Z bolesną miesiączką można skutecznie walczyć

Comiesięczne dolegliwości pojawiające się podczas menstruacji są czymś oczywistym. Pobolewanie w dole brzucha czy krzyżu jest czymś zupełnie normalnym. Błona śluzowa złuszcza się w wyniku skurczów macicy, więc można się spodziewać dyskomfortu w te dni. Problem zaczyna się kiedy dolegliwości miesiączkowe są tak intensywne, że uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Jak zatem skutecznie walczyć z bólem pojawiającym się podczas krwawień miesięcznych. Są na to sprawdzone domowe sposoby, ale także medykamenty, które skutecznie pomogą pozbyć się dolegliwości bólowych.

Jak sobie radzić z bolesnymi miesiączkami?

Specjaliści szacują, że blisko 40% kobiet odczuwa większy czy mniejszy dyskomfort podczas menstruacji. Można się jednak szybko pozbyć bólu stosując sprawdzone zasady. Najlepiej reagować jeszcze zanim ból osiągnie apogeum. Zawsze lepiej zapobiegać jego powstawaniu, niż z nim walczyć. Dlatego jak tylko pojawią się pierwsze objawy trzeba zacząć działać. Jednym ze skutecznych sposobów na ból miesiączkowy jest delikatny masaż brzucha. Najlepiej do tego celu nadają się olejki, które działają lekko rozgrzewająco i rozkurczająco. Parę kropel olejku eukaliptusowego lub innego i lekki masaż okrężnymi ruchami zgodnie ze wskazówkami zegara powinien przynieść szybką ulgę. Dobrym sposobem na bolesne miesiączki są ciepłe okłady. W tym celu można posłużyć się tradycyjnym termoforem, do którego wlewamy ciepłą wodę i z takim kompresem odpoczywamy kilka chwil. Ciepło działa rozkurczająco na mięśnie, więc taki okład szybko powinien rozprawić się z bólem. Przy braku termofora, można użyć zwykłej, plastikowej butelki, która owinięta w bawełnianą tkaniną, skutecznie go zastąpi.

Doraźne metody na bolesne miesiączki

Jeśli dolegliwości bólowe się powtarzają przy każdej miesiączce, warto pomyśleć o zmianie diety i zwiększeniu aktywności fizycznej. Wzmocnienie mięśni, szczególnie brzucha, może mieć znaczący wpływ na zmniejszenie bólów menstruacyjnych. Oczywiście ćwiczenia fizyczne wykonujemy tylko pomiędzy miesiączkami, w trakcie bezwzględnie ograniczamy intensywny ruch. Dietę powinno się urozmaicić, szczególnie o produkty zawierające magnez, który wyjątkowo korzystnie wpływa na kondycję mięśni. Może się okazać, że zwiększając ilość spożywanego magnezu, comiesięczne dolegliwości będą łagodniejsze.

Jeśli wszystkie, domowe sposoby na ból miesiączkowy zawiodą, nie ma wyjścia, ostateczne trzeba sięgnąć po tabletkę przeciwbólową, która na pewno skutecznie pokona ból. Warto tez zasięgnąć porady lekarza specjalisty, który dokładnie zbada, odpowie na nurtujące pytania i rozwieje pojawiające się wątpliwości.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij