Tapety bez kleju – czy uda się takie kupić?

Każdy, kto zabiera się za remont w swoim domu, wreszcie staje przed wyborem – malowanie czy tapeta? Bardzo dużo osób decyduje się na malowanie ścian, zapominając o zaletach tapet. Zapominamy również, że technika poszła do przodu i dziś tapety niekoniecznie wiążą się z urodzonym klejem mieszkaniem. Dlatego warto wybrać inne rozwiązania, niż tradycyjne papierowe tapety.

Tapety bez kleju – co to?

Wbrew nazwie, te tapety również używają kleju- jednak w o wiele wygodniejszej formie, niż tradycyjne tapety. Dzielą się one na dwa rodzaje. Pierwszy to tapety, które mają klej naniesiony fabrycznie na spodnią część tapety. Wystarczy przez chwilę zamoczyć je w wodzie po czym po prostu nałożyć na ścianę i gotowe. Takie rozwiązanie wybrały np. tapety Harlequin, jedna z wiodących firm w branży, których dystrybucją zajmuje się w Polsce choćby sklep Love Your Wall. Ten sposób jest bardzo wygodny oraz bezpieczny. Drugim rodzajem tapet bez kleju są tapety, które wymagają  posmarowania ściany specjalnym klejem.

Dzięki temu, po nałożeniu kleju (np. za pomocą wałka malarskiego) po prostu rozwijamy tapetę, przykładamy do ściany i dociskamy. Wszystko to bez brudzenia, rozkładania tapet na podłodze czy strachu przed zabrudzeniem brzegów tapet klejem (niestety, takiego kleju nie da się już usunąć, pozostawia więc brzydkie ślady).  Elementem łączącym te dwa rodzaje tapet bez kleju jest fizelina czyli włóknina poliestrowa. Warstwą wierzchnią tapety jest zaś papier lub tworzywo sztuczne. To właśnie dzięki fizelinie tapety bez kleju nie marszczą się ani nie rwą – co jest ich dodatkową zaletą.

Jeszcze więcej zalet

Każdy, kto choć raz kładł tapetę, wie jakim problemem jest położenie jej prosto. Tu znów widać zalety tapet z fizeliny – do momentu wyschnięcia kleju spokojnie można je przesuwać i dopasowywać wzory. Można je również przycinać już podczas kładzenia. A co jeśli tapeta nam się znudzi?

Przy zwykłej tapecie musimy ją zrywać, przy czym zawsze jest to problematyczne, tapety nie zrywają się równo, zostają ich strzępy. Tapety bez kleju zrywać można równomiernie, pas tapety wystarczy mocno pociągnąć. Tapeta oderwie się od ściany, nie zostawiając żadnych skrawków. Tapety, których podkład stanowi tylko fizelina, nie zostawiają na ścianie żadnych śladów. Fizelinę, której nie zerwiemy ze ściany możemy zaś swobodnie potraktować jaki podkład od inne tapety lub nawet farbę.

Dla kogo?

Tapety bez kleju są idealne dla każdego. Na pewno przydatne są dla osób, które nie miały dotychczas do czynienia z remontami i obawiają  się, że samodzielnie położone tapety  będą krzywe i nieestetyczne. Jednak również każda osoba, która miała do czynienia ze zwykłymi tapetami  doceni tapety flizelinowe.

Dzięki nim można pożegnać rozkładanie tapet na podłodze, próby równomiernego rozsmarowania kleju, nieestetyczne resztki kleju na brzegach tapet, brudne ręce. Nie trzeba do nich także żadnego specjalnego ekwipunki, specjalnych pędzli itp. Do tapet z mechanicznie nałożonym klejem nie musimy nic kupować, zastanawiać się, który klej będzie lepszy. Tapety bez kleju zamontuje z łatwością każdy.

Prostota ich demontażu powinna przekonać również osoby, które często zmieniają wystrój. Zamiast brudzić wszytko farbą (nie zapominajmy też o tym, że najpierw trzeba zabezpieczyć wszystkie meble) czy męczyć się z czasochłonnym nałożeniem zwykłej tapety, można szybko zamontować tapetę fizelinową.  

Jeszcze szybciej można zaś ją zdemontować, jeśli po pół roku nam się znudzi. To także doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy nie mają czasu – ponieważ tapety bez kleju montuje się błyskawicznie, dzięki łatwości ich nakładania na ścianę.

Oczywiście nasuwa się pytanie, co z wyborem wzorów i kolorów, a także cenami. Spektrum jest bardzo szerokie, od tanich, zwykłych tapet po niezwykłe, przypominające dzieła sztuki tapety Harlequin. Można wybierać pomiędzy wszystkimi kolorami i wzorami. Te dla siebie znajdą zarówno fani minimalizmu i jednolitych kolorów, wielbiciele kolorowych, pełnych życia wzorów, barokowych ozdobników czy stylu retro rodem z zeszłego wieku. Wśród oferty tapet bez kleju każdy znajdzie coś dla siebie. A zdecydowanie warto poszukać i zaoszczędzić czas oraz nerwy.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij