o pełnej połączenie instalacji z atmosferą, dzięki czemu jesteśmy w stanie ograniczyć wahanie ciśnienia w samym pionie kanalizacyjnym. W momencie, gdy system odprowadza ścieki, zasysane jest powietrze, dzięki czemu sama instalacja działa bez zakłóceń. Pamiętajmy, że w tym wypadku najważniejszą rolę odgrywa właściwe zaprojektowanie układu oraz jego wykonanie. Jeśli korzystamy z wentylacji zewnętrznego systemu kanalizacji, to należy pamiętać, że w takim układzie gromadzą się gazy, dlatego rury wywiewne są niezbędnym elementem takiego systemu i muszą być bezwzględnie zainstalowane.

Jeśli nie zastosujemy tego elementu, to istnieje prawdopodobieństwo wyssania wody do kanalizacji, przez co mogą tworzyć się różne nieprzyjemne zapachy, roznoszące się na całe mieszkanie. Odpowiednio zamontowana wywiewka chroni przed takim nieprzyjemnym odorem, ale pod warunkiem, że przewody posiadają odpowiednią średnicę, co jest ważne przy podejściu kanalizacyjnym. Nie należy stosować zbyt długiego podejścia kanalizacyjnego oraz kombinować z kształtkami, ponieważ możemy w ten sposób zmienić kierunek przepływu ścieku i problem z nieprzyjemnym zapachem mimo wszystko będzie występował, nawet pomimo posiadania rur wywiewnych.

Zawory napowietrzające

Niezbędne w instalacji napowietrznej są zawory, ponieważ umożliwiają nam one pełne kontrolowanie dopływu powietrza, jakie dociera do systemu kanalizacyjnego. W ten sposób można w znaczący sposób ograniczyć wypływ powietrza i jednocześnie zmniejszyć wahania ciśnienia wewnątrz kanalizacji sanitarnej. Napowietrzacze znakomicie spisują się w przypadku wentylowania podejść kanalizacyjnych oraz innych ważnych urządzeń pełniących istotną funkcję w takim systemie kanalizacyjnym.

Warto zauważyć, że tylko odpowiednio dostosowane instalacje sanitarne, są w stanie spełniać swoją funkcję we właściwy sposób, co daje nam gwarancję jakości działania takiego układu. W ten sposób wszystko będzie działać poprawnie i nie będzie już problemu z instalacją sanitarną.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij