Świąd ucha – czy to objaw poważnych problemów?

Świąd ucha – czy to objaw poważnych problemów?

Swędzenie uszu – problem wydawałoby się wręcz banalny, jednak w dłuższej perspektywie taka dolegliwość może być niezwykle uciążliwa. Należałoby więc zadać pytanie, co powoduje uczucie dyskomfortu? Czy świąd w uchu to jedynie chwilowa przypadłość, czy może początek poważniejszych problemów? W jaki sposób się go pozbyć?

Świąd uszu – co może przyczyną?

Co jest źródłem problemów związanych ze świądem przewodu słuchowego? Niestety odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Swędzenie ucha to dolegliwość na tyle mało specyficzna, że można powiązać ją z co najmniej kilkoma schorzeniami. Co ciekawe sam świąd nie zawsze musi oznaczać problemów natury laryngologicznej.

Problem może być związany np. z tzw. syndromem swędzącego ucha. W takim wypadku jest to jedyny objaw, który można zaobserwować u pacjenta. Czasem źródłem dyskomfortu może być również stres. Dzieje się tak zwłaszcza u osób z osobowością typu D, zwaną również osobowością stresową. W takim przypadku pomocy należy szukać raczej w zmianie dotychczasowego trybu życia.

Świąd a choroby uszu

Swędzenie ucha może mieć również podłoże grzybicze. Jeśli doszło do uszkodzenia przewodu słuchowego, np. podczas niewłaściwego czyszczenia, w podrażnionym miejscu mogła powstać infekcja bakteryjna.    

Samo swędzenie może być również jednym z objawów towarzyszących. Tak jest w przypadku zapalenia ucha środkowego. W tej sytuacji świąd towarzyszy wysiękom z chorego ucha.

Nieprzyjemne swędzenie może mieć również związek z zatkaniem ucha, m.in. wskutek niewłaściwej higieny. Objaw pojawia się także u osób często korzystających z basenów lub cierpiących na różnego rodzaju alergie.   

Swędzące ucho – kiedy zgłosić się do lekarza?

Czy problem swędzącego ucha może okazać się na tyle poważny, że konieczna będzie wizyta u laryngologa? Oczywiście nie będzie tak w każdym przypadku, ale jeśli do świądu dochodzą też inne niepokojące objawy, może się to okazać koniecznością. Do lekarza powinniśmy udać się również w momencie, gdy swędzenie nie ustaje przed dłuższy czas. Niepokojącymi sygnałami będą też wysięk z przewodu słuchowego, niedosłuch, uczucie zatkanego ucha – w takim przypadku nie powinniśmy zwlekać z wizytą. 

Czy można zapobiegać świądowi?

Czy można się ustrzec przed swędzeniem ucha? Jeśli problem wynika np. z uszkodzenia przewodu podczas czyszczenia, możemy się chronić poprzez utrzymywanie prawidłowej higieny uszu. Pod żadnym pozorem nie korzystajmy z popularnych patyczków kosmetycznych. Podczas codziennej higieny usuwajmy nadmiar woskowiny, wykorzystując skrawek ręcznika lub palec. Możemy sięgnąć także po oleiste preparaty czyszczące, które rozpuszczają nadmiar woskowiny i ułatwiają jej usunięcie.   

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij