Gdzie wyprawić wesele? Wybieramy idealną salę na wesele

Wybór odpowiedniej sali weselnej potrafi wielu narzeczonym spędzić sen z powiek. Choć dziś liczba domów weselnych jest kilkukrotnie wyższa niż jeszcze kilkanaście lat temu, wcale nie ułatwia to dokonania wyboru. Tym bardziej, że nieraz trzeba podjąć decyzję kilka lat przed planowanym ślubem.

Artykuł powstał przy współpracy z portalem ślubnym Slubi.pl – Ślub i wesele zaplanuj z nami!

portalem ślubnym Slubi.pl - Ślub i wesele zaplanuj z nami!

Dobra sala, czyli jaka?

Aby sala weselna była uznana za dobrą, musi spełnić szereg warunków. Zapoznając się więc z ofertami domów weselnych, należy szczególną uwagę zwrócić na takie kwestie jak: wielkość sali, jej wygląd oraz wystrój, lokalizacja, koszt wynajęcia sali oraz proponowane menu weselne. Nie bez znaczenia jest również to, czy sala posiada bazę noclegową, czy zapewnia obsługę kelnerów i kelnerek oraz czy parkiet jest dobrej jakości, a klimatyzacja sprawna i wydajna nawet w najbardziej upalne dni. Warto zadawać jak najwięcej pytań menadżerowi sali oraz nie zaszkodzi zasięgnąć języka znajomych, którzy wesele mają już za sobą – a nuż zwrócą naszą uwagę na jakiś szczególnie ważny, choć nieistotny na pierwszy rzut oka element?

Wielkość, wygląd oraz wystrój

Wybierając salę weselną, musimy oczywiście wziąć pod uwagę planowaną liczbę gości. Zarówno zbyt duża, przestrzenna sala, jak i ta, w której goście będą stłoczeni niczym sardynki w puszce nie są zbyt dobrym wyborem. Kilkudziesięcioosobowe wesele w sali przeznaczonej dla trzystu osób nie będzie wyglądać efektownie na pamiątkowych zdjęciach, a z kolei zbyt mała powierzchnia sprawi, że goście będą czuć się niekomfortowo. Warto również zwrócić uwagę na wystrój sali. W dzisiejszych czasach, kiedy królują wesela w określonym motywie przewodnim, dobrze byłoby, aby wystrój sali oddawał wymarzony klimat. Trudno bowiem o spójność, kiedy w bogato zdobionej, barokowej sali pałacowej ustawimy ludowe ozdoby czy dekoracje ze zbóż lub polnych kwiatów.

Ważne jest również umiejscowienie parkietu. Dwukondygnacyjne sale weselne, w których w drodze na parkiet goście muszą pokonać schody, nie są najlepszym pomysłem, zwłaszcza że na weselach raczej nie unika się alkoholu – nietrudno więc o wypadek. Bliskość parkietu sprawi, że goście będą mogli obserwować zabawę i spontanicznie dołączać się.

Nie da się ukryć, że koszt wynajęcia sali jest największą pozycją w budżecie weselnym. Tradycyjne rozliczenie to tzw. „od talerzyka”, czyli wyliczona kwota wyżywienia dla jednej osoby. Warto jednak dopytać, co szczegółowo wchodzi w skład opłaty za wynajęcie sali, w końcu kwestie takie jak zakup alkoholu czy dekoracja sali są równie istotne oraz dosyć kosztowne. Warto więc zapytać wprost, czy w koszcie wynajęcia sali zawierają się takie udogodnienia jak np.:
– dekoracja sali zgodna z wytycznymi państwa młodych;
– napoje (zarówno te z alkoholem, jak i te bez);
– tort weselny oraz słodkości;
– parking dla gości.

Dodatkowo, na oglądanie sali warto wybrać się latem, kiedy można na własnej skórze przekonać się o możliwościach klimatyzacji zainstalowanej w danej sali. Dziś nikt nie wyobraża sobie weselnej zabawy w niekomfortowych warunkach, w spoconych ubraniach czy w rozmazanym makijażu.

Lokalizacja oraz baza noclegowa

Lokalizacja sali jest bardzo ważna ze względu na komfort państwa młodych i gości. Zarówno położone na obrzeżach miasta lub nawet poza nim sale weselne mają swoje zalety (piękne plenery, cisza, spokój), jak i te położone w mieście (bliska odległość do kościoła czy urzędu stanu cywilnego). Kiedy zdecydujemy się na salę oddaloną o kilka kilometrów od miejsca zaślubin, należy w weselnym budżecie przewidzieć koszt wynajęcia transportu dla gości. Podobnie rzecz ma się z bazą noclegową. Idealnie byłoby, gdyby sala dysponowała wystarczającą ilością pokoi hotelowych, w których moglibyśmy zakwaterować przyjezdnych z daleka gości. Jest to na pewno dużo bardziej kosztowne, ale też szalenie wygodne. Kiedy jednak dom weselny nie dysponuje wystarczającą bazą noclegową lub jest ona poza naszym zasięgiem finansowym, należy koniecznie pomyśleć o zorganizowaniu dla gości powrotnego transportu z zabawy.

Czy potrzebna jest umowa?

Czasy, w których wynajem sali umówiony był na przysłowiową „gębę”, już dawno minęły. Dziś umowa wynajmu sali weselnej jest podstawą oraz zabezpieczeniem dla obydwu stron – dla państwa młodych, jak i właścicieli domu weselnego. Szybkie podpisanie umowy oraz wpłacenie zaliczki zagwarantuje nam dostępność sali w wymarzonym terminie ślubu. Umowa powinna zawierać wszelkie uzgodnione zasady współpracy, tj. Koszt wynajęcia sali, wchodzące w skład wynajęcia dodatkowe usługi (np. Dekoracja sali) oraz wszystkie niezbędne terminy, w tym termin ostatecznego potwierdzenia liczby gości oraz termin zapłaty za wynajęcie sali (z reguły do dwóch tygodni po odbytym przyjęciu weselnym). Warto to wszystko zawrzeć, żeby uniknąć w dniu wesela przykrych niespodzianek oraz niepotrzebnego stresu.

Wynajęcie dobrej sali weselnej jest zadaniem trudnym, ale nie niemożliwym. Należy jednak zabrać się za to z odpowiednim wyprzedzeniem czasowym oraz pamiętać o wszystkich wymienionych powyżej, najważniejszych aspektach wynajmu sali na wesele.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij