Wykładzina, panele, a może płytki? Jakie wykończenie podłogi wybrać do pokoju dziecka?

Aranżacja pokoju dziecka jest szczególnie ważna. Jednak, poza znalezienie odpowiednich mebli, bardzo ważny jest wybór właściwego materiału do wykończenia podłogi. Tutaj właśnie stajemy przed dylematem: co wybrać? Czy lepiej zdecydować się na wykładziny, a może panele albo drewno? Podjęcie decyzji jest bardzo trudne. Dlatego też postanowiliśmy Wam pomóc i oto nasze wnioski.

Podłoga z drewna – praktyczna, ale czy na miarę dzieci?

paneleNiewątpliwie drewno jest symbolem elegancji, a jednocześnie klasyki, zatem wydaje się być także świetnym wyborem do wykończenia podłogi w pokoju dziecka. Oczywiście to nie wszystkie zalety tego materiału, w końcu ma także działanie pro zdrowotne. Otóż podłoga z drewna polecana jest dla alergików, a to za sprawą, tego, że jonizuje powietrze, nie elektryzuje i co najważniejsze nie przyciąga też kurzu. Zatem jest jak znalazł także dla astmatyków. Jednak, żeby nie było, że podłoga z drewna ma same zalety, to trzeba także uświadomić sobie, że trzeba o nią dbać, a utrzymanie jej w czystości przy dzieciach wcale nie należy do najłatwiejszych. Tutaj musicie też wiedzieć, że nie należy jej pastować ani też polerować, gdyż takie środki mogą podrażniać układ oddechowy dzieci, a więc do mycia najlepiej stosować wilgotne szmatki. Niestety drewno można też łatwo zarysować, a jak wiadomo najmłodsi użytkownicy niespecjalnie mają wyczucie. Kolejną wadą jest także cena, która do niskich nie należy.

A może panele laminowane?

Ciekawą opcją wydają się też panele laminowane. Mogą one imitować wiele materiałów, choćby drewno, ale są także takie dedykowane do pokoju dziecka, a więc przedstawiające postaci bajkowe. Ich ułożenie także nie należy do trudnych i tak naprawdę nie wymaga nawet zatrudniania specjalistów, oczywiście pod warunkiem, że macie jakiekolwiek pojęcie na temat układania paneli. Kolejną wada jest sama higieniczność oraz fakt, że bardzo łatwo utrzymać je w czystości. Zapewniają także izolację termiczną. Mogą być nawet układane tam, gdzie występuje ogrzewanie podłogowe. Koniecznie trzeba też zwrócić uwagę na fakt, że są bardzo trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne, a więc nawet jeżeli dziecko strąci szklankę czy butelkę z piciem, nie trzeba obawiać się zarysowania podłogi, ani też uszczerbku na panelach. Do wad możemy jednak zaliczyć cenę, która jest zdecydowanie wyższa niż w przypadku klasycznych paneli, ale jednak biorąc pod uwagę jakość i odporność, to zdecydowanie lepiej zapłacić więcej i cieszyć się wysoką jakością.

Gres – stylowy, ale czy aby sprawdzi się do pokoju dziecka?

czyszczenie wykładzinyWielu rodziców, urządzając dom czy mieszkanie, wybiera jeden rodzaj podłogi, dzięki temu całą aranżacja jest monochromatyczna. Bardzo dużą popularnością cieszy się gres na wysoki połysk. Trudno się nie zgodzić, że tak wykończona podłoga prezentuje się bardzo elegancko i jest niezwykle stylowa. Ale jest też niepraktyczna, szczególnie w pokoju dzieci. Przede wszystkim jest bardzo twarda, zatem w przypadku maluchów zupełnie się nie sprawdzi. Niestety jest też bardziej śliska niż drewno czy panele laminowane. Kolejną jej wadą jest to, że trudno ją utrzymać w czystości. Tak naprawdę widoczna jest na ich powierzchni każda nawet najmniejsza plamka, co niestety bywa szczególnie uciążliwe. Również cena nie należy do najniższych, a biorąc pod uwagę, to że bardzo łatwo ją zarysować, to cena wydaje się wręcz bardzo wysoka.

Wykładziny – miękkie i solidne

Nasza kolejna propozycja to wykładziny dywanowe. Jak można się domyślić jest to opcja wręcz idealna do pokoju dziecka. Przede wszystkim wykładziny są bardzo miękkie, a więc w razie upadku amortyzują go. Kolejną ich zaletą jest fakt, że nie są śliskie, a i ich cena jest bardzo korzystna. Dostępnych jest wiele wzorów, które będą wprost idealne do pokoju malucha czy też starszaka. A co także bardzo ważne, utrzymanie ich w czystości wcale nie jest trudne. Wystarczy tylko je odkurzyć i okruchy czy brud znikają. Warto wybrać takie na podkładzie filcowym, gdyż nie tylko wycisza, ale stanowi izolacją od zimnej posadzki. Sprawdzą się one także dla alergików, przy czym trzeba wybrać takie z powłokami antyalergicznymi.

Porównując funkcjonalność, cenę, bezpieczeństwo, a także estetykę można uznać, że najlepszym wyborem będzie wykładzina. I to właśnie ją polecamy do pokoju dziecka.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij