Kobiece dolegliwości ginekologiczne stanowią powód skrępowania i zawstydzenia, znacząco obniżając jakość codziennego funkcjonowania pań. Wizyta u specjalisty bywa odwlekana, z uwagi na intymny charakter damskich przypadłości oraz chęć uniknięcia niekomfortowej kontroli lekarskiej.

Warto zaznaczyć, że wszelkie nieprawidłowości pojawiające się w intymnej sferze ginekologicznej należy konsultować z lekarzem specjalistą – z tego względu tak ważny jest wybór zaufanego i sprawdzonego ginekologa, który stanie się powiernikiem najbardziej wstydliwych kobiecych dolegliwości.

Poniżej przedstawiono przegląd najczęściej występujących u kobiet przypadłości, które z powodzeniem mogą zostać wyleczone w przychodni ginekologicznej.

Nietrzymanie moczu

Problem z utrzymaniem moczu pojawia się u kobiet w różnym wieku, nie będąc dolegliwością dotykającą jedynie starsze panie. Szacuje się, że statystyki ukazujące procent kobiet, które zmagają się ze wspomnianym problemem są niemiarodajne – wiele pań ukrywa swoją przypadłość, z uwagi na jej wstydliwy i krępujący charakter.

Wizyta u ginekologa może okazać się zbawienna w odniesieniu do nietrzymania moczu – precyzyjnie przeprowadzony wywiad oraz badanie urodynamiczne zalecane w przypadku wspomnianych problemów ułatwiają lekarzowi podjęcie decyzji o adekwatnej formie leczenia.

Leczenie nietrzymania moczu wynika ze stopnia nasilenia problemu – mało uciążliwą dolegliwość da się zniwelować wykorzystując leczenie zachowawcze, czyli farmakoterapię i hormonoterapię.

W przypadku wysiłkowego nietrzymania moczu zaleca się stosowanie laseroterapii – jest to nowoczesna oraz zaliczana do nieinwazyjnych metoda terapeutyczna, której skuteczność opiera się na obkurczaniu tkanek przy użyciu energii lasera. Wzmocnienie, zwiększenie napięcia i uelastycznienie tkanek miednicy zapewnia zniknięcie objawów nietrzymania moczu z uwagi na dostarczenie podpory dla pęcherza moczowego.

W najbardziej wymagających stopniach choroby związanej z nietrzymaniem moczu konieczne może się okazać leczenie operacyjne – jednak również taki rodzaj terapii możliwy jest do odbycia w przychodni ginekologicznej, w komfortowych i bezpiecznych warunkach.

Zmiany w narządzie rodnym – zabiegi

Zbytnie rozciągnięcie mięśni pochwy oraz mięśni dna miednicy może być skutkiem przebytego porodu, jak również regularnego wysiłku fizycznego – podobne zmiany wywołują obniżenie krocza i powiększenie przedsionka i wejścia od pochwy. Podobne zmiany w narządzie rodnym powodują obniżenie satysfakcji z życia seksualnego oraz wywołują problemy z utrzymaniem moczu, stanowiąc jednocześnie czynnik ryzyka występowania zakażeń i infekcji.

Zasadnym wydaje się więc diagnozowanie takich dolegliwości oraz ich profesjonalne leczenie.

Regularne odbywanie odpowiednich ćwiczeń fizycznych może pozytywnie wpłynąć na wzmocnienie mięśni krocza, co znacząco zmniejszy towarzyszące zmianom dolegliwości. Jednak w przypadku, gdy ćwiczenia okazują się niewystarczające w terapii zmian w obszarze narządów rodnych, konieczne może być wykonanie specjalistycznego zabiegu plastycznego.

Chirurgia plastyczna w odniesieniu mięśni krocza ma na celu przywrócenie ich stanu, który występował przed pojawieniem się niekorzystnych zmian – niekiedy konieczne jest usunięcie nadmiaru śluzówki pochwy oraz podszycie mięśni. Podobna operacja trwa mniej więcej czterdzieści minut i wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym – podpajęczynówkowym.

Inne zabiegi możliwe do wykonania w przychodniach ginekologicznych to między innymi zakładanie wkładek wewnątrzmacicznych, stosowanych nie tylko w ramach antykoncepcji, ale również w profilaktyce nadmiernych krwawień miesiączkowych. Ponadto przychodnie ginekologiczne oferują elektrokoagulację, kriokoagulację oraz laseroterapię, która ma zastosowanie w odniesieniu do występowania nadżerek.

Przychodnia ginekologiczna w Białymstoku

Zabiegi niwelujące wstydliwe dolegliwości kobiece oferowane są w większości klinik ginekologicznych – w przypadku województwa podlaskiego warto zainteresować się propozycją Kliniki Ginekologiczno – Położniczej Arciszewscy. Oferta wykonywanych badań i zabiegów dostępna jest na podanej stronie internetowej http://www.arciszewski.pl/uslugi/ginekologia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ