Pokój multimedialny, czyli marzenie miłośnika hi-tech. Poznaj zasadę „3 E” przy jego tworzeniu

Dla każdego kinomana, audiofila, czy miłośnika hi-tech i gier stworzenie kącika multimedialnego jest bardzo ważne. Posiadając odpowiednią przestrzeń można przeznaczyć do tego celu cały pokój. Jednak istotne znaczenie ma tutaj zachowanie zasady czy „3 E”, czyli ergonomii, energooszczędności i estetyki. Dzięki odpowiednim rozwiązaniom powierzchnia użytkowa nie będzie plątaniną kabli, a każde urządzenie będzie miało swoje miejsce. Jeśli chcesz wiedzieć, jak stworzyć taki pokój, koniecznie przeczytaj nasz poradnik.

Co jest ważne w stylistyce hi-tech – czyli o założeniach stylu słów kilka

Jeśli tworzyć pokój multimedialny, to tylko w stylistyce hi-tech. Charakteryzuje go oczywiście wykorzystanie najnowszych technologii. Jednak obok nich istotne znaczenie ma dobór odpowiednich mebli. Doskonale sprawdzi się fotel dla gracza postawiony przy dłuższym blacie bądź biurku. Taki element zapewnia najwyższy poziom wygody i jednocześnie wspomaga prawidłową postawę zapobiegając bólom kręgosłupa. Jest to doskonały wybór dla miłośników programowania, zawodowych graczy, jak i pasjonatów gier czy osób pracujących zdalnie. W pokoju multimedialnym nie może zabraknąć również sofy lub narożnika, który zostanie postawiony przed ekranem TV. Oczywiście powinien być to zestaw wypoczynkowy zapewniający relaks i najnowsze rozwiązania technologiczne, jak ruchome, regulowane zagłówki, a także funkcja relaks umożliwiająca wysunięcie dolnej części na podnóżek. Dodatkowym elementem jest barek z blatem i miejscami na kubki. System głośników warto rozmieścić na półkach. Stelaże mebli w stylu hi-tech powinny być metalowe. Zalecane jest także wykorzystywanie szklanych elementów. Kolorystyka powinna być stonowana w odcieniach bieli, beżu czy szarości, a także czerni. Można zastosować kontrapunkt w pomieszczeniu w postaci jednej ściany z wzorzystą tapetą 3D albo mebla w bardziej jaskrawej kolorystyce.

Dowiedz się więcej ergonomii pokoju multimedialnego

Jeśli chodzi o ergonomię pokoju multimedialnego, to odnosi się ona zarówno do rozwiązań technologicznych, jak i funkcjonalnych. Jeśli chodzi o te pierwsze to istotne znaczenie ma zastosowanie gniazd do multimediów. Dzięki temu można podłączyć większą ilość sprzętów do prądu bez użycia tradycyjnej wtyczki. Wystarczy kabel HDMI lub USB, w zależności od tego do jakiego zastosowania przeznaczone jest dane gniazdo multimedialne. Można ograniczyć ilość kabli, co ma bardzo istotne znaczenie. Warto również decydować się na gniazda blatowe czy puszki podłogowe. Dzięki temu zwiększa się ergonomia, a także estetyka pomieszczenia multimedialnego. Jeśli chodzi o meble, to trzeba zastosować zasadę im mniej, tym lepiej. Warto by w pokoju było wystarczająco dużo wolnej przestrzeni, zwłaszcza jeśli chce się korzystać z gier z komtrolerem typu kinect oraz gogli wirtualnej rzeczywistości.

Energooszczędność ma znaczenie

Z ergonomią ściśle związane są także rozwiązania energooszczędne, najlepiej jeśli są to elementy systemu inteligentnego domu. Zatem zastosowanie automatycznie uruchamianych i otwieranych rolet albo regulacja temperatury w pomieszczeniu, wilgotności w ramach jednego panelu sterowania doskonale się sprawdzą. Nie można oczywiście zapomnieć o regulacji natężenia oświetlenia czy barwy światła oraz zastosowaniu najbardziej energooszczędnego oświetlenia ledowego. Wszystkie te elementy zwiększają komfort użytkownika. Inwestycja w wentylację mechaniczną czy ogrzewania podłogowe pozwala oszczędzać również energię cieplną, co oczywiście dotyczy całego mieszkania, a nie jedynie pokoju multimedialnego.

Co jeszcze w kwestii estetyki?

Pokój multimedialny powinien być również przytulny i choć styl hi-tech charakteryzuje się minimalizmem, to na pewne elementy dekoracyjne można sobie pozwolić. Długie zasłony świetnie mogą się sprawdzić. Warto postawić oczywiście na dekoracyjne oświetlenie ledowe. Świetnie sprawdzą się taśmy led podkreślające szklane półki i krawędzie mebli.

Urządzenie pokoju multimedialnego gwarantuje świetną zabawę i miejsce, gdzie naprawdę można się zrelaksować. Jednocześnie domownicy, którzy chcą po prostu odpocząć w salonie po ciężkim dniu z książką w dłoni mają taką możliwość i nie muszą szukać dla siebie miejsca.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij