Czy nieletni mogą ukończyć kursy kosmetyczne?

Współcześnie wiele młodych osób, które nie ukończyły jeszcze osiemnastego roku życia, wie już co chce robić w przyszłości i chciałoby jak najszybciej zdobywać wiedzę oraz doświadczenie zawodowe, których nie są w stanie nauczyć się w szkole średniej. Poza czytaniem literatury dotyczącej danych zawodów, niezwykle istotna jest praktyczna nauka, która pozwoli zdobywać i szkolić umiejętności już od młodego wieku.

Artykuł powstał we współpracy z Ośrodkiem Kształcenia Zawodowego DEHAG Extra

Dlatego też dla młodych osób, które wciąż się uczą, ale chcą się rozwijać w sposób praktyczny i dostosowany do swoich planów na życie, czy talentów, istnieje wiele ciekawych możliwości. Szczególnie interesujące oferty można odnaleźć w dziedzinach zajmujących się kosmetyką, wizażem, czy też pielęgnacją.

Również osoby, które mają utrudniony start w życie, czyli pochodzące z rodzin ubogich, patologicznych, przebywające w zakładach poprawczych, mają możliwość uczestnictwa w darmowych kursach tworzonych z myślą o resocjalizacji i aktywizacji zawodowej.

Jakie kursy kosmetyczne są dostępne dla nieletnich?

Istnieje wiele zakładów szkolenia zawodowego, które posiadają w swojej ofercie kursy z wizażu, kosmetologii, fryzjerstwa. Aby uczestniczyć w danym kursie wystarczy jedynie posiadanie świadectwa ukończenia gimnazjum, bądź ośmioletniej szkoły podstawowej. Dlatego też tego typu kursy można z powodzeniem ukończyć nawet jeśli nie posiada się osiemnastu lat.

Po ukończeniu szkoleń tego typu, uczestnik otrzymuje zazwyczaj zaświadczenie o ukończeniu kursu zgodne z rozporządzeniem MEN, ma również możliwość przystąpienia do egzaminu państwowego potwierdzającego kwalifikacje zawodowe. Niektóre szkolenia oferują możliwość częściowego zaliczenia kursu poprzez e-learning.

Szkolenia w pełni przygotowują zarówno teoretycznie, jak i praktycznie, umożliwiają podejście do egzaminu na tytuł czeladnika w danym zawodzie. Większość szkoleń jest płatnych. Ceny są różne, od tysiąca złotych, do nawet kilku tysięcy. Koszt zależy od tego, jakiego stopnia jest dany kurs wizażu, czy kurs makijażu, ile godzin w sobie zawiera, jak dużo jest godzin zajęć praktycznych, podczas których wykorzystuje się drogie, specjalistyczne sprzęty oraz materiały.

Szkolenia przygotowują do czym są wykonywania zawodu i dają możliwość młodym ludziom rozpoczęcia swojej ścieżki kariery już od najmłodszych lat.

Czym są Ochotnicze Hufce pracy?

Ochotnicze Hufce Pracy są pod opieką Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, są one jednostką państwową. Nie tylko wspomagają oświatę polską  i współuczestniczą w rozwoju edukacyjnym młodzieży, ale również przygotowują młodych ludzi do podjęcia pracy, szkoląc do konkretnych zawodów.

Proponują szereg działań mających na celu rozwój umiejętności zawodowych młodych ludzi, wspomagają uzyskanie tytułów zawodowych, pośredniczą zatrudnianiu. Szczególną opieką otaczają młodzież z rodzin ubogich, czy patologicznych, która ma trudności w samodzielnym budowaniu zdrowych relacji międzyludzkich oraz w rozwinięciu motywacji oraz chęci do rozwoju umiejętności zawodowych. 

Ochotnicze Hufce Pracy działalność swoją kierują przede wszystkim dla osób w wieku nastoletnim(15-17 lat), ale również dla osób w wieku 18-25 lat. OHP pomagają zarówno w ukończeniu szkoły, zdobycia kwalifikacji zawodowych jak i przekwalifikowaniu się. OHP organizują również liczne wycieczki oraz wyjazdy.

Każdy chętny będący w niekorzystnej sytuacji materialnej ma możliwość pobytu w jednostkach, w których ma zapewnione wyżywienie, zakwaterowanie oraz pomoc wychowawców. Rokrocznie aż około 36 tysięcy ludzi otrzymuje potrzebną im pomoc nie tylko w OHP, ale także w państwowych centrach szkolenia. OHP umożliwia zdobycie doświadczenia zawodowego niepełnoletnim oraz pełnoletnim ludziom potrzebującym pomocy. 

Młodzieżowe Biura Pracy jako ciekawa alternatywa zdobycia kwalifikacji zawodowych

MBP posiadają ciekawą ofertę skierowaną dla nastolatków i młodzieży. Pośredniczą w poszukiwaniu pracy przez młodych ludzi, oferują również darmowe kursy przygotowawcze do wielu zawodów, między innymi niezwykle popularnych w ostatnich latach szkoleniach z wizażu.

Aby zapisać się do MBP konieczne jest ukończenie piętnastego roku życia oraz posiadanie zgody rodziców, czy opiekunów prawnych. Dzięki tej organizacji można zdobyć pracę tymczasową lub trwającą dłuższy okres czasu.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij